2007 SUNYAC XC CHAMPIONSHIPS

OCTOBER 20, 2007

SUNY POTSDAM

POTSDAM,NY

WOMENS RACE 6,000 METERS

 

RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING

518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM

--------------------------------------------------------------------------------

YEAR

PLACE PTS NAME PLACE TEAM TIME PACE

--------------------------------------------------------------------------------

1 1 Elizabeth Montgomer JR 1 SUNY Geneseo 21:54.0 5:53

2 2 Meghan Nolan SR 1 SUNY Geneseo 22:19.7 6:00

3 3 Allison Busby SR 2 Plattsburgh State Univ 22:42.3 6:06

4 4 Laura Iafrati JR 2 SUNY Geneseo 23:16.1 6:15

5 5 Julia Ruggiero FR 1 SUNY Brockport 23:23.4 6:17

6 6 Emily Hurley SR 3 SUNY Geneseo 23:30.7 6:19

7 7 Taryn Hand SR 4 SUNY Geneseo 23:32.0 6:19

8 8 Danni Hunt SO 1 SUNY Geneseo 23:33.3 6:20

9 9 Sandra Goettelman SO 2 SUNY Geneseo 23:34.1 6:20

10 10 Lisa Holt SO 3 SUNY Cortland 23:37.1 6:21

11 11 Jenny Schaffhouser SO 4 Plattsburgh State Univ 23:40.8 6:22

12 12 Lauren Mesi JR 3 SUNY Brockport 23:45.6 6:23

13 13 Amberlyn Mattice SO 5 Oneonta State Univ 23:55.9 6:26

14 14 Brittany Brunetto JR 4 SUNY Cortland 24:03.6 6:28

15 Christiana Martin JR 5 SUNY Geneseo 24:05.8 6:28

16 15 Erin McGrath JR 6 SUNY Cortland 24:10.7 6:30

17 16 Celia Alterio FR 2 Oneonta State Univ 24:13.9 6:30

18 Amy Williams SO 6 SUNY Geneseo 24:14.7 6:31

19 Mary McGrath JR 7 SUNY Geneseo 24:15.0 6:31

20 17 Kate Ramsbotham SO 7 SUNY Cortland 24:17.6 6:31

21 Lisa Halloran JR 8 SUNY Geneseo 24:19.8 6:32

22 18 Jessica Bennett SO 8 Fredonia State Univ 24:25.3 6:34

23 19 Nicole Staudt SO 9 SUNY Cortland 24:26.5 6:34

24 Lauren Ferrimani JR 9 SUNY Geneseo 24:40.1 6:37

25 20 Samantha Ellwood SR 5 Fredonia State Univ 24:43.3 6:38

26 21 Caitlin Sullivan FR 3 SUNY Cortland 24:45.1 6:39

27 22 Nicole Howard SR 6 Plattsburgh State Univ 24:49.1 6:40

28 Erin Marks SO 10 SUNY Geneseo 24:51.9 6:41

29 23 Trisha Ippolito JR 10 Fredonia State Univ 24:54.7 6:41

30 24 Jessica Glass FR 4 SUNY Cortland 24:55.6 6:42

31 Julie Feola SO 11 SUNY Geneseo 24:56.0 6:42

32 25 Margaret Hughes JR 11 Buffalo State Univ 25:08.7 6:45

33 26 Daniel Harmon FR 5 SUNY New Paltz 25:13.2 6:46

34 27 Jen Taft SR 7 Plattsburgh State Univ 25:14.8 6:47

35 28 Keelan Walsh FR 6 SUNY Brockport 25:19.7 6:48

36 Brittany Hartmann SO 12 SUNY Cortland 25:27.0 6:50

37 Katie Dylag SO 13 SUNY Cortland 25:31.1 6:51

38 29 Jen Modzel JR 12 Plattsburgh State Univ 25:33.0 6:52

39 30 Stephanie Albinski JR 13 SUNY New Paltz 25:34.0 6:52

40 31 Lisa Cassaro SO 14 SUNY New Paltz 25:35.0 6:52

41 Gina Smith SO 15 SUNY Cortland 25:40.8 6:54

42 Liz Wolff JR 14 SUNY Cortland 25:44.0 6:55

43 Jessica Stanton FR 7 SUNY Cortland 25:51.9 6:57

44 32 Karina Spicer SO 16 SUNY Brockport 25:54.6 6:57

45 33 Brittany Streeter FR 8 Oswego State Univ 25:59.8 6:59

46 Johanna Roth SR 8 SUNY Cortland 26:05.2 7:00

47 Lauren Phillips SO 17 SUNY Cortland 26:07.1 7:01

48 34 Caileen Childs SO 18 SUNY Brockport 26:09.7 7:02

49 35 Jen Siglin SO 19 SUNY Brockport 26:11.8 7:02

50 36 Kaitlyn Keys JR 15 Oneonta State Univ 26:17.3 7:04

51 37 Renee Coe JR 16 Oswego State Univ 26:19.8 7:04

52 38 Olga Stulov FR 9 SUNY New Paltz 26:20.9 7:05

53 39 Sally Barber SR 9 SUNY Potsdam 26:23.4 7:05

54 40 Shannon Meehan SR 10 SUNY Brockport 26:39.1 7:09

55 Christine Reamer FR 10 SUNY Brockport 26:55.3 7:14

56 41 Chantal Munger FR 11 Oswego State Univ 26:55.4 7:14

57 Sam Rinaldo SR 11 SUNY Brockport 27:07.4 7:17

58 42 Caitlin Wlodarski JR 17 Oswego State Univ 27:11.7 7:18

59 43 Kelly Murray SO 20 Oswego State Univ 27:17.0 7:20

60 Lauren Roe JR 18 SUNY Brockport 27:17.4 7:20

61 44 Ali Kosinski JR 19 Oneonta State Univ 27:27.7 7:22

62 45 Jen Bernard SO 21 Buffalo State Univ 27:29.4 7:23

63 46 Laura Morroni JR 20 Fredonia State Univ 27:29.8 7:23

64 47 Melinda Houle FR 12 Fredonia State Univ 27:30.2 7:23

65 Angela Gallo SO 22 SUNY Institute of Technology 27:33.2 7:24

66 48 Crystal Bragg FR 13 Plattsburgh State Univ 27:36.6 7:25

67 49 Theresa Watts SR 12 Plattsburgh State Univ 27:45.9 7:27

68 Stacie Swartz JR 21 Plattsburgh State Univ 27:46.4 7:27

69 50 Malorie Osypian JR 22 Oswego State Univ 27:51.9 7:29

70 51 Lea Genung FR 14 Fredonia State Univ 28:04.3 7:32

71 Molly Brownson JR 23 SUNY Brockport 28:09.6 7:34

72 52 Danielle Bonsignore FR 15 Oneonta State Univ 28:18.6 7:36

73 53 Hailey Guard FR 16 Fredonia State Univ 28:20.5 7:37

74 54 Kim Loveland FR 17 Oneonta State Univ 28:20.6 7:37

75 Rachel Fox FR 18 Fredonia State Univ 28:27.0 7:38

76 55 Eugenia Episcopo FR 19 Buffalo State Univ 28:30.1 7:39

77 Jackie Schaub JR 24 SUNY Brockport 28:30.7 7:39

78 56 Katie Littlefield FR 20 Oneonta State Univ 28:32.9 7:40

79 57 Kristy Warner FR 21 Buffalo State Univ 28:34.8 7:40

80 58 Rose Foran SO 23 Oswego State Univ 28:37.4 7:41

81 59 Rebecca Shuriff SO 24 SUNY New Paltz 28:43.0 7:43

82 60 Christie Carlstrom SR 13 SUNY New Paltz 28:51.3 7:45

83 Stephanie Van Deven FR 22 SUNY Brockport 29:12.1 7:50

84 61 Kristina Saar SR 14 SUNY Potsdam 29:14.1 7:51

85 62 Erin Lavin SR 15 SUNY New Paltz 29:19.8 7:53

86 Maria Towle SO 25 Plattsburgh State Univ 29:27.4 7:55

87 Heather Buckley SR 16 Oswego State Univ 29:39.1 7:58

88 Krystal Yernye FR 23 Plattsburgh State Univ 30:00.0 8:03

89 Joanna Goldfarb FR 24 SUNY New Paltz 30:05.1 8:05

90 Brigid Colgan JR 25 SUNY Brockport 30:20.8 8:09

91 63 Julie Burr JR 26 SUNY Potsdam 30:20.9 8:09

92 Kristin Pack SO 26 Plattsburgh State Univ 30:29.7 8:11

93 64 Amber Cioffi FR 25 Buffalo State Univ 30:45.7 8:16

94 Lindsay Pieper SO 27 Oswego State Univ 31:00.0 8:19

95 Jenny Getty FR 26 Oneonta State Univ 31:32.9 8:28

96 Jennifer Rollin FR 27 SUNY New Paltz 31:50.0 8:33

97 Briane Wesler FR 28 Oswego State Univ 31:54.2 8:34

98 65 Sarah Zenir FR 29 SUNY Potsdam 31:56.3 8:34

99 Millie Guido SO 28 SUNY New Paltz 32:00.9 8:36

100 Susanna Tom FR 30 SUNY Institute of Technology 33:18.0 8:56

101 66 Ashley Close FR 31 SUNY Potsdam 35:59.1 9:40

102 67 Jessica Ford SR 17 SUNY Potsdam 38:52.9 10:26

103 68 Jenessa Seymore FR 32 SUNY Potsdam 40:23.9 10:51

104 Naghena Ghulam FR 33 SUNY Potsdam 40:27.5 10:52

105 Serena Romero FR 34 SUNY Potsdam 45:22.5 12:11

 

2007 SUNYAC XC CHAMPIONSHIPS

OCTOBER 20, 2007

SUNY POTSDAM

POTSDAM,NY

WOMENS RACE 6,000 METERS

 

RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING

518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM

------------------------------------------------------------------------------

TEAM SCORES

------------------------------------------------------------------------------

 

1. 20 SUNY Geneseo (22:54.5 114:32.5)

=============================================

1 1 Elizabeth Montgomery JR 21:54.0

2 2 Meghan Nolan SR 22:19.7

3 4 Laura Iafrati JR 23:16.1

4 6 Emily Hurley SR 23:30.7

5 7 Taryn Hand SR 23:32.0

6 ( 8) Danni Hunt SO 23:33.3

7 ( 9) Sandra Goettelman SO 23:34.1

 

2. 75 SUNY Cortland (24:07.1 120:35.5)

=============================================

1 10 Lisa Holt SO 23:37.1

2 14 Brittany Brunetto JR 24:03.6

3 15 Erin McGrath JR 24:10.7

4 17 Kate Ramsbotham SO 24:17.6

5 19 Nicole Staudt SO 24:26.5

6 ( 21) Caitlin Sullivan FR 24:45.1

7 ( 24) Jessica Glass FR 24:55.6

 

3. 92 Plattsburgh State Univ (24:24.0 122:00.0)

=============================================

1 3 Allison Busby SR 22:42.3

2 11 Jenny Schaffhouser SO 23:40.8

3 22 Nicole Howard SR 24:49.1

4 27 Jen Taft SR 25:14.8

5 29 Jen Modzel JR 25:33.0

6 ( 48) Crystal Bragg FR 27:36.6

7 ( 49) Theresa Watts SR 27:45.9

 

4. 111 SUNY Brockport (24:54.6 124:33.0)

=============================================

1 5 Julia Ruggiero FR 23:23.4

2 12 Lauren Mesi JR 23:45.6

3 28 Keelan Walsh FR 25:19.7

4 32 Karina Spicer SO 25:54.6

5 34 Caileen Childs SO 26:09.7

6 ( 35) Jen Siglin SO 26:11.8

7 ( 40) Shannon Meehan SR 26:39.1

 

5. 154 Fredonia State Univ (25:48.7 129:03.3)

=============================================

1 18 Jessica Bennett SO 24:25.3

2 20 Samantha Ellwood SR 24:43.3

3 23 Trisha Ippolito JR 24:54.7

4 46 Laura Morroni JR 27:29.8

5 47 Melinda Houle FR 27:30.2

6 ( 51) Lea Genung FR 28:04.3

7 ( 53) Hailey Guard FR 28:20.5

 

6. 161 Oneonta State Univ (26:02.7 130:13.4)

=============================================

1 13 Amberlyn Mattice SO 23:55.9

2 16 Celia Alterio FR 24:13.9

3 36 Kaitlyn Keys JR 26:17.3

4 44 Ali Kosinski JR 27:27.7

5 52 Danielle Bonsignore FR 28:18.6

6 ( 54) Kim Loveland FR 28:20.6

7 ( 56) Katie Littlefield FR 28:32.9

 

7. 184 SUNY New Paltz (26:17.3 131:26.1)

=============================================

1 26 Daniel Harmon FR 25:13.2

2 30 Stephanie Albinski JR 25:34.0

3 31 Lisa Cassaro SO 25:35.0

4 38 Olga Stulov FR 26:20.9

5 59 Rebecca Shuriff SO 28:43.0

6 ( 60) Christie Carlstrom SR 28:51.3

7 ( 62) Erin Lavin SR 29:19.8

 

8. 196 Oswego State Univ (26:44.8 133:43.7)

=============================================

1 33 Brittany Streeter FR 25:59.8

2 37 Renee Coe JR 26:19.8

3 41 Chantal Munger FR 26:55.4

4 42 Caitlin Wlodarski JR 27:11.7

5 43 Kelly Murray SO 27:17.0

6 ( 50) Malorie Osypian JR 27:51.9

7 ( 58) Rose Foran SO 28:37.4

 

9. 246 Buffalo State Univ (28:05.8 140:28.7)

=============================================

1 25 Margaret Hughes JR 25:08.7

2 45 Jen Bernard SO 27:29.4

3 55 Eugenia Episcopo FR 28:30.1

4 57 Kristy Warner FR 28:34.8

5 64 Amber Cioffi FR 30:45.7

 

10. 294 SUNY Potsdam (30:46.8 153:53.8)

=============================================

1 39 Sally Barber SR 26:23.4

2 61 Kristina Saar SR 29:14.1

3 63 Julie Burr JR 30:20.9

4 65 Sarah Zenir FR 31:56.3

5 66 Ashley Close FR 35:59.1

6 ( 67) Jessica Ford SR 38:52.9

7 ( 68) Jenessa Seymore FR 40:23.9

 

11. INC SUNY Institute of Technology

=============================================

1 65 Angela Gallo SO 27:33.2

2 100 Susanna Tom FR 33:18.1

 

 

 

2007 SUNYAC XC CHAMPIONSHIPS

OCTOBER 20, 2007

SUNY POTSDAM

POTSDAM,NY

MENS RACE 8,000 METERS

 

RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING

518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM

--------------------------------------------------------------------------------

YEAR

PLACE PTS NAME PLACE TEAM TIME PACE

--------------------------------------------------------------------------------

1 1 Justin Wager SO 1 SUNY Cortland 25:50.8 5:12

2 2 Shamus Nally JR 1 SUNY Cortland 25:50.9 5:12

3 3 Seth DuBois SO 2 SUNY Cortland 25:51.3 5:13

4 4 Josh Henry JR 2 SUNY Cortland 25:52.0 5:13

5 5 Nate Lockett SR 1 SUNY Geneseo 25:52.4 5:13

6 6 Brett Dolan JR 3 SUNY Geneseo 26:00.9 5:14

7 7 Ryan Mulcahy SR 2 SUNY Geneseo 26:02.2 5:15

8 8 Jerry Greenlaw SO 3 SUNY Cortland 26:09.6 5:16

9 9 Tom Reubens FR 1 SUNY Geneseo 26:15.6 5:17

10 10 Kyle O'Brien SO 4 SUNY Cortland 26:16.6 5:18

11 11 Mike Heymann FR 2 Plattsburgh State Univ 26:20.9 5:19

12 12 Alex Grout SR 3 Oneonta State Univ 26:26.6 5:20

13 13 Stephen Scrafford FR 3 SUNY Cortland 26:32.7 5:21

14 14 Ryan O'Connor FR 4 SUNY Geneseo 26:35.2 5:21

15 15 Will Haskel JR 4 SUNY Geneseo 26:40.9 5:23

16 Kevin Olejar JR 5 SUNY Cortland 26:42.9 5:23

17 16 Jesse Berube SO 5 SUNY Geneseo 26:51.2 5:25

18 Niko Viglione JR 6 SUNY Cortland 26:52.4 5:25

19 17 Pete Manktelow SO 6 SUNY Brockport 26:53.5 5:25

20 Travis DeRusso SO 7 SUNY Cortland 26:55.0 5:25

21 Tim Chichester SO 8 SUNY Geneseo 26:55.3 5:25

22 18 Drew Cartwright JR 7 SUNY Brockport 26:57.5 5:26

23 19 Chris Reich SR 4 Oswego State Univ 27:07.7 5:28

24 Ben DeGeorge JR 8 SUNY Geneseo 27:09.6 5:28

25 20 Marty Nicholson JR 9 Oneonta State Univ 27:17.4 5:30

26 21 Andy Forma SR 5 Fredonia State Univ 27:19.3 5:30

27 Lee Gabler SO 9 SUNY Geneseo 27:23.5 5:31

28 22 Nick Pampena SO 10 Oneonta State Univ 27:25.9 5:32

29 23 Bryan Kent JR 10 SUNY Brockport 27:26.7 5:32

30 Reid McGrath FR 5 SUNY Cortland 27:30.8 5:33

31 Bill Juda FR 6 SUNY Geneseo 27:32.4 5:33

32 24 Bryan Buchanan JR 11 Buffalo State Univ 27:35.8 5:34

33 Bob Henchen SO 11 SUNY Geneseo 27:37.4 5:34

34 25 Frank Pfaffenberger FR 7 Oneonta State Univ 27:43.9 5:35

35 Steve McCaffery JR 12 SUNY Cortland 27:45.1 5:35

36 26 Tom Williams SO 12 Fredonia State Univ 27:45.4 5:36

37 27 Matt Densmore SR 6 Oswego State Univ 27:48.9 5:36

38 Pat Malone SO 13 SUNY Geneseo 27:56.1 5:38

39 28 Sean Brinkman SR 7 Plattsburgh State Univ 27:57.2 5:38

40 29 Vinny Granata FR 8 Fredonia State Univ 27:57.5 5:38

41 30 Andy Dunscombe FR 9 Fredonia State Univ 28:00.9 5:39

42 31 Tim Greenberg FR 10 Oneonta State Univ 28:01.0 5:39

43 Alex Kalinkos SO 14 SUNY Cortland 28:02.1 5:39

44 32 Matt Burdick JR 13 Plattsburgh State Univ 28:04.0 5:39

45 33 Derek Dunning JR 14 Oswego State Univ 28:04.5 5:39

46 34 Andy Beringer SR 8 SUNY Brockport 28:08.3 5:40

47 35 Matt Avery FR 11 SUNY Brockport 28:12.5 5:41

48 Eu Peterson SR 9 SUNY Geneseo 28:14.1 5:41

49 36 Chris Ketcham SO 15 Plattsburgh State Univ 28:20.4 5:43

50 37 Paul Allison JR 15 Plattsburgh State Univ 28:21.3 5:43

51 38 Kyle Fenner JR 16 Buffalo State Univ 28:21.7 5:43

52 39 Doug Teed JR 17 SUNY Brockport 28:23.6 5:43

53 40 Josh Guarino FR 12 Fredonia State Univ 28:28.1 5:44

54 41 Ryan Gilmore FR 13 SUNY Brockport 28:29.5 5:44

55 42 Joe Ver JR 18 Plattsburgh State Univ 28:31.1 5:45

56 43 Mac McMahill FR 14 Fredonia State Univ 28:35.7 5:46

57 44 Mathieu Bilodeau FR 15 Plattsburgh State Univ 28:36.3 5:46

58 Jack Swartz SO 16 Plattsburgh State Univ 28:36.8 5:46

59 45 Daniel Fitzgibbons JR 19 SUNY Institute of Technology 28:43.1 5:47

60 46 Josh Haverlock JR 20 Oneonta State Univ 28:44.6 5:47

61 47 Michael Anderson SR 10 Oswego State Univ 28:45.8 5:48

62 48 Austin Townsley FR 16 SUNY Institute of Technology 28:47.7 5:48

63 49 Ben Adams SO 17 Buffalo State Univ 28:55.8 5:50

64 50 Nick Avello SO 18 SUNY New Paltz 28:57.0 5:50

65 51 David Goodge FR 17 Oneonta State Univ 29:03.2 5:51

66 Charlie Higgins SO 19 SUNY Brockport 29:05.1 5:52

67 52 Michael Stockman JR 21 SUNY Institute of Technology 29:06.6 5:52

68 Clark Holdsworth SO 20 SUNY Cortland 29:07.1 5:52

69 Chris Sneed FR 18 Oneonta State Univ 29:07.2 5:52

70 Michael Vrabel FR 19 SUNY Brockport 29:07.9 5:52

71 Tim Kolesar FR 20 Oneonta State Univ 29:11.1 5:53

72 53 Nick Guarino FR 21 Fredonia State Univ 29:14.6 5:53

73 Sam Narby FR 22 Oneonta State Univ 29:16.1 5:54

74 54 Rob Grazier SO 21 SUNY New Paltz 29:17.2 5:54

75 55 Tim Fargino FR 23 Oswego State Univ 29:18.7 5:54

76 Jef Gallagher SO 22 SUNY Brockport 29:22.8 5:55

77 Robert Grim FR 24 Plattsburgh State Univ 29:24.5 5:55

78 Taylor Mucaria JR 22 SUNY Brockport 29:25.0 5:56

79 56 Nate Culver SO 23 Buffalo State Univ 29:28.0 5:56

80 57 Pat Conklin FR 25 Oswego State Univ 29:32.4 5:57

81 Mike Cornell FR 26 Oneonta State Univ 29:37.9 5:58

82 58 Alex Colucci SO 24 SUNY New Paltz 29:43.7 5:59

83 Jon Placito SR 11 SUNY Brockport 29:45.3 6:00

84 Chuck Hollister FR 27 Oneonta State Univ 29:50.7 6:01

85 Dan Wilcox SO 25 SUNY Brockport 29:52.2 6:01

86 Chris Walters JR 23 Fredonia State Univ 29:52.5 6:01

87 59 Cody Netzband SO 26 Oswego State Univ 29:53.3 6:01

88 Mark Gymburch FR 28 Oneonta State Univ 29:55.3 6:02

89 Sean Daly FR 29 Oneonta State Univ 30:02.5 6:03

90 60 Derek Denkenberger FR 30 SUNY Institute of Technology 30:04.3 6:03

91 Joe Vella JR 24 Fredonia State Univ 30:08.7 6:04

92 Mike Holakowski SR 12 SUNY Brockport 30:10.8 6:05

93 Tim White SO 27 Fredonia State Univ 30:14.9 6:06

94 Nate Hart FR 31 Oswego State Univ 30:19.8 6:07

95 Trevor Steves FR 32 Fredonia State Univ 30:24.2 6:07

96 Joseph Burpoe FR 33 Plattsburgh State Univ 30:25.4 6:08

97 Nick Corigliano JR 25 Fredonia State Univ 30:34.1 6:09

98 Matt Slight FR 34 Fredonia State Univ 30:38.0 6:10

99 61 Jeremy West JR 26 SUNY Institute of Technology 30:38.7 6:10

100 62 Tim Ivancic SO 28 SUNY New Paltz 30:52.2 6:13

101 Joe Merrihew JR 27 Oswego State Univ 31:05.8 6:16

102 63 Ray Mock SO 29 Buffalo State Univ 31:09.4 6:17

103 Matt Callegari JR 28 Fredonia State Univ 31:22.2 6:19

104 64 Paul Sims FR 35 SUNY Potsdam 31:32.7 6:21

105 65 Daniel Caruso FR 36 SUNY New Paltz 31:43.5 6:23

106 66 Robert Webster FR 37 SUNY New Paltz 31:50.6 6:25

107 67 Jonathan Appleby SO 30 SUNY Potsdam 32:36.7 6:34

108 68 Jared Longmore SO 31 SUNY Potsdam 32:39.5 6:35

109 69 Sean Brown SR 13 SUNY New Paltz 32:39.5 6:35

110 70 Dan Hammack SO 32 SUNY Potsdam 32:39.7 6:35

111 71 Andrew Seaman SR 14 SUNY Institute of Technology 33:16.8 6:42

112 72 Andrew Gorczyca JR 29 SUNY Institute of Technology 34:23.8 6:56

113 73 Pat Knight SO 33 SUNY Potsdam 35:02.3 7:03

114 Charles Hendricks SR 15 SUNY Institute of Technology 35:02.7 7:03

115 74 Andrew Oaks FR 38 SUNY Potsdam 35:35.1 7:10

116 75 Phillip Keays JR 30 SUNY Potsdam 36:43.2 7:24

117 Tyler Kellog FR 39 SUNY Potsdam 45:31.0 9:10

118 Tim LaPoint FR 40 SUNY Potsdam 52:12.2 10:31

 

2007 SUNYAC XC CHAMPIONSHIPS

OCTOBER 20, 2007

SUNY POTSDAM

POTSDAM,NY

MENS RACE 8,000 METERS

 

RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING

518-312-0886 WWW.FINISHRIGHT.COM

------------------------------------------------------------------------------

TEAM SCORES

------------------------------------------------------------------------------

 

1. 18 SUNY Cortland (25:55.0 129:34.6)

=============================================

1 1 Justin Wager SO 25:50.8

2 2 Shamus Nally JR 25:50.9

3 3 Seth DuBois SO 25:51.3

4 4 Josh Henry JR 25:52.0

5 8 Jerry Greenlaw SO 26:09.6

6 ( 10) Kyle O'Brien SO 26:16.6

7 ( 13) Stephen Scrafford FR 26:32.7

 

2. 41 SUNY Geneseo (26:09.3 130:46.3)

=============================================

1 5 Nate Lockett SR 25:52.4

2 6 Brett Dolan JR 26:00.9

3 7 Ryan Mulcahy SR 26:02.2

4 9 Tom Reubens FR 26:15.6

5 14 Ryan O'Connor FR 26:35.2

6 ( 15) Will Haskel JR 26:40.9

7 ( 16) Jesse Berube SO 26:51.2

 

3. 110 Oneonta State Univ (27:23.0 136:54.8)

=============================================

1 12 Alex Grout SR 26:26.6

2 20 Marty Nicholson JR 27:17.4

3 22 Nick Pampena SO 27:25.9

4 25 Frank Pfaffenberger FR 27:43.9

5 31 Tim Greenberg FR 28:01.0

6 ( 46) Josh Haverlock JR 28:44.6

7 ( 51) David Goodge FR 29:03.2

 

4. 127 SUNY Brockport (27:31.7 137:38.5)

=============================================

1 17 Pete Manktelow SO 26:53.5

2 18 Drew Cartwright JR 26:57.5

3 23 Bryan Kent JR 27:26.7

4 34 Andy Beringer SR 28:08.3

5 35 Matt Avery FR 28:12.5

6 ( 39) Doug Teed JR 28:23.6

7 ( 41) Ryan Gilmore FR 28:29.5

 

5. 144 Plattsburgh State Univ (27:48.8 139:03.8)

=============================================

1 11 Mike Heymann FR 26:20.9

2 28 Sean Brinkman SR 27:57.2

3 32 Matt Burdick JR 28:04.0

4 36 Chris Ketcham SO 28:20.4

5 37 Paul Allison JR 28:21.3

6 ( 42) Joe Ver JR 28:31.1

7 ( 44) Mathieu Bilodeau FR 28:36.3

 

6. 146 Fredonia State Univ (27:54.3 139:31.2)

=============================================

1 21 Andy Forma SR 27:19.3

2 26 Tom Williams SO 27:45.4

3 29 Vinny Granata FR 27:57.5

4 30 Andy Dunscombe FR 28:00.9

5 40 Josh Guarino FR 28:28.1

6 ( 43) Mac McMahill FR 28:35.7

7 ( 53) Nick Guarino FR 29:14.6

 

7. 181 Oswego State Univ (28:13.2 141:05.6)

=============================================

1 19 Chris Reich SR 27:07.7

2 27 Matt Densmore SR 27:48.9

3 33 Derek Dunning JR 28:04.5

4 47 Michael Anderson SR 28:45.8

5 55 Tim Fargino FR 29:18.7

6 ( 57) Pat Conklin FR 29:32.4

7 ( 59) Cody Netzband SO 29:53.3

 

8. 230 Buffalo State Univ (29:06.2 145:30.7)

=============================================

1 24 Bryan Buchanan JR 27:35.8

2 38 Kyle Fenner JR 28:21.7

3 49 Ben Adams SO 28:55.8

4 56 Nate Culver SO 29:28.0

5 63 Ray Mock SO 31:09.4

 

9. 266 SUNY Institute of Technology (29:28.1 147:20.4)

=============================================

1 45 Daniel Fitzgibbons JR 28:43.1

2 48 Austin Townsley FR 28:47.7

3 52 Michael Stockman JR 29:06.6

4 60 Derek Denkenberger FR 30:04.3

5 61 Jeremy West JR 30:38.7

6 ( 71) Andrew Seaman SR 33:16.8

7 ( 72) Andrew Gorczyca JR 34:23.8

 

10. 289 SUNY New Paltz (30:06.8 150:33.6)

=============================================

1 50 Nick Avello SO 28:57.0

2 54 Rob Grazier SO 29:17.2

3 58 Alex Colucci SO 29:43.7

4 62 Tim Ivancic SO 30:52.2

5 65 Daniel Caruso FR 31:43.5

6 ( 66) Robert Webster FR 31:50.6

7 ( 69) Sean Brown SR 32:39.5

 

11. 342 SUNY Potsdam (32:54.2 164:30.9)

=============================================

1 64 Paul Sims FR 31:32.7

2 67 Jonathan Appleby SO 32:36.7

3 68 Jared Longmore SO 32:39.5

4 70 Dan Hammack SO 32:39.7

5 73 Pat Knight SO 35:02.3

6 ( 74) Andrew Oaks FR 35:35.1

7 ( 75) Phillip Keays JR 36:43.2