WE AT FINISH RIGHT TIMING WANT TO APOLIGZE FOR THE FAT TIMING MISHAP ON SATURDAY AT THE MEET AT SPRINGFIELD.
WE WISH THE PROBLEM DID NOT OCCUR, BUT IT DID.
WE HAVE GONE BACK THROUGH ALL THE EVENTS AND HAVE BROKEN TIES WHEN THE WERE MADE IN THE SAME HEAT.
New England Division III Championships - 5/4/2007 to 5/5/2007
Timing By: www.finishright.com
Springfield College, Springfield, MA
Results
Women - Team Rankings - 22 Events Scored
===============================================================================
1) Williams 166.50 2) MIT 85
3) Bowdoin 69 4) Springfield 67.50
5) Amherst 54 6) Tufts 53.50
7) Middlebury 50 8) Wheaton (Mass.) 49.50
9) Bates 36 10) Southern Maine 31
10) Colby 31 12) Smith College 27
13) Keene State 24 14) Bridgewater St. 18
15) Coast Guard 16 16) Brandeis 13
17) RIC 11.50 18) Colby-Sawyer 10
18) Wesleyan 10 20) Worcester State 7
21) Trinity 6 22) UMass Dartmouth 5.50
23) Westfield State 5 24) Emmanuel 4
24) WPI 4 26) UMass Boston 2
27) Mount Holyoke 1 27) Wellesley 1
Women 100 Meter Dash ============================================================================ 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Crane, Logan Tufts 12.65 12.65Q 1 2 Hay, Nikki Springfield 12.58 12.67Q 2 3 Plitt, Carrie Williams 12.48 12.81Q 4 4 Ferdella, Julie Springfield 12.92 12.98Q 3 5 Hale, Sarah Southern Maine 12.74 12.68q 1 6 Lee, Chanel Coast Guard 13.11 12.78q 2 7 Katz, Jen Middlebury 12.79 12.79q 2 8 Casado, Glenny Umass Boston 13.17 12.88q 1 9 Mactas, Jessica Tufts 13.01 12.90 1 10 Kintz, Laura Keene State 12.56 12.99 3 11 Leibovic, Margaret Mit 12.89 13.01 3 12 Beasley, Erin Colby 12.91 13.04 4 13 Ahern, Laura Keene State 13.06 13.08 1 14 Demers, Anjuli Middlebury 12.89 13.11 4 15 Henry, Kate Brandeis 13.14 13.16 4 16 Smith, Halley Williams 13.15 13.18 2 17 Zeigler, Grace Mount Holyoke 13.44 13.27 1 18 Roach, Koren Wpi 13.14 13.29 4 19 Stebbins, Halsey Tufts 13.39 13.37 4 19 Deignan, Shaylin Keene State 12.93 13.37 2 21 Inge, Ruby Coast Guard 13.38 13.41 4 22 Williams, Ebony Mount Holyoke 13.41 13.42 2 23 Russell, Elisabeth Colby 13.38 13.44 3 24 Holder, Tameir Wesleyan 13.40 13.46 3 25 Pastyrnak, Karissa Springfield 13.21 13.49 1 26 Kerr, Erin Westfield State 13.13 13.50 3 27 Lefkin, Stephanie Salve Regina 13.44 13.55 2 28 Armstrong, Brittany Gordon 13.14 13.58 3 29 Buader, Emily Gordon 13.34 13.68 2 30 Foley, Danielle Colby-Sawyer 13.44 13.83 1 Women 100 Meter Dash ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Plitt, Carrie Williams 12.81 12.41 10 2 Hay, Nikki Springfield 12.67 12.48 8 3 Crane, Logan Tufts 12.65 12.62 6 4 Hale, Sarah Southern Maine 12.68 12.67 5 5 Lee, Chanel Coast Guard 12.78 12.77 4 6 Katz, Jen Middlebury 12.79 12.94 3 7 Casado, Glenny Umass Boston 12.88 13.11 2 8 Ferdella, Julie Springfield 12.98 13.38 1 Preliminaries 9 Mactas, Jessica Tufts 12.90 10 Kintz, Laura Keene State 12.99 11 Leibovic, Margaret Mit 13.01 12 Beasley, Erin Colby 13.04 13 Ahern, Laura Keene State 13.08 14 Demers, Anjuli Middlebury 13.11 15 Henry, Kate Brandeis 13.16 16 Smith, Halley Williams 13.18 17 Zeigler, Grace Mount Holyoke 13.27 18 Roach, Koren Wpi 13.29 19 Stebbins, Halsey Tufts 13.37 19 Deignan, Shaylin Keene State 13.37 21 Inge, Ruby Coast Guard 13.41 22 Williams, Ebony Mount Holyoke 13.42 23 Russell, Elisabeth Colby 13.44 24 Holder, Tameir Wesleyan 13.46 25 Pastyrnak, Karissa Springfield 13.49 26 Kerr, Erin Westfield State 13.50 27 Lefkin, Stephanie Salve Regina 13.55 28 Armstrong, Brittany Gordon 13.58 29 Buader, Emily Gordon 13.68 30 Foley, Danielle Colby-Sawyer 13.83 Women 200 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Plitt, Carrie Williams 25.74 25.5h 4 10 2 Artsani, Emily Southern Maine 26.00 25.6h 4 8 3 Mactas, Jessica Tufts 26.81 25.9h 3 5.5 3 Hay, Nikki Springfield 25.85 25.9h 4 5.5 5 Ferri, Andrea Tufts 26.80 26.1h 3 3 5 Hale, Sarah Southern Maine 26.21 26.1h 4 3 5 York, Erin Bowdoin 26.43 26.1h 3 3 8 MacKeil, Haley Bowdoin 26.35 26.2h 4 1 9 Katz, Jen Middlebury 26.35 J26.2h 4 10 Fitzpatrick, Kaleigh Tufts 25.92 J26.2h 4 11 Parente, Katie Springfield 26.26 26.3h 4 11 Smith, Halley Williams 27.03 26.3h 2 13 Beasley, Erin Colby 26.93 26.5h 3 13 Watson, Kelsey Eastern Conn. St 27.15 26.5h 2 15 Kintz, Laura Keene State 26.56 26.6h 3 16 Stebbins, Halsey Tufts 26.75 26.7h 3 17 Wasser, Aubrey Tufts 27.44 26.8h 1 18 Roach, Koren Wpi 27.10 26.9h 2 19 Bruno, Anna Colby 27.23 27.0h 2 19 Evans, Saryn Eastern Conn. St 27.31 27.0h 2 21 Griffin, Kaley Keene State 26.94 27.2h 2 22 Alston, Sharday Eastern Conn. St 27.41 27.3h 1 23 Deignan, Shaylin Keene State 27.51 27.5h 1 23 Pastyrnak, Karissa Springfield 27.62 27.5h 1 25 Pillsbury, Lindsey Fitchburg St. 27.44 27.7h 1 26 Armstrong, Brittany Gordon 27.34 27.9h 1 Women 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Thompson, Renee Wheaton (Mass.) 57.80 58.49 3 10 2 MacKeil, Haley Bowdoin 59.64 58.94 2 8 3 Artsani, Emily Southern Maine 59.42 59.07 3 6 4 Parente, Katie Springfield 59.31 59.34 3 5 5 Jules, Natana Wheaton (Mass.) 58.83 59.36 3 4 6 Reynolds, Nicole Springfield 59.15 59.85 3 3 7 Alford, Olivia Brandeis 59.09 1:00.72 3 2 8 Hartung, Lisa Bates 1:02.10 1:00.81 1 1 9 Evans, Saryn Eastern Conn. St 1:00.75 1:01.06 2 10 Campbell, Hannah Amherst 1:01.29 1:01.13 2 11 Weisman, Simone Middlebury 1:00.39 1:01.27 2 12 Watson, Kelsey Eastern Conn. St 59.99 1:01.33 2 13 Levenson, Carly Amherst 1:00.64 1:01.48 2 14 Smith, Kamia Wheaton (Mass.) 59.95 1:01.73 2 15 Tomc, Dana Coast Guard 1:01.67 1:02.04 1 16 Pillsbury, Lindsey Fitchburg St. 1:02.25 1:02.21 1 17 Kennedy, Shawna Salem State 1:02.50 1:02.50 1 18 Carey, Alyssa Keene State 1:01.66 1:02.51 2 19 Glabach, Claire Westfield State 1:02.47 1:04.27 1 Women 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Schultz, Claire Middlebury 2:14.47 2:16.9h 10 2 O'Brien, Stephanie Wesleyan 2:17.59 2:17.4h 8 3 Casey, Meaghan Brandeis 2:14.61 2:18.2h 6 4 McDermott-Murphy, Caitli Amherst 2:18.42 2:18.5h 5 5 Robie, Lissy Williams 2:19.74 2:18.89 4 6 Staid, Andrea Mit 2:19.52 2:19.20 3 7 Bradshaw, Andrea Mit 2:19.66 2:19.51 2 8 Ferry, Jacquelyn Tufts 2:20.67 2:19.82 1 9 Clarke, Jessica Williams 2:19.33 2:20.13 10 Howard, Katie Williams 2:16.32 2:20.2h 11 Calderwood, Lily Wheaton (Mass.) 2:18.55 2:20.9h 12 Adams, Jennifer Keene State 2:22.98 2:21.11 13 Walls, Laura Williams 2:22.61 2:21.34 14 Murphy, Megan Wpi 2:19.16 2:21.36 15 Sussman, Lisa Wesleyan 2:18.84 2:21.80 16 Scofield, Bret Williams 2:22.20 2:22.47 17 Miller, Sarah Keene State 2:15.91 2:22.9h 18 Bash, Katie Bates 2:22.98 2:22.95 19 Bemis, Heather Williams 2:22.50 2:23.64 20 Williams, Ariel Williams 2:17.64 2:24.3h 21 Rosania, Amy Bates 2:22.39 2:24.50 22 Egan, Clare Wellesley 2:20.75 2:25.09 23 Merrill, Susanna Middlebury 2:23.07 2:25.23 24 Lemire, Allie Trinity 2:21.29 2:25.43 25 Eiseman, Elizabeth Wellesley 2:20.28 2:25.89 26 Pratt, Katie Wheaton (Mass.) 2:23.20 2:26.03 27 Knott, Tessa Coast Guard 2:22.83 2:27.41 Women 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Adams, Jennifer Keene State 4:35.17 4:36.84 10 2 Kondratjeva, Olga Williams 4:43.27 4:39.56 8 3 Moore, Kathryn Bates 4:47.01 4:40.25 6 4 Crispin, Sarah Tufts 4:52.68 4:42.90 5 5 Onderko, Laura Bowdoin 4:42.27 4:45.34 4 6 Tropiano, Elise Amherst 4:46.07 4:45.57 3 7 Brigham, Alyssa Springfield 4:48.77 4:46.22 2 8 Caban, Jennifer Bates 4:52.85 4:46.93 1 9 Bruck, Megan Williams 4:50.60 4:49.32 10 Hirschboek, Kate Middlebury 4:46.72 4:49.39 11 McCarron, Jayna Coast Guard 4:50.02 4:51.18 12 FitzPatrick, Devan Colby 4:48.07 4:52.91 13 Egan, Clare Wellesley 4:54.16 4:53.14 14 Wilson, Heather Amherst 4:48.50 4:55.26 15 Jacoby, Ryan Williams 4:52.84 4:55.49 15 Woods, Meghan Wpi 4:50.70 4:55.49 17 Williams, Ariel Williams 4:50.11 4:55.51 18 Schickner, Lindsey Bowdoin 4:53.18 4:55.91 19 Walton, Zandra Amherst 4:50.31 4:55.95 20 Plunkett, Kara Middlebury 4:44.65 4:57.17 21 Reddy, Lauren Wheaton (Mass.) 4:53.91 4:57.61 22 Eiseman, Elizabeth Wellesley 4:54.53 4:58.06 23 Walls, Laura Williams 4:50.50 4:59.28 24 Derecktor, Margo Colby 4:57.61 5:00.76 25 Harrington, Giselle Trinity 4:57.71 5:01.73 26 Pisarik, Beth Brandeis 4:55.93 5:02.14 27 Bisceglia, Megan Brandeis 4:55.85 5:03.16 28 Weng, Jessica Wellesley 4:54.60 5:05.76 29 Ray, Meg Amherst 4:53.34 5:05.80 30 Tufts, Brianna Colby 4:56.54 5:08.53 31 Williams, Amanda Trinity 4:45.47 5:10.72 Women 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Prisby, Karen Colby 17:49.89 17:24.0h 10 2 Westcott, Stephanie Keene State 17:30.92 17:29.6h 8 3 Asher, Rachel Williams 17:24.99 17:31.5h 6 4 Wilson, Heather Amherst 17:15.47 17:54.0h 5 5 Harlin, Mallory Williams 18:06.10 17:59.3h 4 6 Galleher, Sophia Amherst 18:26.97 18:30.0h 3 7 Pier, Lucia Wesleyan 18:30.88 18:30.9h 2 8 Anderson, Nicole Amherst 18:22.76 18:31.9h 1 9 Sergi, Jill Conn College 18:34.76 18:33.5h 10 Philbrook, Lauren Williams 18:48.17 18:36.0h 11 Brigham, Alyssa Springfield 18:22.89 18:42.4h 12 Rey de Castro, Natalia Williams 18:56.48 18:43.0h 13 Davenport, Lisa Williams 18:44.10 18:48.3h 14 Knapp, Alex Bowdoin 18:47.22 18:54.0h 15 Podmaniczky, Sarah Bowdoin 18:58.39 18:54.8h 16 Kretz, Megan Wesleyan 18:52.73 19:14.4h 17 DiPaolo, Amanda Springfield 18:47.22 19:24.0h 18 Gravel, Katrina Colby 18:54.35 19:28.4h 19 Connolly, Ally Brandeis 18:55.84 19:29.4h 20 MacDowell, Jennifer Colby 18:51.39 19:34.3h 21 Van Cleef, Bryce Coast Guard 19:03.49 19:42.7h 22 Cogbill, Allison Colby 18:44.00 19:58.1h Women 10000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Garrahan, Shauneen Amherst 16:51.97 35:40.41 10 2 Tropiano, Elise Amherst 17:05.18 35:49.47 8 3 Doyle, Jennifer Mit 18:19.78 37:57.90 6 4 Adaniya, Hana Mit 18:20.38 38:04.02 5 5 Mauro, Nicole Bridgewater St. 39:38.41 38:09.47 4 6 Van Cleef, Aidan Coast Guard 39:33.37 38:59.66 3 7 Mortimer, Laura Amherst 18:28.31 39:05.80 2 8 DiPaolo, Amanda Springfield 18:47.22 39:40.35 1 9 Finn, Elizabeth Mit 41:01.86 39:41.87 10 Morgan, Raquel Tufts 18:59.21 39:46.19 11 Balentine, Molly Bates 18:40.30 39:55.79 12 Knight, Jamie Bowdoin 40:31.49 39:57.78 13 Condon, Karen Mit 40:57.88 40:01.79 14 Links, Elizabeth Williams 40:41.10 40:07.96 15 Gonzalez-Lopez, Nidia Eastern Conn. St 41:55.86 40:08.45 16 Ivey, Amanda Colby 40:23.29 40:20.78 17 Loy, Sarah Gordon 40:42.61 40:27.14 18 Dalton, Liz Amherst 41:12.10 40:38.01 19 Morazzini, Tara Conn College 42:42.41 40:50.87 20 Harms, Madeline Wellesley 42:51.14 40:58.68 21 Williams, Emily Bates 18:45.42 41:00.88 22 Gosling, Katie Wellesley 41:32.56 41:06.41 23 Taska, Hannah Colby 42:05.16 41:09.03 24 Lang, Kristen Babson 42:38.24 41:15.88 25 Vieira, Anissa Salve Regina 41:43.54 41:17.88 26 Gaspar, Christine Emmanuel 41:39.52 41:22.01 27 Torpey, Jennifer Tufts 41:58.23 41:22.93 28 Gray, Marissa Wpi 42:46.97 41:46.15 29 Davis, Diana Williams 42:34.90 41:59.06 30 Idell, Becky Mit 43:29.15 42:04.21 31 Katzelnick, Leah Williams 43:01.30 43:10.04 32 Casey, Catherine Wpi 43:59.15 43:57.97 33 Godin, Tess Fitchburg St. 43:45.12 45:30.50 -- Lynch, Meghan Mount Holyoke 42:15.37 DNF Women 100 Meter Hurdles ============================================================================ 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Magnuson, Amy Mit 14.95 14.58Q 2 2 Outman, Maddy Williams 14.41 14.77Q 4 3 White, Amanda Trinity 14.59 14.99Q 3 4 Harlow, Jennifer Wheaton (Mass.) 15.05 15.08Q 1 5 Brenes, Jen Middlebury 15.18 15.10q 2 6 Livingston, Shayla Smith College 14.99 15.14q 1 7 Coughlan, Kelley Middlebury 15.82 16.00q 4 8 Griffin, Kaley Keene State 15.77 16.01q 3 9 Gurnon, Amanda Wpi 16.01 16.22 3 10 Palmer, Ashley Springfield 16.64 16.42 3 11 Landry, Hattie Southern Maine 16.29 16.49 1 12 Blunda, Michelle Salem State 16.65 16.57 4 13 Fanchiang, Christine Mit 16.47 16.67 1 14 Clarkin, Ruth Gordon 16.56 16.72 2 15 Alston, Sharday Eastern Conn. St 15.97 16.76 4 16 Blackburn, Lauren Babson 16.76 16.81 2 17 Munyon, Jennifer Umass Dartmouth 16.19 16.88 2 18 Martel, Leah Westfield State 17.03 17.12 1 19 Biasin, Anna Southern Maine 16.75 17.15 3 20 Bealby, Deanna Umass Dartmouth 17.22 17.24 4 21 Frederick, Abbie Colby 17.23 17.28 3 22 Ireland, Colleen Gordon 17.28 17.34 1 23 Davis, Jennifer Westfield State 17.07 17.37 2 24 Buchinski, Erica Mount Holyoke 17.44 17.40 1 25 Tobin, Brianna Westfield State 16.67 17.44 4 26 Gould, Amy Eastern Conn. St 17.16 17.57 4 27 Holbrook, Hannah Colby 16.94 17.73 1 28 Johnson, Savanna Wellesley 17.09 18.16 3 29 Pierce, Brittany Wheaton (Mass.) 17.27 19.22 2 Women 100 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Outman, Maddy Williams 14.77 14.20 10 2 Magnuson, Amy Mit 14.58 14.31 8 3 White, Amanda Trinity 14.99 14.57 6 4 Harlow, Jennifer Wheaton (Mass.) 15.08 15.03 5 5 Brenes, Jen Middlebury 15.10 15.08 4 6 Livingston, Shayla Smith College 15.14 15.12 3 7 Griffin, Kaley Keene State 16.01 15.78 2 8 Coughlan, Kelley Middlebury 16.00 15.99 1 Preliminaries 9 Gurnon, Amanda Wpi 16.22 10 Palmer, Ashley Springfield 16.42 11 Landry, Hattie Southern Maine 16.49 12 Blunda, Michelle Salem State 16.57 13 Fanchiang, Christine Mit 16.67 14 Clarkin, Ruth Gordon 16.72 15 Alston, Sharday Eastern Conn. St 16.76 16 Blackburn, Lauren Babson 16.81 17 Munyon, Jennifer Umass Dartmouth 16.88 18 Martel, Leah Westfield State 17.12 19 Biasin, Anna Southern Maine 17.15 20 Bealby, Deanna Umass Dartmouth 17.24 21 Frederick, Abbie Colby 17.28 22 Ireland, Colleen Gordon 17.34 23 Davis, Jennifer Westfield State 17.37 24 Buchinski, Erica Mount Holyoke 17.40 25 Tobin, Brianna Westfield State 17.44 26 Gould, Amy Eastern Conn. St 17.57 27 Holbrook, Hannah Colby 17.73 28 Johnson, Savanna Wellesley 18.16 29 Pierce, Brittany Wheaton (Mass.) 19.22 Women 400 Meter Hurdles =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Outman, Maddy Williams 1:02.09 1:03.0h 4 10 2 Livingston, Shayla Smith College 1:04.83 1:03.3h 4 8 3 Millard, Maria Amherst 1:03.53 1:03.8h 4 6 4 Veldhuis, Leanne Mit 1:03.74 1:05.0h 4 5 5 Karpow, Celeste Wheaton (Mass.) 1:05.26 1:07.0h 4 3.5 5 Kuntz, Robin Williams 1:07.09 1:07.0h 3 3.5 7 Moreau, Christine Wheaton (Mass.) 1:05.34 1:07.1h 4 2 8 Munyon, Jennifer Umass Dartmouth 1:08.70 1:07.7h 3 1 9 Blackburn, Lauren Babson 1:06.42 1:08.0h 4 10 Tananone, Malai Mount Holyoke 1:06.85 1:08.1h 3 11 Silverman, Kate Amherst 1:08.96 1:08.4h 3 12 Gould, Amy Eastern Conn. St 1:09.51 1:09.5h 2 13 Rutecki, Kathleen Tufts 1:08.92 1:09.9h 3 14 Croce, Catherine Springfield 1:08.07 1:10.3h 3 15 Virgien, Kerry Tufts 1:09.62 1:10.4h 2 16 Bourbeau, Christina Keene State 1:09.50 1:10.5h 2 16 Onderko, Elizabeth Bowdoin 1:09.97 1:10.5h 2 18 Ireland, Colleen Gordon 1:09.71 1:10.6h 2 19 MacDonald, Heather Colby 1:09.52 1:10.7h 2 20 Mills, Monica Eastern Conn. St 1:10.31 1:10.9h 1 21 Sprague, Adie Brandeis 1:09.17 1:11.2h 2 22 Makai, Kate Tufts 1:10.65 1:11.5h 1 23 Bealby, Deanna Umass Dartmouth 1:10.08 1:13.6h 1 Women 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Ellison, Laura Williams 11:28.24 11:21.63 10 2 Knight, Cassandra Colby 11:25.86 11:23.21 8 3 Teitsworth, Elly Williams 11:19.92 11:28.70 6 4 Quinn, Caitlin Coast Guard 11:29.67 11:37.82 5 5 Youngs, Nora Smith College 11:42.26 11:40.29 4 6 Schor, Alisha Mit 11:38.31 11:43.44 3 7 Shih, Anna Tufts 11:51.06 11:45.42 2 8 Moravec, Katie Amherst 12:22.44 11:52.86 1 9 Mitchell, Nora Williams 12:11.78 11:56.82 10 Lacey, Melissa Conn College 12:01.70 11:57.24 11 Mevorach, Katie Bowdoin 12:23.01 12:07.41 12 Agule, Katy Brandeis 11:50.57 12:09.86 13 Wesolowski, Allison Westfield State 12:26.88 12:10.77 14 Blanchard, Rachael Wellesley 12:30.84 12:12.72 15 Labuz, Elizabeth Mit 12:20.85 12:14.63 16 Holmes, Ally Williams 12:18.86 12:15.26 17 Schillinger, Mary Brandeis 12:23.21 12:15.99 18 Allegretti, Susan Tufts 12:22.64 12:18.60 19 Hodge, Lindsay Bowdoin 12:30.30 12:20.49 20 Fuller, Sharon Colby 11:53.20 12:27.04 21 Mackey, Sasha Salem State 12:43.81 12:32.13 22 Clock, Anna Middlebury 12:30.74 12:39.46 23 Meiners, Joan Mount Holyoke 12:49.94 12:52.97 24 Kendall, Esther Bates 12:20.28 12:54.16 25 Dalidowitz, Lara Springfield 12:23.75 13:03.70 Women 4x100 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Williams 'A' 49.61 49.00 3 10 1) Heaslip, Emily 2) Smith, Halley 3) Plitt, Carrie 4) McArdle, Shawna 2 Springfield 'A' 49.61 49.25 3 8 1) Parente, Katie 2) Reynolds, Nicole 3) Ferdella, Julie 4) Hay, Nikki 3 Wheaton (Mass.) 'A' 48.96 49.35 3 6 1) Sanders, Samira 2) Harlow, Jennifer 3) Thompson, Renee 4) Ezeigwe, Chizoba 4 Tufts 'A' 49.27 49.55 3 5 1) Crane, Logan 2) Fitzpatrick, Kaleigh 3) Ferri, Andrea 4) Mactas, Jessica 5 Middlebury 'A' 50.04 50.20 3 4 1) Brenes, Jen 2) Demers, Anjuli 3) Katz, Jen 4) Coles, Emily 6 Southern Maine 'A' 50.00 50.28 3 3 1) Artsani, Emily 2) Landry, Hattie 3) Poliquin, Emily 4) Hale, Sarah 7 Mit 'A' 49.76 50.39 3 2 1) Brown, Allison 2) Veldhuis, Leanne 3) Leibovic, Margaret 4) Magnuson, Amy 8 Colby 'A' 51.05 50.94 2 1 1) Bruno, Anna 2) Russell, Elisabeth 3) Holbrook, Hannah 4) Beasley, Erin 9 Bowdoin 'A' 50.29 51.06 2 1) MacKeil, Haley 2) Pilon, Alison 3) Seaward, Molly 4) York, Erin 10 Coast Guard 'A' 51.18 51.32 2 1) Inge, Ruby 2) Prouhet, Kelly 3) Tomc, Dana 4) Lee, Chanel 11 Keene State 'A' 51.08 51.47 2 1) Ahern, Laura 2) Kintz, Laura 3) Griffin, Kaley 4) Deignan, Shaylin 12 Amherst 'A' 51.67 51.82 2 1) Baker, Mattie 2) Campbell, Hannah 3) Millard, Maria 4) Silverman, Kate 13 Eastern Conn. St. 'A' 50.84 51.86 2 1) Alston, Sharday 2) Evans, Saryn 3) Mills, Monica 4) Watson, Kelsey 14 Westfield State 'A' 52.33 1 1) Glabach, Claire 2) Tobin, Brianna 3) Martel, Leah 4) Kerr, Erin 15 Wpi 'A' 51.97 52.82 1 1) Gurnon, Amanda 2) Schreiber, Elizabeth 3) Riley, Phoebe 4) Roach, Koren 16 Smith College 'A' 50.06 52.91 3 1) Sharff, McKane 2) Ritchie, Cailtin 3) Edwards, Claire 4) Livingston, Shayla 17 Bates 'A' 52.56 53.07 1 1) Westlake, Rebecca 2) Higgins, Tara 3) Buss, Sarah 4) Anderson, Meredith 18 Gordon 'A' 52.24 53.09 1 1) Armstrong, Brittany 2) Stockwell, Sarah 3) Buader, Emily 4) Clarkin, Ruth 19 Salem State 'A' 53.87 53.41 1 1) Blunda, Michelle 2) Kennedy, Shawna 3) Mello, Emily 4) Saigbah, Jean Ann 20 Wesleyan 'A' 51.78 53.64 2 1) Lum, Amy 2) Austin, Abby 3) Dickerson, Betsy 4) Holder, Tameir 21 Mount Holyoke 'A' 51.71 54.34 2 1) Payes, Natasha 2) Tananone, Malai 3) Zeigler, Grace 4) Williams, Ebony 22 Colby-Sawyer 'A' 54.14 54.91 1 1) Foley, Danielle 2) Furbish, Laura 3) Lima, Megan 4) Pond, Caitlin 23 Fitchburg St. 'A' 52.82 55.15 1 1) Sullivan, Emily 2) Pillsbury, Lindsey 3) Gorecki, Elissa 4) Tabor, Jen Women 4x400 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Bowdoin 'A' 3:59.44 4:01.1h 3 10 1) Pilon, Alison 2) Campelia, Gina 3) York, Erin 4) MacKeil, Haley 2 Middlebury 'A' 3:58.19 4:01.5h 3 8 1) Butler, Beth 2) Zutz, Claire 3) Demers, Anjuli 4) Weisman, Simone 3 Tufts 'A' 3:59.97 4:01.6h 3 6 1) Wasser, Aubrey 2) Ferri, Andrea 3) Uang, Joyce 4) Fitzpatrick, Kaleigh 4 Williams 'A' 3:51.69 4:02.6h 3 5 1) Heaslip, Emily 2) Plitt, Carrie 3) Outman, Maddy 4) Howard, Katie 5 Amherst 'A' 4:01.45 4:05.3h 3 4 1) Campbell, Hannah 2) Levenson, Carly 3) McDermott-Murphy, Caitlin 4) Millard, Maria 6 Bates 'A' 4:09.44 4:10.3h 3 3 1) Higgins, Tara 2) Rosania, Amy 3) Shelkey, Julie 4) Hartung, Lisa 7 Keene State 'A' 4:16.34 4:12.4h 2 2 1) Carey, Alyssa 2) Stannard, Kimber 3) Miller, Sarah 4) Bourbeau, Christina 8 Colby 'A' 4:14.78 4:13.2h 2 1 1) Holbrook, Hannah 2) Wilson, Naomi 3) Lumbert, Christiana 4) Bruno, Anna 9 Wpi 'A' 4:09.66 4:13.3h 2 1) Woods, Meghan 2) Schreiber, Elizabeth 3) Roach, Koren 4) Murphy, Megan 10 Springfield 'A' 4:06.03 4:14.1h 3 1) Croce, Catherine 2) Parente, Katie 3) Hay, Nikki 4) Reynolds, Nicole 11 Eastern Conn. St. 'A' 4:15.26 4:17.9h 2 1) Evans, Saryn 2) Stafanik, Nicole 3) Mills, Monica 4) Watson, Kelsey 12 Umass Dartmouth 'A' 4:19.9h 1 1) Munyon, Jennifer 2) Malloy, Alicia 3) Malloy, Katie 4) Benson, Lenora 13 Babson 'A' 4:34.01 4:34.8h 1 1) Trant, Katie 2) Salomons, Jessica 3) Wilsnack, Alisha 4) Blackburn, Lauren Women 4x800 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Mit 'A' 9:23.3h 10 1) Niehuus, Rachel 2) Bradshaw, Andrea 3) Bolger, Adrienne 4) Staid, Andrea 2 Bates 'A' 9:30.62 9:25.9h 8 1) Moore, Kathryn 2) Bash, Katie 3) Alexander, Izzy 4) Caban, Jennifer 3 Amherst 'A' 9:31.97 9:28.8h 6 1) Garrahan, Shauneen 2) Priedeman, Molly 3) Ray, Meg 4) Reggie, Mary Doris 4 Bowdoin 'A' 9:31.59 9:31.2h 5 1) Ahearn, Amy 2) Chase, Ali 3) Onderko, Laura 4) Riker, Dana 5 Tufts 'A' 9:27.63 9:34.6h 4 1) O'Brien, Katy 2) Makai, Kate 3) Ferry, Jacquelyn 4) Crispin, Sarah 6 Colby 'A' 9:46.98 9:40.5h 3 1) Petit, Elizabeth 2) Burgess, Amanda 3) FitzPatrick, Devan 4) MacDonald, Heather 7 Middlebury 'A' 9:21.32 9:43.0h 2 1) Hirschboek, Kate 2) Plunkett, Kara 3) Ritt, Samantha 4) Merrill, Susanna 8 Wellesley 'A' 9:43.1h 1 1) Egan, Clare 2) Eiseman, Elizabeth 3) Tucker, Maura 4) Watson, Katie 9 Williams 'A' 9:27.82 9:58.2h 1) Clarke, Jessica 2) Geer, Suzanne 3) Bemis, Heather 4) Howard, Katie 10 Brandeis 'A' 9:41.15 10:00.0h 1) Stevens-Rumann, Camille 2) Ross, Alyssa 3) Bisceglia, Megan 4) Alpaio, Julia 11 Springfield 'A' 10:01.8h 1) Hayes, Tracey 2) Lang, Emma 3) Slayton, Alix 4) Meade, Kristyn 12 Salve Regina 'A' 10:59.31 10:25.6h 1) Gallo, Kacie 2) O'Toole, Colleen 3) Ricciardi, Christina 4) Vieira, Anissa 13 Eastern Conn. St. 'A' 10:50.5h 1) Raymond, Lindsay 2) Gould, Amy 3) Cody, Jen 4) Zawistowski, Amy 14 Fitchburg St. 'A' 10:56.6h 1) Nichols, Heather 2) Godin, Tess 3) Sullivan, Emily 4) Mjoen, Michelle Women High Jump ========================================================================================== Starting Height: 1.46 m, then increase by 5 cm 5 Alive Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Harlow, Jennifer Wheaton (Mass.) 1.73m 1.69m 5-06.50 10 1.46 1.51 1.56 1.61 1.66 1.69 1.75 P P P O O O XXX 2 Uang, Joyce Tufts 1.55m 1.56m 5-01.25 7 1.46 1.51 1.56 1.61 O O XO XXX 2 Baldwin, Dallas Worcester State 1.55m 1.56m 5-01.25 7 1.46 1.51 1.56 1.61 P O XO XXX 4 Fleming, Kayla Ric 1.65m J1.56m 5-01.25 4.5 1.46 1.51 1.56 1.61 O O XXO XXX 4 Malloy, Katie Umass Dartmouth 1.65m J1.56m 5-01.25 4.5 1.46 1.51 1.56 1.61 O O XXO XXX 6 Dalidowitz, Lara Springfield 1.55m 1.51m 4-11.50 3 1.46 1.51 1.56 O O XXX 7 Boyd, Sienna Smith College 1.50m J1.51m 4-11.50 2 1.46 1.51 1.56 XO O XXX 8 Bernier, Suzanne Brandeis 1.55m J1.51m 4-11.50 1 1.46 1.51 1.56 XXO O XXX 9 Robertson, Kayla Springfield 1.50m J1.51m 4-11.50 1.46 1.51 1.56 O XO XXX 9 Curtis, Teddy Trinity 1.50m J1.51m 4-11.50 1.46 1.51 1.56 O XO XXX 11 Munyon, Jennifer Umass Dartmouth 1.63m J1.51m 4-11.50 1.46 1.51 1.56 P XO XXX 12 Palmer, Ashley Springfield 1.53m J1.51m 4-11.50 1.46 1.51 1.56 O XXO XXX 13 Chan, Tricia Gordon 1.49m 1.46m 4-09.50 1.46 1.51 O XXX 13 Schoff, Hannah Salve Regina 1.50m 1.46m 4-09.50 1.46 1.51 XO XXX 13 DeAngelo, Abby Salem State 1.49m 1.46m 4-09.50 1.46 1.51 O XXX 13 Trant, Katie Babson 1.50m 1.46m 4-09.50 1.46 1.51 XO XXX 15 Van Cleave, Patty Coast Guard 1.50m J1.46m 4-09.50 1.46 1.51 XO XXX 15 Soldano, Sarah Emmanuel 1.53m J1.46m 4-09.50 1.46 1.51 XO XXX 15 Widdis, Brenna Southern Maine 1.55m J1.46m 4-09.50 1.46 1.51 XO XXX -- DePalo, Jessica Bowdoin 1.50m FAIL 1.46 XXX -- Rudolf, Stacy Wpi 1.50m FAIL 1.46 XXX Women Pole Vault ========================================================================================== Starting Height: 2.50 m, increase by 15 cm 5 Alive Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Grover-Silva, Etta Smith College 3.51m 3.40m 11-01.75 10 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.66 P P XO XO O XXO O XXX 2 Fanchiang, Christine Mit 3.12m 3.10m 10-02.00 8 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 P P O O O XXX 3 Feighery, Emer Middlebury 3.09m J3.10m 10-02.00 6 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 P P XO O O XXX 4 Brown, Allison Mit 3.12m J3.10m 10-02.00 5 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 P P O O XO XXX 5 Lifson, Meira Middlebury 3.27m J3.10m 10-02.00 4 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 P P XXO XO XO XXX 6 Oberg, Tara Williams 3.40m J3.10m 10-02.00 3 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 P P XO O XXO XXX 7 Shelkey, Julie Bates 3.27m J3.10m 10-02.00 2 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 P P XO XXO XXX 8 Golitko, Laura Bates 3.12m 2.95m 9-08.00 1 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 P P O O XXX 9 Tang, Emma Conn College 2.85m 2.80m 9-02.25 2.50 2.65 2.80 2.95 O O XO XXX 10 Barnard, Alison Mit 2.82m J2.80m 9-02.25 2.50 2.65 2.80 2.95 O XO XO XXX 11 Heglund, Marie Mit 2.67m 2.65m 8-08.25 2.50 2.65 2.80 O XO XXX 11 Gordon, Lily Bates 2.75m 2.65m 8-08.25 2.50 2.65 2.80 O O XXX 11 Livingston, Shayla Smith College 2.82m 2.65m 8-08.25 2.50 2.65 2.80 O O XXX 11 Barber, Erika Eastern Conn. St 2.97m 2.65m 8-08.25 2.50 2.65 2.80 XXO O XXX 11 Jones, Marisa Tufts 2.67m 2.65m 8-08.25 2.50 2.65 2.80 P XO XXX 11 Teixiera, Katelyn Wheaton (Mass.) 2.67m 2.65m 8-08.25 2.50 2.65 2.80 XO O XXX 17 Teal, Kelsey Westfield State 2.70m 2.50m 8-02.50 2.50 2.65 O XXX -- Bruno, Anna Colby 3.12m FAIL 2.50 2.65 2.80 P P XXX -- Bourbeau, Christina Keene State 3.05m FAIL 2.50 XXX -- Blunda, Michelle Salem State 2.70m FAIL 2.50 XXX -- Johnson, Jennifer Tufts 2.82m FAIL 2.50 XXX -- Hwang, Emily Mit 3.42m FAIL 2.50 2.65 2.80 P P XXX -- Wilson, Sarah Middlebury 2.97m FAIL 2.50 XXX Women Long Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Doctor, Caroline Williams 5.73m 5.75m 18-10.50 10 5.60m FOUL 5.71m 5.47m 5.60m 5.75m 2 Hay, Nikki Springfield 5.36m 5.53m 18-01.75 8 5.45m 5.24m 5.53m FOUL 5.35m 5.27m 3 Outman, Maddy Williams 5.42m 5.49m 18-00.25 6 5.49m 5.38m 5.34m 5.23m 5.26m 5.40m 4 Magnuson, Amy Mit 5.20m 5.42m 17-09.50 5 5.42m 5.28m 5.02m 5.37m PASS PASS 5 Weir, Jenna Tufts 5.30m 5.26m 17-03.25 4 5.10m 5.26m FOUL FOUL 4.79m 5.08m 6 Harlow, Jennifer Wheaton (Mass.) 5.31m 5.15m 16-10.75 3 5.00m 5.05m FOUL 4.91m FOUL 5.15m 7 Crane, Logan Tufts 5.23m 5.13m 16-10.00 2 FOUL 5.12m 5.13m 4.67m PASS PASS 8 Millert, Lindsay Williams 5.08m 5.06m 16-07.25 1 5.06m 4.99m 4.69m 4.86m 4.74m 4.93m 9 Landry, Hattie Southern Maine 5.11m 4.87m 15-11.75 4.70m FOUL 4.87m 4.84m 4.82m 4.74m 10 Zeigler, Grace Mount Holyoke 5.13m 4.86m 15-11.50 4.41m FOUL 4.86m 10 Brenes, Jen Middlebury 5.21m 4.86m 15-11.50 4.84m 4.86m FOUL 12 Lee, Chanel Coast Guard 4.92m 4.85m 15-11.00 4.85m FOUL 4.52m 13 Liverpool, Jasmine Smith College 4.81m 4.84m 15-10.50 4.64m 4.84m FOUL 14 Biasin, Anna Southern Maine 4.83m 4.80m 15-09.00 4.56m 4.72m 4.80m 15 Fleming, Kayla Ric 5.13m 4.79m 15-08.75 4.50m 4.79m 4.70m 16 Marino, Jen Bates 4.78m 4.77m 15-07.75 FOUL 4.77m 4.29m 17 Thayer, Margaret Conn College 4.77m 4.73m 15-06.25 4.68m 4.60m 4.73m 18 Hrenko, Chrissy Bridgewater St. 4.96m 4.68m 15-04.25 4.48m 4.68m 4.56m 19 Edwards, Claire Smith College 4.94m 4.65m 15-03.25 4.33m 4.65m 4.52m 20 Lum, Amy Wesleyan 4.82m 4.63m 15-02.25 FOUL FOUL 4.63m 21 Davis, Jennifer Westfield State 4.81m 4.60m 15-01.25 4.47m 4.60m 4.56m 22 Stannard, Kimber Keene State 4.81m 4.58m 15-00.50 4.58m 4.09m 4.45m 22 Anderson, Meredith Bates 4.79m 4.58m 15-00.50 FOUL 4.41m 4.58m 24 Mello, Emily Salem State 4.74m 4.55m 14-11.25 FOUL 4.47m 4.55m 24 Robinton, Sheri Southern Maine 4.85m 4.55m 14-11.25 4.55m 4.38m 4.40m 26 Tananone, Malai Mount Holyoke 5.00m 4.49m 14-08.75 4.49m 3.96m FOUL 26 Poliquin, Emily Southern Maine 5.11m 4.49m 14-08.75 4.49m FOUL FOUL 28 Glunt, Elizabeth Ric 4.72m 4.48m 14-08.50 4.41m 4.48m 4.41m 29 Uang, Joyce Tufts 5.02m 4.37m 14-04.00 3.84m FOUL 4.37m Women Triple Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Doctor, Caroline Williams 12.31m 11.83m 38-09.75 10 11.83m 11.32m FOUL FOUL PASS PASS 2 Hay, Nikki Springfield 11.53m 11.40m 37-05.00 8 11.40m 11.00m 11.09m 9.84m PASS 10.84m 3 Magnuson, Amy Mit 11.11m 10.97m 36-00.00 6 10.52m 10.79m 10.61m 10.48m 10.71m 10.97m 4 Coughlan, Kelley Middlebury 11.26m 10.85m 35-07.25 5 FOUL 9.66m 10.85m 10.02m 10.28m 10.72m 5 Kropp, Linda Brandeis 10.69m 10.82m 35-06.00 4 10.32m 10.82m 10.54m 10.47m 10.76m 10.65m 6 Robertson, Kayla Springfield 10.96m 10.61m 34-09.75 3 10.32m 10.58m 10.61m 10.26m 9.66m FOUL 7 Poliquin, Emily Southern Maine 10.82m 10.52m 34-06.25 2 FOUL 10.52m 10.29m FOUL PASS PASS 8 Marino, Jen Bates 10.76m 10.44m 34-03.00 1 10.40m 10.29m 10.44m 10.05m 10.12m 10.14m 9 LaPere, Amy Wheaton (Mass.) 10.34m 10.35m 33-11.50 10.32m 10.16m 10.35m 9.79m FOUL 10.16m 10 Weir, Jenna Tufts 10.81m 10.20m 33-05.75 9.95m 10.20m 9.90m 11 Ogden, Emily Salve Regina 10.57m 10.12m 33-02.50 10.12m 10.07m FOUL 12 Salemi, Colette Williams 10.52m 10.05m 32-11.75 10.05m 9.87m FOUL 12 White, Amanda Trinity 10.63m 10.05m 32-11.75 10.05m FOUL FOUL 14 Iby, Brooke Ric 10.22m 9.98m 32-09.00 9.56m 9.98m 9.67m 15 Young, Jessica Colby 10.11m 9.95m 32-07.75 9.74m 9.72m 9.95m 16 Liverpool, Jasmine Smith College 10.20m 9.91m 32-06.25 FOUL 9.91m 9.87m 17 Stannard, Kimber Keene State 10.21m 9.87m 32-04.75 9.87m 9.71m 9.55m 18 Benson, Lenora Umass Dartmouth 10.54m 9.86m 32-04.25 9.40m 9.27m 9.86m 19 Metzler, Genita Mit 10.53m 9.75m 32-00.00 9.75m FOUL FOUL 20 Seaward, Molly Bowdoin 10.38m 9.73m 31-11.25 FOUL FOUL 9.73m 21 Robinton, Sheri Southern Maine 10.11m 9.68m 31-09.25 9.37m 9.68m 9.32m 22 Pierce, Brittany Wheaton (Mass.) 10.07m 9.15m 30-00.25 9.15m 8.99m 9.05m -- Mills, Monica Eastern Conn. St 10.29m FOUL FOUL FOUL FOUL Women Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Phillips, Alex Williams 13.14m 13.67m 44-10.25 10 12.41m 12.42m 13.67m 12.29m 12.48m 12.88m 2 Thomas, Aline Mit 12.32m 12.59m 41-03.75 8 11.42m 11.16m 11.80m 11.77m 11.47m 12.59m 3 Duffus, Louise Bowdoin 12.45m 12.47m 40-11.00 6 12.32m 11.21m 12.47m 12.02m 11.84m 12.04m 4 Borner, Kelsey Bowdoin 12.00m 12.35m 40-06.25 5 11.78m 10.74m 12.10m 12.35m 11.66m 11.21m 5 Esparza, Abelee Williams 11.65m 11.99m 39-04.00 4 11.86m 11.54m 11.99m 11.62m 11.68m 11.37m 6 Duncan, Vantiel Elizabet Bates 11.46m 11.91m 39-01.00 3 11.34m 11.17m 11.91m 11.17m 10.92m 11.69m 7 Dorman, Paula Tufts 12.11m 11.67m 38-03.50 2 11.15m 11.67m FOUL 11.43m 10.80m 11.66m 8 Villasenor, Andi Mount Holyoke 11.75m 11.36m 37-03.25 1 11.06m 11.17m 11.06m 10.92m 11.20m 11.36m 9 Randolph, Allyson Mit 11.25m 11.33m 37-02.25 11.20m 11.28m FOUL 11.33m 10.96m 11.11m 10 Binns, Shemeica Bowdoin 10.93m 11.16m 36-07.50 10.78m 9.76m 11.16m 11 Millert, Lindsay Williams 11.98m 10.81m 35-05.75 10.13m 10.49m 10.81m 12 Morrison, Anna Williams 11.29m 10.56m 34-07.75 10.45m 10.56m 9.94m 13 Stevens, Victoria Coast Guard 11.31m 10.50m 34-05.50 10.09m 10.50m 10.49m 14 Baker, Hilary Umass Dartmouth 10.92m 10.39m 34-01.25 10.39m FOUL 9.75m 15 Kondrat, Brianna Colby 11.68m 10.31m 33-10.00 10.27m 10.23m 10.31m 16 Feltus, Julia Tufts 10.86m 10.29m 33-09.25 10.29m 9.72m 10.22m Women Discus Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Phillips, Alex Williams 43.82m 41.06m 134-08 10 39.95m 41.06m 39.16m 35.52m 36.91m 38.84m 2 Morrison, Anna Williams 45.17m 40.39m 132-06 8 FOUL 39.83m 40.39m 38.77m 39.81m 39.06m 3 Duffus, Louise Bowdoin 39.66m 39.26m 128-10 6 39.26m 36.96m 36.36m FOUL 38.15m 35.53m 4 Borner, Kelsey Bowdoin 42.73m 37.39m 122-08 5 FOUL 34.85m 37.39m FOUL 34.64m FOUL 5 Jefferson, Anne Coast Guard 38.42m 37.30m 122-04 4 35.92m 35.39m 34.20m 35.61m 37.30m 34.21m 6 Esparza, Abelee Williams 36.56m 36.13m 118-06 3 35.40m 35.63m 36.13m FOUL 35.26m 33.45m 7 Kondrat, Brianna Colby 36.47m 35.78m 117-05 2 34.19m FOUL 35.78m FOUL FOUL 35.21m 8 Baker, Krista Wpi 34.54m 35.53m 116-07 1 34.98m 33.80m 34.12m FOUL 35.53m 31.91m 9 Furman, Kay Mit 37.26m 35.52m 116-06 35.52m 30.22m 30.52m 31.60m 33.47m FOUL 10 Saba, Jihad Umass Dartmouth 35.08m 34.70m 113-10 FOUL 34.70m 33.69m 11 Miller, Brooke Bates 34.68m 34.17m 112-01 29.19m 34.17m 33.00m 12 Murphy, Desiree Brandeis 35.87m 33.86m 111-01 30.15m 32.44m 33.86m 13 Keene, Kristin Southern Maine 34.51m 31.29m 102-08 29.91m FOUL 31.29m 14 Bucci, Stephanie Ric 32.97m 28.71m 94-02 28.25m FOUL 28.71m -- Sminkey, Gretchen Mount Holyoke 38.51m FOUL FOUL FOUL FOUL Women Hammer Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Bishop, Kelsey Springfield 52.01m 51.78m 169-10 10 51.78m 49.90m 49.32m 47.39m 49.65m FOUL 2 Duffus, Louise Bowdoin 51.23m 51.23m 168-01 8 47.91m 49.85m 51.23m 50.44m 48.73m FOUL 3 Thomas, Aline Mit 49.17m 47.96m 157-04 6 44.71m 47.96m 46.36m 46.08m 46.75m 46.61m 4 Esparza, Abelee Williams 44.80m 47.38m 155-05 5 43.98m 43.52m 45.30m 43.70m 47.38m 44.03m 5 Cianciolo, Melissa Colby 46.45m 45.83m 150-04 4 44.29m 45.83m 44.28m 43.61m 39.42m 43.39m 6 Currie, Jen Middlebury 46.02m 44.58m 146-03 3 42.31m 44.58m 44.28m 44.18m FOUL 42.88m 7 Horseman, Mary Ellen Ric 44.05m 43.59m 143-00 2 42.78m 41.78m 43.59m 40.97m 42.64m 43.01m 8 Waddington, Sarah Springfield 42.05m 43.20m 141-09 1 38.44m 42.94m 43.20m FOUL 32.68m 40.13m 9 Bucci, Stephanie Ric 42.06m 41.27m 135-05 FOUL 41.27m FOUL FOUL 38.03m FOUL 10 Brown, Hillary Coast Guard 42.14m 40.98m 134-05 39.64m 40.98m 40.37m 10 Young, Jessica Colby 42.88m 40.98m 134-05 39.10m FOUL 40.98m 12 Martin, Sarah Tufts 41.68m 39.92m 131-00 39.51m 39.92m 38.06m 13 Kondrat, Brianna Colby 43.87m 39.81m 130-07 39.37m FOUL 39.81m 14 Furman, Kay Mit 41.35m 39.01m 128-00 35.65m 39.01m FOUL 15 Fegan, Anna Bridgewater St. 43.00m 37.98m 124-07 37.98m FOUL FOUL Women Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Stewart, Brittni Colby-Sawyer 44.48m 43.44m 142-06 10 37.08m 43.44m 39.25m FOUL 38.50m FOUL 2 Jackson, Chelsea Bowdoin 34.62m 37.44m 122-10 8 37.44m 34.90m 34.05m 35.80m FOUL 33.44m 3 Hrenko, Chrissy Bridgewater St. 37.96m 37.24m 122-02 6 33.45m 37.24m 33.37m 35.51m 34.48m 37.04m 4 Nyzio, Ashley Ric 40.42m 36.74m 120-06 5 35.75m 34.56m 36.74m 33.46m 33.19m 31.65m 5 Bushman, Brittany Emmanuel 36.62m 35.61m 116-10 4 33.58m 34.17m 32.64m 34.51m 35.61m 34.45m 6 Wang, Chi-Fong Mit 38.27m 35.22m 115-07 3 FOUL 34.03m 34.62m 35.22m FOUL FOUL 7 Hirsh, Samantha Keene State 39.56m 34.68m 113-09 2 34.34m 34.68m 31.72m FOUL 29.12m 32.73m 8 Sayward, Adrienne Springfield 36.83m 34.67m 113-09 1 34.67m 32.81m 33.81m 33.16m 33.66m FOUL 9 Ruggiero, Natalie Eastern Conn. St 34.93m 34.58m 113-05 33.91m 33.69m 34.58m 32.91m FOUL 33.18m 10 Teixiera, Katelyn Wheaton (Mass.) 35.45m 34.01m 111-07 34.01m 33.04m 30.45m 11 Stack, Katie Williams 31.95m 32.99m 108-03 29.95m 31.09m 32.99m 12 Mackie, Liz Southern Maine 32.62m 31.95m 104-10 25.91m 30.70m 31.95m 13 Baldiga, Kristen Williams 36.65m 31.93m 104-09 29.33m 31.93m 24.63m 14 Ritchie, Cailtin Smith College 36.46m 31.76m 104-02 31.48m 31.76m 31.51m 15 Morgan, Mary Coast Guard 32.44m 31.15m 102-02 FOUL 31.15m 23.61m 16 Stafanik, Nicole Eastern Conn. St 32.44m 30.37m 99-08 FOUL 28.08m 30.37m 17 Nadelberg, Laura Conn College 34.44m 29.92m 98-02 29.92m 29.52m FOUL 18 Day, Katie Southern Maine 31.59m 28.65m 94-00 28.65m 28.54m 26.58m 19 Borner, Kelsey Bowdoin 32.43m 28.17m 92-05 25.79m 26.47m 28.17m 20 Lussier, Nadine Babson 36.04m 27.42m 89-11 27.42m FOUL 26.47m Women Heptathlon ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Alexander, Izzy Bates 3767 3932 10 2 Hrenko, Chrissy Bridgewater St. 3195 3850 8 3 Jamiel, Morgan Wheaton (Mass.) 3539 3756 6 4 Berg, Marle Westfield State 3690 5 5 Parent, Courtney Southern Maine 3369 3567 4 6 Gurnon, Amanda Wpi 3029 3540 3 7 Davis, Kirsten Colby 3228 3513 2 8 Clary, Maggie Tufts 3311 3493 1 9 Rudolf, Stacy Wpi 3254 3445 10 Bartley, Bethany Colby 2879 3311 11 Pond, Caitlin Colby-Sawyer 2886 3122
Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles Heptathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Alexander, Izzy Bates 15.79 2 740 2 Gurnon, Amanda Wpi 15.82 2 736 3 Jamiel, Morgan Wheaton (Mass.) 16.29 1 679 4 Hrenko, Chrissy Bridgewater St. 17.20 3 574 5 Parent, Courtney Southern Maine 17.27 1 566 6 Davis, Kirsten Colby 17.31 3 562 6 Bartley, Bethany Colby 17.31 3 562 8 Rudolf, Stacy Wpi 17.43 1 549 9 Pond, Caitlin Colby-Sawyer 17.74 2 516 9 Berg, Marle Westfield State 17.74 2 516 11 Clary, Maggie Tufts 17.78 3 511 Heptathlon: #2 Women High Jump Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Berg, Marle Westfield State 1.51m 4-11.50 632 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 P P P P P O P P P O O XO O XXX 1 Bartley, Bethany Colby 1.51m 4-11.50 632 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 P P P P P P P P O O XO O O XXX 1 Davis, Kirsten Colby 1.51m 4-11.50 632 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 P P P P P P P P O O O O XO XXX 4 Rudolf, Stacy Wpi 1.48m 4-10.25 599 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 P P P P P P P O O P O XO XXX 5 Hrenko, Chrissy Bridgewater St. 1.45m 4-09.00 566 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 P P P P P O O O O O XXO XXX 6 Jamiel, Morgan Wheaton (Mass.) 1.42m 4-07.75 534 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 P P P P P P P O O XO XXX 7 Alexander, Izzy Bates 1.39m 4-06.75 502 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 P P P P P O O O O XXX 8 Parent, Courtney Southern Maine 1.36m 4-05.50 470 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 P P P P O O P O XXX 8 Pond, Caitlin Colby-Sawyer 1.36m 4-05.50 470 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 P P P O P XO XO XXO XXX 10 Clary, Maggie Tufts 1.33m 4-04.25 439 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 P P P P XO XXO O XXX 11 Gurnon, Amanda Wpi 1.21m 3-11.50 321 1.15 1.18 1.21 1.24 O O XXO XXX
Heptathlon: #3 Women Shot Put Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Clary, Maggie Tufts 9.74m 31-11.50 512 9.25m 9.30m 9.74m 2 Bartley, Bethany Colby 9.18m 30-01.50 476 9.18m 8.63m 8.34m 3 Hrenko, Chrissy Bridgewater St. 8.85m 29-00.50 454 FOUL 8.09m 8.85m 4 Berg, Marle Westfield State 8.68m 28-05.75 443 FOUL 7.98m 8.68m 5 Pond, Caitlin Colby-Sawyer 8.62m 28-03.50 440 6.64m 8.08m 8.62m 6 Gurnon, Amanda Wpi 8.34m 27-04.50 421 7.73m 8.34m 8.33m 7 Rudolf, Stacy Wpi 8.20m 26-11.00 412 8.20m 7.47m 8.09m 8 Davis, Kirsten Colby 7.77m 25-06.00 385 7.41m 7.49m 7.77m 9 Jamiel, Morgan Wheaton (Mass.) 7.69m 25-02.75 379 7.64m 7.66m 7.69m 10 Alexander, Izzy Bates 7.38m 24-02.50 359 7.09m 7.38m 6.86m 11 Parent, Courtney Southern Maine 7.34m 24-01.00 357 7.13m 7.34m 7.09m
Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash Heptathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Berg, Marle Westfield State 26.80 2 729 2 Jamiel, Morgan Wheaton (Mass.) 26.84 1 725 3 Alexander, Izzy Bates 26.95 1 716 4 Gurnon, Amanda Wpi 27.85 2 643 5 Hrenko, Chrissy Bridgewater St. 28.03 2 628 6 Pond, Caitlin Colby-Sawyer 28.12 1 621 7 Clary, Maggie Tufts 28.16 2 618 8 Parent, Courtney Southern Maine 28.35 2 604 9 Davis, Kirsten Colby 28.47 1 594 10 Rudolf, Stacy Wpi 28.56 2 587 11 Bartley, Bethany Colby 30.16 1 471
Heptathlon: #5 Women Long Jump Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jamiel, Morgan Wheaton (Mass.) 4.81m 15-09.50 508 FOUL 4.81m 4.26m 2 Alexander, Izzy Bates 4.80m 15-09.00 506 4.53m 4.80m 4.80m 3 Parent, Courtney Southern Maine 4.70m 15-05.00 479 4.70m 4.27m 4.28m 4 Gurnon, Amanda Wpi 4.65m 15-03.25 466 FOUL 4.47m 4.65m 5 Hrenko, Chrissy Bridgewater St. 4.60m 15-01.25 454 4.21m 4.48m 4.60m 6 Berg, Marle Westfield State 4.46m 14-07.75 418 3.51m FOUL 4.46m 7 Davis, Kirsten Colby 4.30m 14-01.25 379 4.27m 4.16m 4.30m 8 Rudolf, Stacy Wpi 4.09m 13-05.00 329 3.89m 4.05m 4.09m 9 Clary, Maggie Tufts 4.07m 13-04.25 324 3.87m 4.07m 4.06m 10 Bartley, Bethany Colby 4.05m 13-03.50 319 3.85m 4.05m 3.88m 11 Pond, Caitlin Colby-Sawyer 3.83m 12-06.75 270 3.83m 3.67m 3.21m Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Hrenko, Chrissy Bridgewater St. 37.20m 122-00 614 29.98m 37.20m 34.96m 2 Parent, Courtney Southern Maine 31.65m 103-10 508 31.65m 30.10m 31.02m 3 Bartley, Bethany Colby 26.37m 86-06 408 25.00m 13.14m 26.37m 4 Jamiel, Morgan Wheaton (Mass.) 25.88m 84-11 399 22.83m 22.20m 25.88m 5 Clary, Maggie Tufts 24.51m 80-05 373 17.05m 17.19m 24.51m 6 Gurnon, Amanda Wpi 22.94m 75-03 344 20.67m 22.94m 21.05m 7 Rudolf, Stacy Wpi 22.50m 73-10 335 20.29m 22.50m 21.44m 8 Alexander, Izzy Bates 21.46m 70-05 316 21.46m 19.64m 20.26m 9 Berg, Marle Westfield State 21.14m 69-04 310 17.70m 18.73m 21.14m 10 Pond, Caitlin Colby-Sawyer 20.65m 67-09 301 20.65m 19.10m 17.98m 11 Davis, Kirsten Colby 18.40m 60-04 259 16.89m 13.72m 18.40m Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run Heptathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Alexander, Izzy Bates 2:22.25 793 2 Clary, Maggie Tufts 2:28.14 716 3 Davis, Kirsten Colby 2:29.27 702 4 Berg, Marle Westfield State 2:34.13 642 5 Rudolf, Stacy Wpi 2:34.79 634 6 Gurnon, Amanda Wpi 2:36.89 609 7 Parent, Courtney Southern Maine 2:39.14 583 8 Hrenko, Chrissy Bridgewater St. 2:41.09 560 9 Jamiel, Morgan Wheaton (Mass.) 2:43.61 532 10 Pond, Caitlin Colby-Sawyer 2:46.22 504 11 Bartley, Bethany Colby 2:52.05 443
Men - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
1) Williams 137.50 2) Tufts 91
3) Springfield 89 4) MIT 79
5) Coast Guard 60.33 6) Bates 52.50
7) Salem State 30 8) Eastern Conn. St. 28
9) Trinity 26 10) Westfield State 25
11) Amherst 24.50 12) Bowdoin 23
13) UMass Dartmouth 20.50 14) Wesleyan 16
14) Wheaton (Mass.) 16 16) Brandeis 15
17) WPI 14 18) Colby 13
19) Southern Maine 12.33 20) Middlebury 10
20) Worcester State 10 22) Keene State 9
23) Fitchburg St. 8.33 24) RIC 5
25) Babson 2 25) UMass Boston 2
Men 100 Meter Dash ============================================================================ 24 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Bynum III, Eddie Salem State 10.74 10.75Q 2 2 Headley, Steve Springfield 10.70 10.86Q 3 3 Arons, Andrew Williams 10.81 10.94Q 1 4 Gomes, Marc Westfield State 10.80 10.97q 1 5 Morton, Stephen Mit 10.88 11.03q 2 6 Seferis, Deividas Williams 11.01 11.06q 3 7 Capone, Matthew Bates 10.92 11.13q 3 8 Muse, John Westfield State 11.10 11.23q 2 9 Langton, Sean Trinity 11.32 11.37q 3 10 McDonough, Shaun Trinity 11.19 11.38q 3 11 Bell, Jermaine Springfield 11.25 11.39q 2 12 Ferri, Mickey Tufts 11.18 11.40q 2 13 Amendola, Matt Springfield 11.35 11.51q 2 14 Rodriguez, Jose Eastern Conn. St 11.19 11.61q 3 15 Laperle, Ryan Colby-Sawyer 11.34 11.62q 3 16 Pitts, Kevin Worcester State 11.32 11.65q 2 17 Pierre-Louis, Emile Umass Boston 11.27 12.00q 1 17 Wilson, Roy Colby 11.28 12.00q 1 17 Fitzgerald, Kevin Tufts 11.18 12.00q 1 17 Ciano, Steve Salem State 11.39 12.00q 1 17 Braxton, Maceo Wpi 11.13 12.00q 1 17 Rotella, Phillip Tufts 11.35 12.00q 1 Men 100 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== Finals 1 Bynum III, Eddie Salem State 10.75 10.53 2 10 2 Headley, Steve Springfield 10.86 10.67 2 8 3 Arons, Andrew Williams 10.94 10.68 2 6 4 Gomes, Marc Westfield State 10.97 10.82 2 5 5 Morton, Stephen Mit 11.03 10.89 2 4 6 Seferis, Deividas Williams 11.06 11.01 2 3 7 Capone, Matthew Bates 11.13 11.04 2 2 8 Pierre-Louis, Emile Umass Boston 12.00 11.28 1 1 9 Fitzgerald, Kevin Tufts 12.00 11.32 1 10 Ciano, Steve Salem State 12.00 11.40 1 11 Rotella, Phillip Tufts 12.00 11.44 1 12 Wilson, Roy Colby 12.00 11.45 1 13 Muse, John Westfield State 11.23 13.02 2 Preliminaries 9 Langton, Sean Trinity 11.37 10 McDonough, Shaun Trinity 11.38 11 Bell, Jermaine Springfield 11.39 12 Ferri, Mickey Tufts 11.40 13 Amendola, Matt Springfield 11.51 14 Rodriguez, Jose Eastern Conn. St 11.61 15 Laperle, Ryan Colby-Sawyer 11.62 16 Pitts, Kevin Worcester State 11.65 17 Braxton, Maceo Wpi 12.00 Men 200 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Bynum III, Eddie Salem State 21.83 20.8h 3 10 2 Arons, Andrew Williams 21.72 20.9h 3 8 3 Seferis, Deividas Williams 21.75 21.4h 3 6 4 Headley, Steve Springfield 21.79 21.5h 3 5 5 Gomes, Marc Westfield State 22.04 21.6h 3 4 6 Bercy, Mark Brandeis 22.24 21.8h 3 3 7 Capone, Matthew Bates 22.09 J21.8h 3 2 8 Hall-Jones, Damon Bowdoin 22.35 22.2h 2 1 9 Pierre-Louis, Emile Umass Boston 22.83 22.3h 1 10 Rotella, Phillip Tufts 22.83 22.5h 2 10 Allen, Robert Emmanuel 22.98 22.5h 1 12 Fitzgerald, Kevin Tufts 22.34 22.6h 2 12 Ferri, Mickey Tufts 22.45 22.6h 2 12 Adams, Thomas Coast Guard 22.94 22.6h 1 12 Francis, Kelton Fitchburg St. 22.97 22.6h 1 16 Joseph, Archie Eastern Conn. St 22.60 22.8h 2 17 Amendola, Chris Springfield 23.00 23.3h 1 Men 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Hoerman, Alex Williams 48.70 49.30 4 10 2 Ibric, Merzudin Wheaton (Mass.) 49.09 49.98 4 8 3 Sawyer, Jimmy Southern Maine 49.26 50.12 4 6 4 Rehm, Tim Springfield 49.97 50.16 4 5 5 Virgilio, Dustin Tufts 50.59 50.52 3 4 6 Forrette, Dave Springfield 49.75 50.56 4 3 7 Egan, Brendan Bowdoin 50.79 50.57 2 2 8 Kalweit, Jarred Umass Boston 50.92 50.58 2 1 9 Brinkman, Scott Tufts 50.58 50.63 3 10 Viera, Fernando Bridgewater St. 50.77 50.65 3 11 DeRoo, Chris Colby 50.77 50.74 3 12 Bradley, James Tufts 50.67 50.83 3 13 Joseph, Archie Eastern Conn. St 50.81 51.20 2 14 Reynolds, Nick Williams 51.36 51.23 1 15 Lee, Eric Bowdoin 50.57 51.26 3 16 Thomas, Samuel Bates 50.08 51.35 3 17 Boucher, Michael Umass Dartmouth 51.24 51.36 2 18 Butterfield, Ben Westfield State 50.51 51.37 3 19 Prahler, Matt Coast Guard 51.44 51.62 1 20 Romano, Matt Coast Guard 50.89 51.83 2 21 Fordema, Brian Westfield State 51.40 52.08 1 Men 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Anderson, Matt Trinity 1:54.36 1:54.71 10 2 Gray, Tyler Williams 1:54.15 1:54.72 8 3 Kosgey, Edgar Williams 1:54.48 1:55.37 6 4 Fedus, William Mit 1:56.11 1:55.81 5 5 London, Ian Colby 1:57.75 1:55.99 4 6 Flint, Mike Coast Guard 1:55.30 1:56.17 3 7 O'Reilly, Ian Middlebury 1:56.88 1:56.31 2 8 Moss, Dan Colby 1:57.21 1:56.44 1 9 Erickson, Jason Coast Guard 1:56.78 1:56.54 10 VanGeisson, Micheal Ric 1:55.52 1:56.85 11 McCullough, Andrew Conn College 1:55.77 1:56.89 12 Ference, Bill Williams 1:57.20 1:57.37 13 Cleveland, Nathan Tufts 1:56.82 1:57.52 14 Mackinnon, Max Middlebury 1:57.32 1:57.61 14 Babbott, John Amherst 1:56.78 1:57.61 16 Stewart, Stephen Amherst 1:58.86 1:57.77 17 Brickley, Mack Williams 1:58.27 1:58.14 18 Murray, Christopher Bates 1:58.22 1:58.32 19 Swanson, Jimmy Amherst 1:57.96 1:58.64 20 McCann, Chris Wpi 1:57.61 1:58.71 21 Bieniosek, Matt Mit 1:57.49 1:58.97 22 Dennis, Matt Trinity 1:58.62 1:59.49 23 Hale, Billy Tufts 1:57.49 1:59.63 24 Beaty, Basile Amherst 1:57.48 2:00.36 25 Coleman, Chris Wesleyan 1:58.64 2:00.37 26 Nacsin, Eric Springfield 1:58.57 2:00.44 27 Waters, Michael Middlebury 1:58.63 2:00.93 28 Hanrahan, Jason Tufts 1:58.61 2:01.43 29 Phipps, Bill Mit 1:57.45 2:01.58 30 Beeler, Chris Williams 1:56.06 2:01.78 31 Sullivan, Daniel Tufts 1:57.97 2:06.29 32 Kiley, Jack Amherst 1:54.83 2:11.11 Men 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Davitian, Mike Williams 3:53.97 3:54.51 10 2 Moorhead, Sam Trinity 3:56.00 3:55.71 8 3 Jennings, Matt Brandeis 3:55.09 3:56.99 6 4 Cohen, Yermie Mit 3:58.57 3:57.29 5 5 Kelleher, Kevin Keene State 3:57.55 3:58.52 4 6 Griffin, Mike Springfield 3:57.97 3:58.85 3 7 Perlis, Jeff Williams 3:59.64 3:59.27 2 8 McKenna, Owen Bowdoin 4:01.20 3:59.41 1 9 Burgess, Grant Williams 4:01.51 4:00.02 10 Lonergan, Eric Ric 3:56.06 4:00.49 11 Hallett, Bruce Middlebury 4:00.55 4:01.65 12 Faller, Jesse Tufts 4:03.09 4:03.64 13 Messer, Andy Westfield State 4:04.83 4:04.32 14 Babbott, John Amherst 3:59.92 4:04.43 15 Bell, William Amherst 4:04.58 4:05.57 16 Wheeler, Curtis Southern Maine 4:00.21 4:05.81 17 Glotfelty, Bob Colby 4:03.88 4:06.65 18 Messer, John Westfield State 4:01.62 4:06.87 19 Haas, Mike Coast Guard 4:03.59 4:07.02 20 Bartlett, Jeff Springfield 4:04.67 4:07.58 21 Najem, Peter Keene State 3:56.41 4:09.49 22 Kosgey, Edgar Williams 3:57.98 4:09.66 Men 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Freese, Nathaniel Amherst 15:12.06 14:56.5h 10 2 Vassallo, Dan Colby 15:12.58 15:00.5h 8 3 McDonald, Brian Brandeis 15:04.51 15:00.9h 6 4 Chung, Justin Tufts 15:25.25 15:05.2h 5 5 Samuel, Jared Keene State 15:33.59 15:06.5h 4 6 Eubank, Carlyle Amherst 15:12.57 15:12.7h 3 7 Arumugam, Hemagiri Mit 15:34.34 15:15.9h 2 8 Watts, Corey Williams 15:19.48 15:16.6h 1 9 Harbus, Mike Amherst 15:31.07 15:17.0h 10 Krah, Nate Bowdoin 15:39.55 15:18.4h 11 Christian, Brendan Williams 15:20.37 15:19.1h 12 Roy-Mayhew, Joe Mit 15:30.58 15:27.3h 13 King, Jon Wesleyan 15:09.90 15:31.5h 14 Davis, Patrick Keene State 15:41.40 15:33.3h 15 Levin, Corey Williams 15:19.55 15:35.7h 16 Hennighausen, Zach Coast Guard 15:33.18 15:37.2h 17 Blumstein, Jonah Wesleyan 15:19.47 15:38.2h 18 Monsulick, Steve Bates 15:39.68 15:41.9h 19 Persun, Mike Coast Guard 15:36.82 15:43.3h 20 Stevenson, Andy Williams 15:23.87 15:44.5h 21 Lonsdale, Tyler Bowdoin 15:42.40 15:47.1h 22 Holowka, Nick Wesleyan 15:41.08 16:13.7h Men 10000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Murner, Daniel Amherst 32:51.36 32:19.71 10 2 Khatchadourian, Eric Mit 31:08.23 32:33.21 8 3 Rundell, Trevor Mit 32:41.81 32:38.47 6 4 Wong, Chris Mit 32:29.48 32:39.66 5 5 Jacokes, Brian Mit 33:18.82 32:47.14 4 6 Dunlap, Matt Bates 33:50.80 32:49.87 3 7 Seybert, Morgan Williams 32:15.37 32:57.50 2 8 Garrity, Jason Keene State 32:22.44 33:05.13 1 9 Brecher, Doug Bates 33:05.75 33:06.35 10 Wilber, Forest Worcester State 33:19.20 33:53.58 11 Abrams, Tyler Mit 33:35.15 33:57.02 12 Pierce, Pat Bowdoin 33:34.73 34:06.78 13 Parkhurst, Sherwin Babson 33:48.47 34:08.67 14 Cristofori, Nathan Westfield State 33:59.57 34:17.17 15 Percy, Andrew Bates 33:48.05 34:39.49 16 Estabrook, David Westfield State 33:47.86 34:52.01 17 Gingras, Philip Westfield State 33:53.79 34:55.20 18 Bourbonnais, Jack Mit 33:11.04 35:49.28 19 Keshian, Gregory Babson 33:34.30 36:06.16 20 Leavitt, Michael Umass Boston 33:26.00 36:25.01 21 White, Alex Wpi 33:39.88 37:38.77 Men 110 Meter Hurdles ============================================================================ 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Garcia, Jonathan Umass Dartmouth 14.75 14.93Q 3 2 Powell, Howard Wheaton (Mass.) 15.14 15.31Q 1 3 Stephens, Omari Mit 15.59 15.37Q 2 4 Adu, Joseph Bowdoin 15.06 15.42q 2 5 Cowan, Dan Babson 15.47 15.63q 3 6 Acholonu, Ikenna Tufts 15.29 15.69q 1 7 Teixeira, Anthony Mit 15.53 15.72q 2 8 Donadt, Trevor Tufts 15.56 15.74q 1 9 Roy, Benjamin Wpi 15.53 15.79 1 9 Newman, Dan Ric 16.22 15.79 2 11 Dinas, Greg Eastern Conn. St 15.90 15.89 3 12 Bercy, Mark Brandeis 15.31 15.90 2 13 McCleary, David Tufts 15.93 15.98 2 14 Skenderi, Albi Wheaton (Mass.) 15.93 16.04 1 15 Nielson, Dustin Worcester State 15.85 16.32 3 16 Wellman, Alex Middlebury 16.30 16.45 3 17 Irby, Ike Bowdoin 16.08 16.93 1 Men 110 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Garcia, Jonathan Umass Dartmouth 14.93 14.54 10 2 Powell, Howard Wheaton (Mass.) 15.31 14.59 8 3 Adu, Joseph Bowdoin 15.42 15.00 6 4 Acholonu, Ikenna Tufts 15.69 15.08 5 5 Stephens, Omari Mit 15.37 15.23 4 6 Teixeira, Anthony Mit 15.72 15.35 3 7 Cowan, Dan Babson 15.63 15.43 2 8 Donadt, Trevor Tufts 15.74 15.52 1 Preliminaries 9 Roy, Benjamin Wpi 15.79 9 Newman, Dan Ric 15.79 11 Dinas, Greg Eastern Conn. St 15.89 12 Bercy, Mark Brandeis 15.90 13 McCleary, David Tufts 15.98 14 Skenderi, Albi Wheaton (Mass.) 16.04 15 Nielson, Dustin Worcester State 16.32 16 Wellman, Alex Middlebury 16.45 17 Irby, Ike Bowdoin 16.93 Men 400 Meter Hurdles =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Longley, Andrew Tufts 55.52 55.5h 4 10 2 Buck, Joseph Williams 55.36 55.6h 4 8 3 Shaw, Jeremy Wpi 56.03 55.8h 4 6 4 Jodoin, Chris Umass Dartmouth 56.23 55.9h 4 5 5 Kuslis, Mykal Eastern Conn. St 57.17 56.2h 3 4 6 Krasinskas, Joe Wpi 56.74 56.3h 3 3 7 McCleary, David Tufts 56.94 J56.3h 3 2 8 Desir, Matt Williams 57.41 56.9h 2 0.5 8 Tibbetts, Andrew Bates 57.04 56.9h 3 0.5 10 Leacock, Jason Williams 57.56 57.0h 2 11 Bright, Stephen Conn College 57.87 57.1h 1 11 Scott, Nathan Tufts 56.27 57.1h 4 11 O'Leary, Ian Colby-Sawyer 57.10 57.1h 3 14 Murphy, Samuel Bates 57.57 57.7h 2 14 Best, Ryan Westfield State 56.94 57.7h 3 16 Powell, Howard Wheaton (Mass.) 56.14 57.9h 4 17 Monahan, Bill Trinity 58.65 58.1h 1 18 White, Yusef Umass Dartmouth 57.26 58.2h 3 19 Muller, Jason Umass Dartmouth 57.39 58.3h 2 20 Kavanagh, Sean Westfield State 57.44 58.6h 2 20 Skenderi, Albi Wheaton (Mass.) 57.78 58.6h 2 22 Donadt, Trevor Tufts 57.37 58.7h 3 23 Feldman, Ben Trinity 58.30 59.9h 1 24 England, Sam Coast Guard 55.30 1:02.8h 4 25 Irby, Ike Bowdoin 57.60 1:04.4h 2 Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Ellis-Ferrara, Chris Williams 9:25.29 9:11.99 10 2 Wills, Stephen Williams 9:13.84 9:13.45 8 3 Sorensen, Dave Tufts 9:17.52 9:14.30 6 4 Norte, Hunter Trinity 9:17.49 9:29.31 5 5 Schneider, Johannes Mit 9:31.61 9:32.84 4 6 Gravel, Nate Trinity 9:31.10 9:38.57 3 7 Holmes, Eric Umass Dartmouth 9:37.02 9:43.44 2 8 Huddell, Nate Wesleyan 9:51.76 9:45.63 1 9 Boley, Robert Amherst 9:55.49 9:46.74 10 Uy, Chad Tufts 9:47.10 9:48.86 11 Bruce, Chris Mit 10:00.74 9:52.40 12 Wheeler, Nick Southern Maine 9:33.72 9:53.88 13 Wilson, Richard Amherst 9:56.56 9:54.13 14 Oubre, Jared Williams 10:00.59 9:57.70 15 Jillson, Kevin Wpi 10:00.27 10:02.80 16 DeVaney, John Springfield 10:13.73 10:02.84 17 Foote, Peter Amherst 9:56.65 10:06.72 18 Crossman, Robbie Westfield State 10:11.68 10:07.20 19 DiGenova, Kevin Mit 10:08.74 10:09.31 20 Hatton, Colman Bowdoin 10:01.77 10:11.88 21 McMahan, Nate Springfield 10:13.01 10:21.70 22 Cavanaugh, Casey Umass Dartmouth 10:13.32 10:29.51 Men 4x100 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Salem State 'A' 42.82 42.34 3 10 1) Hajj, Jeff 2) Ciano, Steve 3) Cimea, Davidson 4) Bynum III, Eddie 2 Williams 'A' 42.39 42.60 3 8 1) Arons, Andrew 2) Seferis, Deividas 3) Hoerman, Alex 4) Marinelli, Tim 3 Tufts 'A' 42.55 42.69 3 6 1) Ferri, Mickey 2) Fitzgerald, Kevin 3) Jones, Fred 4) Longley, Andrew 4 Westfield State 'A' 42.30 42.79 3 5 1) Muse, John 2) Butterfield, Ben 3) Kittelson, Todd 4) Gomes, Marc 5 Springfield 'A' 43.29 42.83 2 4 1) Amendola, Matt 2) Bell, Jermaine 3) Rehm, Tim 4) Headley, Steve 6 Bowdoin 'A' 43.34 43.06 2 3 1) Fuderich, Tim 2) White, Lamont 3) Hall-Jones, Damon 4) Adu, Joseph 7 Eastern Conn. St. 'A' 42.91 43.51 3 2 1) Joseph, Archie 2) Mikolinski, Jamie 3) Rodriguez, Jose 4) Kuslis, Mykal 8 Wpi 'A' 43.72 43.62 2 1 1) Auclair, Devin 2) Nason, Tyson 3) Roy, Benjamin 4) Braxton, Maceo 9 Mit 'A' 43.22 43.74 3 1) Fedus, William 2) Bateman, Chris 3) Teixeira, Anthony 4) Morton, Stephen 10 Trinity 'A' 42.95 44.26 3 1) McDonough, Shaun 2) Harris, Justin 3) Langton, Sean 4) Campanella, Mike 11 Conn College 'A' 44.43 45.13 2 1) Dyer, Matt 2) Hula, Matt 3) Marcus, Blake 4) Gaud, Henry 11 Bates 'A' 44.81 45.13 2 1) Raymond, Graham 2) Castro, Carlos 3) Yi, Casper 4) Packard, James 13 Southern Maine 'A' 45.30 45.92 1 1) Fisher, Jamie 2) Berube, Jacob 3) Korthy, Nathan 4) McKeon, Jeremy 14 Amherst 'A' 45.78 46.61 1 1) Callahan, Kit 2) Moore, Thomas 3) Pendergrass, Keith 4) Stricsek, Geoff -- Coast Guard 'A' 44.21 DQ 2 1) Bennett, Pat 2) Adams, Thomas 3) Prather, Keenan 4) England, Sam Men 4x400 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Tufts 'A' 3:20.56 3:22.1h 4 10 1) Bradley, James 2) Virgilio, Dustin 3) Scott, Nathan 4) Longley, Andrew 2 Coast Guard 'A' 3:22.08 3:22.3h 4 8 1) Erickson, Jason 2) Romano, Matt 3) England, Sam 4) Adams, Thomas 3 Springfield 'A' 3:22.14 3:23.7h 4 6 1) Rehm, Tim 2) Okerblom, Chris 3) Nacsin, Eric 4) Forrette, Dave 4 Bates 'A' 3:24.76 3:24.5h 3 5 1) Capone, Matthew 2) Murphy, Samuel 3) Glick, Noah 4) Thomas, Samuel 5 Bowdoin 'A' 3:25.05 3:24.9h 3 4 1) Egan, Brendan 2) Hall-Jones, Damon 3) Adu, Joseph 4) White, Lamont 6 Williams 'A' 3:19.16 3:26.0h 4 3 1) Arons, Andrew 2) Hoerman, Alex 3) Beeler, Chris 4) Brickley, Mack 7 Amherst 'A' 3:26.27 3:26.1h 3 1.5 1) Beaty, Basile 2) Kiley, Jack 3) Callahan, Kit 4) Stewart, Stephen 7 Umass Dartmouth 'A' 3:23.79 3:26.1h 4 1.5 1) Jodoin, Chris 2) Machuor, Samuel 3) Boucher, Michael 4) Garcia, Jonathan 9 Wpi 'A' 3:28.26 3:26.6h 3 1) Krasinskas, Joe 2) Holovnia, Nick 3) McCann, Chris 4) Shaw, Jeremy 10 Colby 'A' 3:28.58 3:27.0h 3 1) Moss, Dan 2) DeRoo, Chris 3) Ossoff, Ben 4) Waller, John 11 Mit 'A' 3:23.08 3:27.5h 4 1) Oney, Stephen 2) Bieniosek, Matt 3) Rea, Ulzie 4) Fedus, William 12 Westfield State 'A' 3:23.95 3:28.4h 4 1) Butterfield, Ben 2) Brothers, Pat 3) Kavanagh, Sean 4) Fordema, Brian 13 Conn College 'A' 3:31.46 3:29.7h 2 1) Hula, Matt 2) Marcus, Blake 3) Dyer, Matt 4) McCullough, Andrew 14 Middlebury 'A' 3:25.37 3:29.8h 3 1) Fowler, Ben 2) O'Reilly, Ian 3) Mackinnon, Max 4) Waters, Michael 15 Southern Maine 'A' 3:31.82 3:30.0h 2 1) Korthy, Nathan 2) Hopkins, Chris 3) Tobie, Forrest 4) Sawyer, Jimmy 16 Salem State 'A' 3:31.99 3:30.3h 2 1) Ciano, Steve 2) Chesna, David 3) Shields, Jacob 4) Cimea, Davidson 17 Trinity 'A' 3:29.59 3:30.4h 3 1) Anderson, Matt 2) Moorhead, Sam 3) Wanzer, Jesse 4) Dennis, Matt 18 Eastern Conn. St. 'A' 3:28.53 3:30.9h 3 1) Kuslis, Mykal 2) Lewis, Mark 3) Mikolinski, Jamie 4) Joseph, Archie 19 Emmanuel 'A' 3:37.88 3:31.7h 2 1) Thurnauer, Michael 2) Littleton, Robert 3) Hickey, Matt 4) Allen, Robert 20 Babson 'A' 3:32.76 3:32.5h 2 1) Huckabee, Aaron 2) Socorro, Pat 3) Salamone, Ryan 4) Chung, Shi Ming 21 Keene State 'A' 3:32.91 3:33.7h 2 1) Najem, Peter 2) Craven, Patrick 3) Radlof, Frank 4) Gausch, Max 22 Colby-Sawyer 'A' 3:38.04 3:36.3h 2 1) Ahern, Sean 2) 3) Laperle, Ryan 4) O'Leary, Ian 23 Worcester State 'A' 3:34.33 3:39.9h 2 1) Mancuso, Chris 2) Leeds, Matt 3) Rossi, Andrew 4) Johnson, Mark 24 Gordon 'A' 3:48.4h 1 1) Berry, Tim 2) Boyer, Erik 3) Duncan, Ben 4) Lavallee, JD Men High Jump ========================================================================================== Starting Height: 1.82 m, increase by 5 cm 5 Alive Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Geyer, Zach Coast Guard 2.02m 1.97m 6-05.50 10 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 P P O O XXX 2 Cogan, Jeff Springfield 1.96m J1.97m 6-05.50 8 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 P XO O O XXX 3 Dinas, Greg Eastern Conn. St 1.96m J1.97m 6-05.50 6 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 O O O XO XXX 4 Newman, Dan Ric 1.90m 1.92m 6-03.50 5 1.82 1.87 1.92 1.97 O O O XXX 5 Arak, Jeremy Tufts 1.96m J1.92m 6-03.50 4 1.82 1.87 1.92 1.97 XO XO O XXX 6 Bradley, James Tufts 1.96m J1.92m 6-03.50 3 1.82 1.87 1.92 1.97 O O XXO XXX 7 McMahan, Ted Tufts 1.91m 1.87m 6-01.50 2 1.82 1.87 1.92 O O XXX 8 Glick, Noah Bates 1.91m J1.87m 6-01.50 1 1.82 1.87 1.92 XXO XXO XXX 9 D'Alessandro, David Eastern Conn. St 1.91m 1.82m 5-11.50 1.82 1.87 XO XXX 10 Ashner, Tyler Coast Guard 1.91m J1.82m 5-11.50 1.82 1.87 XXO XXX 10 Lenzi, Mickey Conn College 1.86m J1.82m 5-11.50 1.82 1.87 XXO XXX -- Blum, Steve Coast Guard 1.91m FAIL 1.82 1.87 P XXX -- Campbell, Thomas Coast Guard 1.92m FAIL 1.82 1.87 P XXX Men Pole Vault ========================================================================================== Starting Height: 3.77 m, increase by 15 cm 5 Alive Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Tao, Greg Mit 4.49m 4.52m 14-10.00 10 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52 4.71 P P XO XO O XO XXX 2 Rhodes, Nathanael Coast Guard 4.49m 4.37m 14-04.006.33333 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52 P P P O XO XXX 2 Haggerty, Adam Southern Maine 4.34m 4.37m 14-04.006.33333 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52 P P P P XO XXX 2 Wilson, Kyle Fitchburg St. 4.49m 4.37m 14-04.006.33333 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 4.52 P P P O XO XXX 5 Stephens, Omari Mit 4.49m 4.22m 13-10.00 4 3.77 3.92 4.07 4.22 4.37 P P P XXO XXX 6 Sedney, Pat Middlebury 4.04m 4.07m 13-04.25 2 3.77 3.92 4.07 4.22 P XO O XXX 6 Barragan, Patrick Mit 4.04m 4.07m 13-04.25 2 3.77 3.92 4.07 4.22 O XO O XXX 6 Bradley, Matthew Wpi 4.20m 4.07m 13-04.25 2 3.77 3.92 4.07 4.22 O XO O XXX 9 Pyne, Matt Eastern Conn. St 4.03m 3.92m 12-10.25 3.77 3.92 4.07 XO XXO XXX 9 Kang, Kenneth Tufts 4.04m 3.92m 12-10.25 3.77 3.92 4.07 O XO XXX 9 Clark, Robey Bowdoin 4.04m 3.92m 12-10.25 3.77 3.92 4.07 O XXO XXX 12 Curran, Jeremy Southern Maine 4.04m 3.77m 12-04.50 3.77 3.92 O XXX -- Sharpe, Nate Mit 3.89m FAIL 3.77 XXX -- Provost, James Coast Guard 3.89m FAIL 3.77 XXX -- Maxwell, Rory Eastern Conn. St 4.49m FAIL 3.77 3.92 4.07 4.22 P P P XXX -- Daniel, Evan Middlebury 3.96m FAIL 3.77 XXX Men Long Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Mirach, Branden Williams 7.22m 7.12m 23-04.50 10 FOUL FOUL 6.80m 6.87m 7.12m 7.07m 2 Jones, Fred Tufts 6.98m J7.12m 23-04.50 8 FOUL FOUL 7.12m 6.84m FOUL 7.06m 3 Song, Joe Williams 6.72m 7.00m 22-11.75 6 7.00m 6.71m 6.47m 6.49m 6.57m 6.39m 4 Leeds, Matt Worcester State 6.96m 6.90m 22-07.75 5 6.75m 6.90m FOUL 6.41m 6.41m FOUL 5 Morton, Stephen Mit 6.91m 6.79m 22-03.50 4 6.67m 6.61m 5.78m 6.79m 6.59m 6.77m 6 Teixeira, Anthony Mit 6.57m 6.68m 21-11.00 3 6.54m 6.41m FOUL 6.22m FOUL 6.68m 7 DeCelle, Nick Springfield 6.48m 6.54m 21-05.50 2 6.34m 6.41m 6.54m 6.37m PASS PASS 8 Johnson, Mark Worcester State 6.64m 6.52m 21-04.75 1 6.41m 6.52m 6.44m 6.14m 6.09m PASS 9 Harold, J.T. Umass Dartmouth 6.88m 6.51m 21-04.25 6.51m FOUL 6.30m 5.95m PASS PASS 10 Radlof, Frank Keene State 6.77m 6.47m 21-02.75 6.39m 6.47m 6.25m 11 Samma, Alex Conn College 6.58m 6.42m 21-00.75 6.37m 6.41m 6.42m 12 Bateman, Chris Mit 6.62m 6.37m 20-10.75 6.07m 6.37m 6.13m 13 Deininger, Matthew Umass Dartmouth 6.36m 6.20m 20-04.25 5.90m FOUL 6.20m 14 Willet, Max Ric 6.51m 6.19m 20-03.75 6.19m 6.00m 5.88m 15 Kuslis, Mykal Eastern Conn. St 6.38m 6.14m 20-01.75 6.14m 6.02m 6.10m 16 Athan, Robert Middlebury 6.25m 5.99m 19-08.00 5.81m FOUL 5.99m 17 Gooding, Nick Southern Maine 6.48m 3.54m 11-07.50 3.54m PASS PASS -- Brown, Charles Babson 6.55m FOUL FOUL FOUL FOUL -- Mikolinski, Jamie Eastern Conn. St 6.32m FOUL FOUL FOUL FOUL Men Triple Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Grover, Sam Wesleyan 14.32m 14.74m 48-04.50 10 14.16m 13.51m 13.88m 14.58m 14.33m 14.74m 2 Mirach, Branden Williams 14.43m 14.30m 46-11.00 8 13.60m 14.01m 13.77m 14.12m FOUL 14.30m 3 Marcy, Dan Tufts 13.94m 14.16m 46-05.50 6 13.60m 13.43m 13.57m 13.57m 13.59m 14.16m 4 DeCelle, Nick Springfield 13.86m 13.69m 44-11.00 5 13.56m 13.55m 13.62m FOUL 13.28m 13.69m 5 Dingee, John Williams 13.49m 13.65m 44-09.50 4 12.94m 13.51m 13.37m FOUL 13.65m 13.48m 6 Drabo, Emmanuel Bates 13.96m 13.64m 44-09.00 3 FOUL 13.25m 13.48m 13.59m 13.46m 13.64m 7 Deininger, Matthew Umass Dartmouth 13.00m 13.62m 44-08.25 2 13.62m 12.97m FOUL FOUL FOUL FOUL 8 Teixeira, Anthony Mit 13.98m 13.49m 44-03.25 1 FOUL 13.49m 13.38m 13.28m 13.08m 13.13m 9 Bateman, Chris Mit 13.56m 13.47m 44-02.50 12.80m 13.12m 13.47m 13.12m 12.80m 13.01m 10 Morton, Stephen Mit 14.10m 13.40m 43-11.75 FOUL FOUL 13.40m 11 Dinas, Greg Eastern Conn. St 13.01m 13.39m 43-11.25 12.76m 13.20m 13.39m 12 Gomes, Nilton Bridgewater St. 13.09m 13.37m 43-10.50 12.99m 13.05m 13.37m 13 Samma, Alex Conn College 14.20m 13.36m 43-10.00 13.36m FOUL 12.68m 14 Fromer, Jacob Tufts 13.12m 13.33m 43-09.00 13.05m FOUL 13.33m 15 Jones, Fred Tufts 14.64m 13.30m 43-07.75 13.25m 13.20m 13.30m 16 Anyanwu, Obinna Mit 13.22m 13.14m 43-01.50 13.03m 13.14m 12.92m 17 Acholonu, Ikenna Tufts 13.56m 13.13m 43-01.00 13.13m FOUL 12.78m 18 Leeds, Matt Worcester State 13.28m 13.08m 42-11.00 FOUL FOUL 13.08m 19 Price, Shaun Wpi 13.71m 13.05m 42-09.75 13.05m 12.99m 12.76m 20 Kessel, David Williams 12.65m 12.75m 41-10.00 12.59m 12.75m 12.08m -- Vimal, Shyam Brandeis 12.96m FOUL PASS FOUL FOUL Men Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Kampersal, Alex Springfield 17.06m 16.68m 54-08.75 10 FOUL 15.72m 16.68m 15.38m 15.54m 15.82m 2 Gauthier, Noah Bates 15.46m 15.50m 50-10.25 8 FOUL 14.45m 14.63m 14.90m 14.33m 15.50m 3 Hall, Dan Springfield 14.89m 15.25m 50-00.50 6 15.25m FOUL 14.30m 14.39m FOUL FOUL 4 Oleinik, James Mit 14.91m 15.13m 49-07.75 5 14.70m 15.13m 12.15m 14.07m 13.64m 13.78m 5 DeSalvo, Andrew Williams 15.21m 15.12m 49-07.25 4 15.12m 14.90m 13.36m 13.77m 14.99m 14.40m 6 Hanson, Kevan Coast Guard 14.07m 14.83m 48-08.00 3 12.60m FOUL 14.51m FOUL 14.82m 14.83m 7 Uguccioni, Dominic Springfield 14.08m 14.70m 48-02.75 2 13.57m 14.37m 14.70m 13.93m 13.54m FOUL 8 Batulevitz, Jeff Eastern Conn. St 13.95m 14.34m 47-00.75 1 13.03m FOUL 14.34m FOUL 13.42m FOUL 9 Fairbanks, Luke Bowdoin 14.50m 14.28m 46-10.25 14.17m 14.06m 13.89m 14.28m 14.06m 13.31m 10 Kopplin, Will Eastern Conn. St 14.01m 14.15m 46-05.25 12.57m 14.15m FOUL 11 McNeil, Richard Bates 14.37m 14.01m 45-11.75 13.71m 14.01m FOUL 12 Crusius, Lee Coast Guard 13.67m 13.75m 45-01.50 FOUL FOUL 13.75m 12 Clark, Christopher Bridgewater St. 14.23m 13.75m 45-01.50 FOUL 13.75m FOUL 14 Wharton, Ben Bowdoin 13.75m 13.47m 44-02.50 13.29m 13.47m 12.79m 15 Bonner, Chris Coast Guard 13.77m 12.93m 42-05.25 12.93m FOUL 12.90m 16 Toledo, Jovaney Westfield State 13.58m 12.60m 41-04.25 12.60m FOUL FOUL Men Discus Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 McNeil, Richard Bates 48.39m 45.16m 148-02 10 FOUL 43.78m FOUL FOUL FOUL 45.16m 2 Lewis, John Springfield 47.39m 45.11m 148-00 8 43.71m 45.11m FOUL FOUL 44.09m 43.89m 3 Marcoux, Bobby Middlebury 47.92m 44.63m 146-05 6 FOUL FOUL 42.23m FOUL 43.72m 44.63m 4 Gauthier, Noah Bates 44.73m 44.16m 144-10 5 40.99m FOUL 44.16m 42.07m FOUL FOUL 5 Schweppe, Devin Williams 42.05m 43.03m 141-02 4 43.03m 42.34m FOUL FOUL 36.99m FOUL 6 Kopplin, Will Eastern Conn. St 45.79m 42.97m 141-00 3 FOUL 40.79m 42.97m 42.57m 42.59m 39.76m 7 Hanson, Kevan Coast Guard 44.14m 41.44m 135-11 2 40.36m 40.31m 41.44m 40.79m 41.31m 39.40m 8 Kampersal, Alex Springfield 45.08m 41.25m 135-04 1 37.97m 40.51m 37.04m 38.78m 40.79m 41.25m 9 Hunt, Chris Coast Guard 39.42m 39.96m 131-01 39.96m 38.38m 33.49m FOUL FOUL 34.78m 10 Bingham, James Bowdoin 41.24m 39.95m 131-01 39.95m 37.74m 34.97m 11 Oleinik, James Mit 41.24m 39.16m 128-06 37.09m 39.16m 37.64m 12 Lopez, Matthew Bates 39.73m 38.90m 127-07 37.55m 38.90m FOUL 13 Neil, Joshua Springfield 39.39m 38.66m 126-10 38.66m 37.41m FOUL 14 Barron, Tyler Bridgewater St. 39.11m 38.17m 125-03 38.17m 33.38m 35.76m 15 McDonald, Tony Mit 40.50m 37.51m 123-01 36.00m 37.51m 37.26m 16 Bucsko, Camden Colby 43.34m 37.32m 122-05 35.30m 37.32m 37.18m 17 Clark, Christopher Bridgewater St. 39.19m 35.15m 115-04 35.15m FOUL 34.78m 18 Hall, Dan Springfield 40.83m 33.35m 109-05 31.01m 33.35m FOUL -- DeVaughn, David Williams 50.31m FOUL FOUL FOUL FOUL Men Hammer Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Gauthier, Noah Bates 56.64m 57.92m 190-00 10 54.07m 57.00m 52.25m 56.92m 57.15m 57.92m 2 Zagura, Matt Eastern Conn. St 53.83m 53.49m 175-06 8 53.49m FOUL FOUL 51.55m 48.98m PASS 3 Uguccioni, Dominic Springfield 51.30m 53.07m 174-01 6 FOUL 49.60m FOUL FOUL 53.07m 50.43m 4 Crusius, Lee Coast Guard 49.36m 50.74m 166-06 5 FOUL 50.59m FOUL 49.22m 50.74m FOUL 5 Fujah, Olaseni Worcester State 54.12m 50.52m 165-09 4 FOUL 50.52m FOUL FOUL FOUL FOUL 6 Hunt, Chris Coast Guard 51.02m 50.07m 164-03 3 49.03m 48.33m FOUL FOUL 50.07m FOUL 7 Lewis, John Springfield 50.69m 49.74m 163-02 2 FOUL FOUL 49.74m 44.61m FOUL 48.47m 8 Sideleau, Scott Wpi 47.87m 49.63m 162-10 1 47.42m 48.70m 48.63m 47.00m 49.63m 47.41m 9 Palazzo, Richard Ric 48.41m 48.94m 160-07 48.94m FOUL FOUL FOUL 48.70m 48.58m 10 Kopplin, Will Eastern Conn. St 52.50m 48.57m 159-04 FOUL FOUL 48.57m 11 Lopez, Matthew Bates 48.25m 47.94m 157-03 47.40m FOUL 47.94m 12 Musselwhite, Chris Coast Guard 47.33m 46.89m 153-10 44.81m 45.53m 46.89m 13 McNeil, Richard Bates 49.62m 46.78m 153-06 46.78m FOUL FOUL 14 DeVaughn, David Williams 45.09m 44.31m 145-04 FOUL FOUL 44.31m 15 Miessau, Joe Keene State 44.80m 44.10m 144-08 44.10m 41.33m 41.50m 16 Landry, Nathan Westfield State 46.24m 43.97m 144-03 42.72m 43.97m 43.00m 17 Schweppe, Devin Williams 45.42m 42.64m 139-11 42.64m FOUL FOUL 18 Matejka, Jeff Coast Guard 44.88m 42.31m 138-10 FOUL 42.31m FOUL 19 Banville, Tyler Eastern Conn. St 44.73m 39.88m 130-10 FOUL FOUL 39.88m -- Arrendondo, Jarrett Wpi 44.59m FOUL FOUL FOUL FOUL Men Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Blum, Steve Coast Guard 58.08m 56.64m 185-10 10 51.91m 56.64m PASS PASS PASS PASS 2 Soltysiak, Drew Westfield State 56.31m 55.68m 182-08 8 FOUL 51.87m 55.68m 53.73m FOUL 53.53m 3 Weimont, Ben Bowdoin 53.34m 54.08m 177-05 6 51.05m 51.01m FOUL 54.08m 47.04m 51.82m 4 Moody, Mike Wesleyan 57.29m 53.20m 174-06 5 48.95m 50.25m 50.57m 50.89m 53.08m 53.20m 5 Kopplin, Will Eastern Conn. St 55.79m 52.67m 172-10 4 44.68m 50.00m 49.81m 52.72m 52.67m 51.26m 6 Merchant, Tyler Westfield State 54.42m 52.07m 170-10 3 FOUL 51.82m 51.49m 51.07m 50.09m 52.07m 7 Jean, Brandon Fitchburg St. 54.46m 51.74m 169-09 2 50.67m 51.25m 49.80m 51.36m 51.74m 48.39m 8 McCleary, David Tufts 53.96m 51.23m 168-01 1 48.32m 47.58m 51.23m 47.77m 46.12m PASS 9 Verrilli, Daniel Keene State 52.63m 49.44m 162-02 FOUL 49.44m FOUL 47.85m 48.13m FOUL 10 Joseph, Archie Eastern Conn. St 53.08m 48.33m 158-07 41.66m 48.33m 48.27m 11 Gentilli, Nick Tufts 51.35m 48.22m 158-02 45.53m 48.22m 48.16m 12 Reed, Jesse Springfield 51.60m 47.84m 156-11 47.84m 46.70m FOUL 13 Jonash, Eric Williams 50.96m 47.13m 154-07 44.35m 45.51m 47.13m 14 Edwards, Mark Brandeis 51.17m 45.68m 149-10 36.05m 45.68m FOUL 15 Radlof, Frank Keene State 51.65m 45.36m 148-10 45.36m 45.11m 45.35m 16 Pipoli, Tom Conn College 52.08m 44.29m 145-04 FOUL 43.98m 44.29m 17 Shields, Jacob Salem State 49.14m 42.19m 138-05 42.19m 38.97m 40.00m 18 Igbalajobi, David Tufts 52.14m 38.77m 127-02 38.77m FOUL 37.35m Men Decathlon ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Blum, Steve Coast Guard 6197 6219 10 2 Engelking, Derek Tufts 5731 6137 8 3 Pagel, Fielding Tufts 5906 6087 6 4 Miller, Mike Springfield 6142 6079 5 5 Engelking, Jared Tufts 5543 6051 4 6 Tibbetts, Andrew Bates 5683 3 7 Jonash, Eric Williams 5214 5567 2 8 Bradley, Matthew Wpi 5573 5455 1 9 Roy, Benjamin Wpi 5348 5433 10 Schotz, Sy Williams 5155 5402 11 Belanger, Beau Coast Guard 5162 5316 12 Gaud, Henry Conn College 5211 13 Berube, Jacob Southern Maine 4916 4680 14 Ahern, Sean Colby-Sawyer 4417 4528 Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash Decathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Schotz, Sy Williams 11.27 2 801 2 Roy, Benjamin Wpi 11.47 2 759 3 Pagel, Fielding Tufts 11.48 1 757 4 Gaud, Henry Conn College 11.54 2 744 5 Engelking, Jared Tufts 11.62 2 728 6 Jonash, Eric Williams 11.63 1 725 7 Berube, Jacob Southern Maine 11.65 1 721 8 Engelking, Derek Tufts 11.67 2 717 9 Bradley, Matthew Wpi 11.72 1 707 10 Ahern, Sean Colby-Sawyer 11.74 1 703 11 Miller, Mike Springfield 11.81 1 689 12 Krohn, Michael Bowdoin 11.82 2 687 13 Blum, Steve Coast Guard 11.85 2 681 14 Tibbetts, Andrew Bates 11.95 1 661 15 Belanger, Beau Coast Guard 12.35 1 584
Decathlon: #2 Men Long Jump Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Pagel, Fielding Tufts 6.45m 21-02.00 686 6.03m 6.45m 6.24m 2 Engelking, Jared Tufts 6.31m 20-08.50 655 6.31m FOUL FOUL 3 Jonash, Eric Williams 6.26m 20-06.50 644 6.26m FOUL 6.26m 4 Engelking, Derek Tufts 6.23m 20-05.25 637 6.16m 6.06m 6.23m 5 Miller, Mike Springfield 6.18m 20-03.50 626 6.09m 6.18m 6.14m 6 Schotz, Sy Williams 5.97m 19-07.00 580 5.77m 5.97m 5.79m 7 Bradley, Matthew Wpi 5.88m 19-03.50 561 5.88m 5.81m 5.87m 8 Tibbetts, Andrew Bates 5.86m 19-02.75 556 5.46m 5.86m 5.45m 9 Blum, Steve Coast Guard 5.83m 19-01.50 550 5.76m 5.83m FOUL 10 Ahern, Sean Colby-Sawyer 5.81m 19-00.75 546 5.81m 5.57m 5.74m 11 Roy, Benjamin Wpi 5.80m 19-00.50 544 5.79m 5.32m 5.80m 12 Gaud, Henry Conn College 5.74m 18-10.00 531 5.74m 5.33m FOUL 13 Belanger, Beau Coast Guard 5.60m 18-04.50 502 5.51m 5.60m FOUL 14 Berube, Jacob Southern Maine 5.56m 18-03.00 494 5.56m 5.51m 5.01m 15 Krohn, Michael Bowdoin 5.15m 16-10.75 411 4.82m 5.13m 5.15m Decathlon: #3 Men Shot Put Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Blum, Steve Coast Guard 13.22m 43-04.50 681 11.72m 12.74m 13.22m 2 Miller, Mike Springfield 12.67m 41-07.00 647 11.58m 12.67m 12.39m 3 Belanger, Beau Coast Guard 11.21m 36-09.50 559 10.77m 11.21m FOUL 4 Pagel, Fielding Tufts 11.16m 36-07.50 556 10.24m 10.11m 11.16m 5 Engelking, Derek Tufts 11.15m 36-07.00 555 10.35m 11.15m 10.81m 6 Jonash, Eric Williams 10.63m 34-10.50 524 10.63m FOUL 10.17m 7 Bradley, Matthew Wpi 10.26m 33-08.00 501 9.03m 10.09m 10.26m 8 Berube, Jacob Southern Maine 10.07m 33-00.50 490 9.85m 10.07m 9.64m 9 Gaud, Henry Conn College 10.06m 33-00.25 489 FOUL 10.06m FOUL 10 Engelking, Jared Tufts 9.96m 32-08.25 483 8.97m 9.61m 9.96m 11 Schotz, Sy Williams 9.87m 32-04.75 478 9.82m 8.75m 9.89m 12 Roy, Benjamin Wpi 9.60m 31-06.00 462 8.46m 9.60m 9.50m 13 Krohn, Michael Bowdoin 8.61m 28-03.00 403 8.61m 8.45m 8.44m 14 Tibbetts, Andrew Bates 8.54m 28-00.25 398 8.13m 8.00m 8.54m 15 Ahern, Sean Colby-Sawyer 7.67m 25-02.00 347 6.97m 7.19m 7.67m
Decathlon: #4 Men High Jump Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Blum, Steve Coast Guard 1.87m 6-01.50 687 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 P P P P P P P P P P P P O P XO O XXX 2 Miller, Mike Springfield 1.84m 6-00.50 661 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 P P P P P P P P P P P P P O XXO XXX 3 Engelking, Jared Tufts 1.78m 5-10.00 610 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 P P P P P P P O P P XO XO O XXX 3 Tibbetts, Andrew Bates 1.78m 5-10.00 610 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 P P P P P P P P P O P O O XXX 3 Jonash, Eric Williams 1.78m 5-10.00 610 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 P P P P P P P P P P O P XO XXX 6 Pagel, Fielding Tufts 1.75m 5-08.75 585 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 P P P P O P O O O O O XO XXX 7 Belanger, Beau Coast Guard 1.72m 5-07.75 560 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 P P P O P O P XXO XO O XXO XXX 8 Bradley, Matthew Wpi 1.69m 5-06.50 536 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 P P P P P P P P O O XXX 8 Engelking, Derek Tufts 1.69m 5-06.50 536 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 P P P P P O P O O XXO XXX 10 Schotz, Sy Williams 1.66m 5-05.25 512 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 P P P P P O O O XO XXX 11 Gaud, Henry Conn College 1.63m 5-04.25 488 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 P P P O O O XXO O XXX 12 Roy, Benjamin Wpi 1.60m 5-03.00 464 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 P P P P O XO O XXX 13 Krohn, Michael Bowdoin 1.57m 5-01.75 441 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 O O XO XO XXO XXO XXX 13 Ahern, Sean Colby-Sawyer 1.57m 5-01.75 441 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 O P O O O O XXX 13 Berube, Jacob Southern Maine 1.57m 5-01.75 441 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 O P O O P XXO XXX
Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash Decathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Pagel, Fielding Tufts 51.56 1 744 2 Engelking, Derek Tufts 51.79 2 734 3 Engelking, Jared Tufts 52.45 1 705 4 Tibbetts, Andrew Bates 52.58 2 700 5 Schotz, Sy Williams 52.59 2 699 6 Berube, Jacob Southern Maine 53.22 2 672 7 Miller, Mike Springfield 53.73 1 651 8 Jonash, Eric Williams 54.51 1 619 9 Blum, Steve Coast Guard 54.53 2 618 10 Bradley, Matthew Wpi 55.50 2 579 11 Roy, Benjamin Wpi 55.66 1 573 12 Belanger, Beau Coast Guard 55.70 2 571 13 Ahern, Sean Colby-Sawyer 55.85 1 565 14 Gaud, Henry Conn College 57.70 1 495 15 Krohn, Michael Bowdoin 1:00.28 1 404 Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles Decathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Engelking, Jared Tufts 15.32 3 811 2 Roy, Benjamin Wpi 15.48 1 792 3 Tibbetts, Andrew Bates 16.26 3 704 4 Pagel, Fielding Tufts 16.37 3 692 5 Miller, Mike Springfield 16.70 2 656 6 Engelking, Derek Tufts 16.77 2 648 7 Belanger, Beau Coast Guard 17.07 1 617 8 Jonash, Eric Williams 17.19 2 605 9 Blum, Steve Coast Guard 17.37 3 586 10 Gaud, Henry Conn College 17.73 1 550 11 Ahern, Sean Colby-Sawyer 18.23 4 502 12 Bradley, Matthew Wpi 18.29 4 497 13 Schotz, Sy Williams 18.46 1 481 14 Berube, Jacob Southern Maine 20.90 4 282
Decathlon: #7 Men Discus Throw Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Blum, Steve Coast Guard 38.54m 126-05 635 35.47m 38.54m FOUL 2 Gaud, Henry Conn College 36.85m 120-11 601 33.69m 36.85m 35.22m 3 Miller, Mike Springfield 33.79m 110-10 540 33.79m FOUL 31.29m 4 Pagel, Fielding Tufts 32.85m 107-09 521 32.85m FOUL FOUL 5 Engelking, Jared Tufts 32.21m 105-08 508 32.21m 26.10m 27.18m 6 Engelking, Derek Tufts 31.27m 102-07 489 31.27m 31.00m FOUL 7 Jonash, Eric Williams 30.97m 101-07 484 30.44m FOUL 30.97m 8 Belanger, Beau Coast Guard 28.39m 93-02 433 28.13m 28.39m 26.87m 9 Schotz, Sy Williams 28.24m 92-08 430 26.87m 28.24m 28.04m 10 Roy, Benjamin Wpi 27.77m 91-01 421 FOUL 27.77m 26.76m 11 Bradley, Matthew Wpi 27.21m 89-03 410 27.21m FOUL 25.15m 12 Berube, Jacob Southern Maine 26.90m 88-03 404 26.57m FOUL 26.90m 13 Tibbetts, Andrew Bates 26.13m 85-09 389 24.53m 25.66m 26.13m 14 Ahern, Sean Colby-Sawyer 20.16m 66-02 275 19.31m 20.16m 19.98m
Decathlon: #8 Men Pole Vault Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Bradley, Matthew Wpi 4.14m 13-07.00 656 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 3.14 3.24 3.34 3.44 3.54 3.64 3.74 3.84 3.94 4.04 4.14 4.24 P P P P P P P P P P O P P P XO O O XXO XXX 2 Miller, Mike Springfield 3.84m 12-07.25 573 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 3.14 3.24 3.34 3.44 3.54 3.64 3.74 3.84 3.94 4.04 P P P P P P P P P P P P P P XO P XXX 3 Engelking, Derek Tufts 3.64m 11-11.25 519 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 3.14 3.24 3.34 3.44 3.54 3.64 3.74 P P P P P P XXO XXO O O O XO O XXX 4 Tibbetts, Andrew Bates 3.44m 11-03.50 467 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 3.14 3.24 3.34 3.44 3.54 P P P P P XO P XO O O O XXX 5 Pagel, Fielding Tufts 3.24m 10-07.50 416 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 3.14 3.24 3.34 P P P P P P P O XO XXX 5 Blum, Steve Coast Guard 3.24m 10-07.50 416 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 3.14 3.24 3.34 P P P P XXO P O P XXO XXX 7 Schotz, Sy Williams 3.14m 10-03.50 391 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 3.14 3.24 O P P O P XXO XO XXO XXX 8 Roy, Benjamin Wpi 3.04m 9-11.75 367 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 3.14 O O P O P O XXO XXX 8 Gaud, Henry Conn College 3.04m 9-11.75 367 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 3.14 P P P XO O O O XXX 10 Engelking, Jared Tufts 2.94m 9-07.75 342 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 3.14 P P P XO P O P XXX 10 Jonash, Eric Williams 2.94m 9-07.75 342 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 3.04 O P P O P XO XXX 12 Ahern, Sean Colby-Sawyer 2.84m 9-03.75 319 2.44 2.54 2.64 2.74 2.84 2.94 O P XO O O XXX 13 Berube, Jacob Southern Maine 2.64m 8-08.00 273 2.44 2.54 2.64 2.74 O O O XXX 14 Belanger, Beau Coast Guard 2.54m 8-04.00 251 2.44 2.54 2.64 O O XXX Decathlon: #9 Men Javelin Throw Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Blum, Steve Coast Guard 58.87m 193-02 721 58.87m 54.50m 47.38m 2 Engelking, Derek Tufts 51.49m 168-11 611 50.16m 51.49m 47.45m 3 Miller, Mike Springfield 48.67m 159-08 569 45.39m 41.14m 48.67m 4 Belanger, Beau Coast Guard 48.31m 158-06 564 47.83m 47.98m 48.31m 5 Engelking, Jared Tufts 48.24m 158-03 563 37.68m 48.24m FOUL 6 Jonash, Eric Williams 45.14m 148-01 517 45.14m 45.05m 42.93m 7 Tibbetts, Andrew Bates 44.93m 147-05 514 44.93m FOUL 41.62m 8 Bradley, Matthew Wpi 42.95m 140-11 485 38.63m 42.95m FOUL 9 Gaud, Henry Conn College 42.62m 139-10 480 40.29m 42.62m FOUL 10 Schotz, Sy Williams 38.83m 127-05 425 37.01m 38.83m 38.39m 11 Pagel, Fielding Tufts 36.10m 118-05 386 36.10m 24.65m 29.58m 12 Roy, Benjamin Wpi 35.50m 116-06 377 35.50m FOUL 27.68m 13 Ahern, Sean Colby-Sawyer 28.03m 91-11 272 25.36m 17.16m 28.03m 14 Berube, Jacob Southern Maine 26.57m 87-02 251 26.57m 24.07m FOUL Decathlon: #10 Men 1500 Meter Run Decathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Pagel, Fielding Tufts 4:30.15 744 2 Engelking, Derek Tufts 4:38.36 691 3 Tibbetts, Andrew Bates 4:39.48 684 4 Belanger, Beau Coast Guard 4:40.82 675 5 Roy, Benjamin Wpi 4:40.99 674 6 Berube, Jacob Southern Maine 4:44.53 652 7 Engelking, Jared Tufts 4:45.50 646 8 Blum, Steve Coast Guard 4:45.83 644 9 Schotz, Sy Williams 4:52.27 605 10 Ahern, Sean Colby-Sawyer 5:00.22 558 11 Bradley, Matthew Wpi 5:06.47 523 12 Jonash, Eric Williams 5:11.26 497 13 Miller, Mike Springfield 5:16.69 467 14 Gaud, Henry Conn College 5:17.02 466