RESULTS AND TIMING BY FINISH RIGHT TIMING WWW.FINISHRIGHT.COM
DCTOCA 2006 INVITATIONAL - 5/12/2006 to 5/13/2006 ARLINGTON HIGH SCHOOL Results
GIRLS
Event 1 Girls Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Pehmoeller, Alyssa Arlington 32-04.75 9.87m 10
2 Pehmoeller, Lindsay Arlington 31-01.00 9.47m 8
3 Settle, Emily Ketcham 29-10.75 9.11m 6
4 Loo, Kim Arlington 27-05.75 8.37m 4
5 Delgado, Melissa Middle Count 25-08.50 7.83m 2
6 Mages, Jennifer Ketcham 25-06.50 7.78m 1
7 Fisher, Hannah Red Hook 25-04.25 7.72m
8 Kelly, Christine Pine Plains 23-03.25 7.09m
9 Ford, Caitlin Middle Count 21-07.75 6.59m
10 Schaller, Lora Roosevelt 20-03.00 6.17m
11 Lawlor, Colleen Middle Count 19-04.50 5.90m
-- McKinney, Sarah Shen FOUL
Event 3 Girls Discus Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Pehmoeller, Lindsay Arlington 113-00 34.44m 10
2 Pehmoeller, Alyssa Arlington 107-08 32.81m 8
3 Spindel, Sam Brewster 95-06 29.10m 6
4 Hester, Shanayia Beacon 93-02 28.39m 4
5 Beckley, Meaghan Arlington 84-09 25.83m 2
6 Settle, Emily Ketcham 81-08 24.89m 1
7 Paoloni, Lindsay Ketcham 79-07 24.25m
8 Kelly, Christine Pine Plains 76-03 23.24m
9 Muller, Christine John Jay 73-10 22.50m
10 Colombo, Nicole Pawling 69-01 21.05m
11 Quinn, Jasmine Pine Plains 67-04 20.52m
12 Ghee, Carly Roosevelt 65-09 20.04m
13 DiMarco, Alexa Arlington 65-05.50 19.95m
14 Ford, Caitlin Middle Count 65-02.50 19.87m
15 Coleman, Julia Lourdes 64-08 19.71m
16 Frankel, Tova Arlington 63-01.50 19.24m
17 Hererra, Tina Pawling 62-01 18.92m
18 Cross, Ariel Roosevelt 54-11 16.73m
19 Tice, Bridget Lourdes 53-01 16.17m
20 Delgado, Melissa Middle Count 51-00 15.54m
21 Tullo, Jessica Lourdes 50-11 15.51m
22 Fargione, Caitlyn Lourdes 49-05 15.06m
23 Timlin, Kelcie Lourdes 43-09 13.33m
24 Lawlor, Colleen Middle Count 41-06 12.64m
-- Jonhson, Erin Pawling FOUL
Event 5 Girls Javelin Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Brooks, Stacey Arlington 88-04 26.92m 10
2 Hester, Shanayia Beacon 83-04 25.40m 8
3 Stewart, Alyssa Lourdes 79-04 24.18m 6
4 Johnson, Sarah Lourdes 77-07 23.64m 4
5 Kusko, Nicole John Jay 76-11 23.44m 2
6 Settle, Emily Ketcham 70-01 21.36m 1
7 Kane, Chrissy Arlington 68-10 20.98m
8 Kelly, Christine Pine Plains 64-10 19.76m
9 Couts, Trish Roosevelt 63-10 19.45m
10 Paoloni, Lindsay Ketcham 61-02 18.64m
11 Bernard, Jennifer Roosevelt 58-08 17.88m
12 Coleman, Julia Lourdes 57-11 17.65m
13 Timlin, Kelcie Lourdes 55-11 17.04m
14 Figueroa, Amanda Red Hook 55-07 16.94m
14 Bettcher, Jessi Ann Brewster 55-07 16.94m
16 DiMarco, Alexa Arlington 54-07 16.63m
17 Jacketti, Chiara Lourdes 54-01 16.48m
18 Fargione, Caitlyn Lourdes 52-04 15.95m
19 Tullo, Jessica Lourdes 52-03 15.92m
20 Jonhson, Erin Pawling 50-03 15.31m
21 Colombo, Nicole Pawling 49-08 15.13m
22 Wisniewski, Teresa Lourdes 43-03 13.18m
23 Hererra, Tina Pawling 34-01 10.38m
-- Albrecht, Kalie Arlington DQ
Event 7 Girls Hammer Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Pehmoeller, Lindsay Arlington 145-07 44.37m 10
2 Settle, Emily Ketcham 134-03.50 40.93m 8
3 McKinney, Sarah Shen 109-08 33.42m 6
4 Mills, Jessica Ketcham 101-05.50 30.92m 4
5 Stokes, Katelyn Kingston 99-07 30.35m 2
6 Walker, Victoria Ketcham 88-03.50 26.91m 1
7 Bullock, Kayla Kingston 87-09.50 26.75m
8 Melley, Makenzie Ketcham 82-01 25.01m
9 Pehmoeller, Alyssa Arlington 74-05 22.68m
10 Barrett, Shawn-De Ketcham 70-11 21.61m
11 Kelly, Christine Pine Plains 60-06 18.44m
Event 9 Girls Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ojeda, Kerry Middle Count 10-00.00 3.04m 10
2 Alzona, Jennifer Middle Count 8-06.00 2.59m 8
-- Kogut, Lisa Roosevelt NH
-- Peterson, Emma Red Hook NH
-- Montrony, Nicole Middle Count NH
Event 11 Girls High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Tice, Megan Lourdes 5-00.00 1.52m 10
2 Evans, Avery Pine Plains 4-10.00 1.47m 8
3 Simmons, Jasmine Beacon J4-10.00 1.47m 6
4 George, Ashley Middle Count 4-08.00 1.42m 4
5 Wozowczyk, Klaudia Middle Count 4-05.00 1.34m 2
6 Bala, Stacey Arlington J4-05.00 1.34m 1
7 Thomas, Amy Roosevelt J4-05.00 1.34m
7 Furman, Michelle Beacon J4-05.00 1.34m
7 Richards, Keturah Beacon J4-05.00 1.34m
10 Ouimette, Amber Pine Plains 4-02.00 1.27m
10 Reilly, Courtney Arlington 4-02.00 1.27m
10 Rahming, Cyana Middle Count 4-02.00 1.27m
10 Moy, Julie John Jay 4-02.00 1.27m
-- Blowers, Michelle Pawling NH
Event 13 Girls Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Simmons, Jasmine Beacon 17-00.50 5.19m 10
2 Matthews, Jessica Lourdes 15-10.50 4.83m 8
3 Stevenson, Jess Mahopac 15-07.00 4.74m 6
4 Porter, Charlese John Jay 15-05.75 4.71m 4
5 Bretscher, Kristin Middle Count 15-05.00 4.69m 2
6 Frankel, Brittany Pine Plains 15-03.75 4.66m 1
7 Tomasello, Elyse Middle Count 15-03.25 4.65m
8 McDermott, Marin Red Hook 14-10.50 4.53m
9 James, Shalane Beacon 14-05.50 4.40m
10 Buah, Megan Arlington 14-03.75 4.36m
11 Graves, Avante Beacon 14-02.00 4.31m
11 Tung, Rosa Spackenkill 14-02.00 4.31m
13 Bowley, Yanique Arlington 13-11.25 4.24m
14 Bowley, Antoinett Arlington 13-08.50 4.17m
15 Blowers, Michelle Pawling 13-06.00 4.11m
16 Tice, Megan Lourdes 13-05.50 4.10m
17 Richards, Keturah Beacon 13-04.75 4.08m
18 Berzal, Katlin Catskill 13-02.00 4.01m
19 Jones, Amanda Pawling 13-01.75 4.00m
20 Porter, Simone Lourdes 12-10.50 3.92m
21 Wozowczyk, Klaudia Middle Count 12-07.25 3.84m
22 Wright, Danielle John Jay 12-04.75 3.77m
23 Towle, Deb Spackenkill 12-03.25 3.74m
24 Seay, Aileen Arlington 12-02.50 3.72m
25 Quinn, Jasmine Pine Plains 12-01.25 3.68m
26 Cary, Racehel Lourdes 11-08.00 3.55m
27 Fiore, Julie Lourdes 11-05.75 3.49m
28 Frankel, Christina Pine Plains 10-06.50 3.21m
-- Varunok, Katey Lourdes FOUL
-- Rahming, Cyana Middle Count FOUL
Event 15 Girls Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Bretscher, Kristin Middle Count 32-07.50 9.94m 10
2 Frankel, Brittany Pine Plains 32-00.25 9.75m 8
3 Graves, Avante Beacon 31-04.75 9.56m 6
4 Tice, Megan Lourdes 30-06.00 9.29m 4
5 Robertson`, Tara Arlington 28-11.00 8.81m 2
6 Snowden, Samantha Beacon 28-08.50 8.75m 1
7 Mulpeter, Kaleigh Red Hook 27-04.50 8.34m
8 Kusko, Nicole John Jay 26-08.50 8.14m
9 Kortesis, Alyssa Arlington 26-08.25 8.13m
10 Foster, Caitlin Roosevelt 26-01.00 7.95m
11 Blowers, Michelle Pawling 25-08.00 7.82m
12 Amaral, Lauren Arlington 25-00.50 7.63m
13 Quinn, Jasmine Pine Plains 24-06.00 7.46m
14 Tice, Bridget Lourdes 22-02.50 6.76m
Event 17 Girls 100 Meter Dash
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Johnson, Erica Roosevelt 12.51Q 3
2 George, Ashley Middle Count 13.25Q 2
2 Hinson, Jasmine Beacon 13.25Q 1
4 Seay, Aileen Arlington 13.14Q 3
5 Bowley, Yanique Arlington 13.30Q 1
5 Matthews, Jessica Lourdes 13.30Q 2
7 Buah, Megan Arlington 13.15q 3
8 Bowley, Antoinett Arlington 13.51q 2
9 Porter, Simone Lourdes 13.60 1
10 Reid, Tiffany Lourdes 13.67 2
11 Porter, Ashley Lourdes 13.72 1
12 Singleton, Amanda Brewster 13.84 1
13 Mohammed, Liha Middle Count 13.91 3
14 Peterson, Emma Red Hook 14.23 2
15 Erving, Qua-onna Catskill 14.33 1
16 Tung, Rosa Spackenkill 14.47 3
17 Tangredi, Julianna Pawling 14.93 2
Event 17 Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Johnson, Erica Roosevelt 12.76 10
1 Hinson, Jasmine Beacon 13.12 8
2 George, Ashley Middle Count 13.09 6
2 Matthews, Jessica Lourdes 13.36 4
3 Buah, Megan Arlington 13.40 2
4 Bowley, Yanique Arlington 13.45 1
5 Seay, Aileen Arlington 13.60
6 Bowley, Antoinett Arlington 13.64
Event 19 Girls 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Evans, Avery Pine Plains 1:07.33 2 10
1 Bretscher, Kristin Middle Count 1:11.78 2 8
2 Alzona, Jennifer Middle Count 1:11.81 2 6
2 Liffland, Veronica Pawling 1:15.19 2 4
3 Reilly, Courtney Arlington 1:13.84 2 2
3 Bettcher, Jessi Ann Brewster 1:20.65 2 1
4 Ciancio, Liz Arlington 1:14.81 2
4 Porter, Justine Pawling 1:30.64 1
5 Mccann, Melissa John Jay 1:18.00 1
6 Herivaux, Cynthia Arlington 1:18.13 1
Event 21 Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Evans, Avery Pine Plains 15.84Q 3
2 Ojeda, Kerry Middle Count 16.44Q 2
3 Tomasello, Elyse Middle Count 17.48Q 1
4 Witson, Ashley Ketcham 17.82Q 2
5 Mccann, Melissa John Jay 18.10Q 3
6 Tice, Megan Lourdes 18.31Q 1
7 Snowden, Samantha Beacon 18.37q 2
8 Robertson`, Tara Arlington 18.42q 1
9 Wright, Danielle John Jay 18.67 3
10 Liffland, Veronica Pawling 18.96 1
11 Ciancio, Liz Arlington 19.42 2
12 Paul, Jessica Middle Count 19.64 1
13 Herivaux, Cynthia Arlington 20.07 3
14 Porter, Justine Pawling 20.26 1
15 Watt, Briaana Arlington 21.28 2
16 Frankel, Christina Pine Plains 21.36 2
17 Palombo, Frankie Pine Plains 22.78 3
Event 21 Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Evans, Avery Pine Plains 16.00 10
2 Ojeda, Kerry Middle Count 16.68 8
3 Tomasello, Elyse Middle Count 17.61 6
4 Witson, Ashley Ketcham 17.70 4
5 Snowden, Samantha Beacon 18.31 2
6 Mccann, Melissa John Jay 18.35 1
7 Tice, Megan Lourdes 18.65
8 Robertson, Tara Arlington 18.79
Event 25 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McDermott, Marin Red Hook 2:23.75 10
2 Brunetto, Lauren Beacon 2:24.04 8
3 Frankel, Brittany Pine Plains 2:25.58 6
4 Bieglecki, Amanda Brewster 2:26.53 4
5 Nasr, Carolyn Arlington 2:27.49 2
6 Gjonaj, Julie Arlington 2:28.63 1
7 Fadden, Kaitlin Roosevelt 2:29.16
8 Garber, Amanda Brewster 2:30.95
9 Courtney, Rachel Roosevelt 2:31.22
10 Moy, Julie John Jay 2:32.36
11 DiBello, Katie Mahopac 2:35.36
12 Fletcher, Casey John Jay 2:37.42
13 Odell, Courtney Pine Plains 2:39.05
14 Freaney, Leti Pine Plains 2:40.14
15 Powell, Terry Brewster 2:40.15
16 Auffant, Schae Catskill 2:40.91
17 Powell, Tracy Brewster 2:42.10
18 Story, Ellen Catskill 2:45.37
19 VonRuesner, Lucy Red Hook 2:47.74
20 Charlebois, Alison Lourdes 2:47.90
21 Latino, Amy Lourdes 2:48.49
22 Rotunno, Katherine Lourdes 2:49.99
23 Cipot, Joanna New Hyde Par 3:02.10
Event 27 Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dhillon, Riti Arlington 11:02.59 10
2 Smith, Meaghan Arlington 11:18.08 8
3 Blair, Renee Beacon 11:22.27 6
4 Goodwin, Kim Brewster 11:53.24 4
5 Powell, Terry Brewster 12:10.87 2
6 Powell, Tracy Brewster 12:12.17 1
7 Shea, Patricia Middle Count 12:21.12
8 Gardner, Jessie Hudson 13:00.37
Event 29 Girls 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dwyer, Siobhan Spackenkill 7:35.06 10
2 Connor, Allison Hudson 7:44.91 8
3 Freaney, Leti Pine Plains 8:07.70 6
4 Muratore, Danielle Middle Count 8:18.63 4
5 D'Angelo, Bernadette Pine Plains 8:29.47 2
6 Barry, Colleen Arlington 8:54.12 1
7 Delsanto, Christina New Hyde Par 9:07.12
8 Castro, Elizabeth John Jay 9:29.58
Event 31 Girls 800 Meter Run JV
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Nunez, Anna Arlington 2:38.30
2 Jones, Kim Pawling 2:38.79
3 DaCosta, Melissa Middle Count 2:40.34
4 Johnson, Karissa Lourdes 2:42.05
5 Collins, Nicole Pawling 2:42.64
6 Hom, Jamie Pawling 2:42.69
7 Peruffo, Heather Arlington 2:44.15
8 Munn, Miriam Brewster 2:45.83
9 Cartica, Chelsea Arlington 2:45.94
10 Kardas, Elizabeth Poughkeepsie 2:47.96
11 Keegan, Tara Brewster 2:48.05
12 Cioffi, Andrea New Hyde Par 2:48.69
13 Gerrity, Brielle Arlington 2:50.09
14 Ihrig, Laura Middle Count 2:50.55
15 Couts, Trish Roosevelt 2:51.22
16 Thomas, Amy Roosevelt 2:51.33
17 Mortak, Kristin Middle Count 2:51.69
18 Foster, Caitlin Roosevelt 2:53.00
19 Veltre, Kathryn Poughkeepsie 2:53.59
20 Manning, Sarah Lourdes 2:54.49
21 Doster, Shelly Lourdes 2:55.02
22 Yasin, Bibi Arlington 2:56.17
23 Cillo, Bernadette Ketcham 2:57.77
24 Reer, Elisabeth Lourdes 2:58.05
25 Albrecht, Kalie Arlington 2:58.84
26 Moore, Carolyn Lourdes 3:00.28
27 Bozek, Gen Arlington 3:02.18
28 Gruszecki, Alana Arlington 3:06.85
29 Fitzpatrick, Elizabeth Lourdes 3:08.13
30 Wallace, Joclyn Roosevelt 3:09.62
31 Latella, Amy Ketcham 3:20.79
32 Bauer, Alexandra Roosevelt 3:23.08
33 Puhala, Nicole Arlington 3:23.78
34 Perez, Michell Lourdes 3:29.31
Event 33 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Beacon 'A' 50.62 10
1) James, Shalane 2) Hinson, Jasmine
3) Simmons, Jasmine 4) Graves, Avante
2 Arlington 'A' 51.32 8
3 Our Lady of Lourdes 'A' 52.24 6
4 Middle Country 'A' 53.57 4
5 FD Roosevelt 'A' 55.73 2
6 Pawling 'A' 55.77 1
7 Red Hook 'A' 56.46
Event 35 Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Middle Country 'A' 1:48.01 2 10
1) George, Ashley 2) Bretscher, Kristin
3) Tomasello, Elyse 4) Mohammed, Liha
2 Arlington 'A' 1:50.20 2 8
3 Beacon 'A' 1:53.09 2 6
4 Pawling 'A' 1:57.37 2 4
5 Red Hook 'A' 1:57.46 1 2
6 FD Roosevelt 'A' 1:58.36 1 1
7 Our Lady of Lourdes 'A' 1:58.83 2
8 Poughkeepsie 'A' 2:01.45 1
9 Pine Plains 'A' 2:02.27 2
Event 37 Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Beacon 'A' 4:12.66 2 10
1) Hinson, Jasmine 2) Simmons, Jasmine
3) Brunetto, Lauren 4) Mincey, Jadia
2 Arlington 'A' 4:26.24 2 8
3 Pawling 'A' 4:29.36 2 6
4 John Jay (Ef) 'A' 4:32.54 2 4
5 Our Lady of Lourdes 'A' 4:37.32 1 2
6 Red Hook 'A' 4:43.01 2 1
7 Catskill 'A' 4:43.53 1
Event 39 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Arlington 'A' 10:17.74 10
1) Gjonaj, Julie 2) Nasr, Carolyn
3) Steinberg, Caitlin 4) Bala, Stacey
2 Pawling 'A' 10:39.51 8
3 Red Hook 'A' 10:46.76 6
4 FD Roosevelt 'A' 10:52.22 4
5 Pine Plains 'A' 10:57.02 2
6 Our Lady of Lourdes 'A' 11:16.00 1
7 Middle Country 'A' 11:41.42
Event 41 Girls 4x1600 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Pawling 'A' 23:22.55 10
1) Liffland, Renee 2) Papa, Melanie
3) Hom, Jamie 4) Bonthron, Erin
2 Arlington 'A' 23:36.42 8
3 Beacon 'A' 24:01.98 6
4 Red Hook 'A' 24:34.57 4
5 Spackenkill 'A' 24:50.35 2
6 Middle Country 'A' 25:07.55 1
7 Roy C Ketcham 'A' 25:45.17
8 Our Lady of Lourdes 'A' 26:49.09
Event 43 Girls 3x100 Meter Shuttle Hurdle
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Middle Country 'A' 52.02 10
1) Alzona, Jennifer 2) Ojeda, Kerry
3) Tomasello, Elyse 4)
2 Arlington 'A' 56.53 8
3 Pawling 'A' 59.91 6
Event 45 Girls 4x100 Meter Relay JV
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Middle Country 'B' 58.58 2
1) Montrony, Nicole 2) Andrews, Amanda
3) Lynch, Deanna 4) Lyons, Meagan
2 Beacon 'A' 58.90 2
3 Middle Country 'C' 1:01.23 1
4 Our Lady of Lourdes 'A' 1:01.24 2
5 Arlington 'B' 1:01.57 2
6 Arlington 'C' 1:02.95 1
7 Arlington 'A' 1:05.02 2
8 Roy C Ketcham 'B' 1:05.38 1
9 Middle Country 'A' 1:05.94 2
10 Roy C Ketcham 'A' 1:06.94 1
Event 47 Girls 4x400 Meter Relay JV
================================================================
School Finals
================================================================
1 Arlington 'A' 4:30.48
1) Reilly, Brittney 2) Dolezal, Katelyn
3) Herivaux, Cynthia 4) James, Charmainge
2 Middle Country 'A' 4:37.84
3 Arlington 'B' 4:43.48
4 Middle Country 'B' 4:47.67
5 Our Lady of Lourdes 'A' 4:59.14
6 Middle Country 'C' 5:08.97
Event 49 Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Evans, Avery Pine Plains 1:01.92 4 10
2 Atkinson, Rose Poughkeepsie 1:02.61 4 8
3 Reynoso, Brianna John Jay 1:02.86 3 6
4 Singleton, Amanda Brewster 1:03.00 3 4
5 Baloga, Rachel Arlington 1:04.14 4 2
6 Amaral, Lauren Arlington 1:04.52 4 1
7 Stevenson, Jess Mahopac 1:04.99 3
8 Porter, Simone Lourdes 1:06.17 3
9 Bachelet, Nicole Pine Plains 1:06.94 2
10 Bernard, Jennifer Roosevelt 1:06.99 2
11 Porter, Ashley Lourdes 1:07.10 3
12 Souter, Chelsey Pawling 1:07.33 3
13 James, Charmainge Arlington 1:07.59 2
14 Bruen, Catie Lourdes 1:07.73 2
15 Reilly, Brittney Arlington 1:08.04 2
16 Fiore, Julie Lourdes 1:08.58 1
17 Matthews, Jessica Lourdes 1:08.90 4
18 Berzal, Katlin Catskill 1:09.86 2
19 McDermott, Marin Red Hook 1:11.30 4
20 Towle, Deb Spackenkill 1:14.32 1
Event 51 Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Davis, Arian Roosevelt 2765 10
2 LaClaire, Veronica New Hyde Par 2246 8
3 Diaz, Shayla Beacon 2197 6
4 O'Shea, Christie John Jay 1872 4
5 Mucha, Caitlin Arlington 1864 2
6 Witka, Paulina Catskill 1697 1
7 O'Connor, Melissa Arlington 1537
8 Quinn, Heather Pine Plains 1518
9 Reed, Emily Pine Plains 1379
Event 51 Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Outdoor Pentathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Davis, Arian Roosevelt 17.92 2 497 2 Mucha, Caitlin Arlington 18.93 3 397 3 Diaz, Shayla Beacon 19.05 1 386 4 LaClaire, Veronica New Hyde Par 19.16 1 376 5 O'Shea, Christie John Jay 19.80 2 319 6 O'Connor, Melissa Arlington 20.43 3 268 7 Witka, Paulina Catskill 20.72 3 245 8 Quinn, Heather Pine Plains 21.11 2 217 9 Reed, Emily Pine Plains 25.68 1 9 Event 51 Outdoor Pentathlon: #2 Girls Shot Put Outdoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Davis, Arian Roosevelt 8.92m 29-03.25 459 2 Diaz, Shayla Beacon 7.70m 25-03.25 380 3 Quinn, Heather Pine Plains 7.68m 25-02.50 379 4 O'Shea, Christie John Jay 7.34m 24-01.00 357 5 Mucha, Caitlin Arlington 6.90m 22-07.75 329 6 Reed, Emily Pine Plains 6.39m 20-11.75 296 6 Witka, Paulina Catskill 6.39m 20-11.75 296 8 LaClaire, Veronica New Hyde Par 6.16m 20-02.50 281 9 O'Connor, Melissa Arlington 6.08m 19-11.50 276 Event 51 Outdoor Pentathlon: #3 Girls High Jump Outdoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Davis, Arian Roosevelt 1.58m 5-02.25 712 2 LaClaire, Veronica New Hyde Par 1.52m 4-11.75 644 3 Witka, Paulina Catskill 1.31m 4-03.50 419 4 Mucha, Caitlin Arlington 1.28m 4-02.25 389 5 Reed, Emily Pine Plains 1.25m 4-01.25 359 5 Diaz, Shayla Beacon 1.25m 4-01.25 359 5 O'Connor, Melissa Arlington 1.25m 4-01.25 359 8 Quinn, Heather Pine Plains 1.19m 3-10.75 302 9 O'Shea, Christie John Jay 1.16m 3-09.50 275 Event 51 Outdoor Pentathlon: #4 Girls Long Jump Outdoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Davis, Arian Roosevelt 4.77m 15-07.75 498 2 Diaz, Shayla Beacon 4.56m 14-11.50 443 3 O'Shea, Christie John Jay 4.52m 14-10.00 433 4 LaClaire, Veronica New Hyde Par 4.49m 14-08.75 426 5 Witka, Paulina Catskill 3.95m 12-11.50 296 6 Mucha, Caitlin Arlington 3.77m 12-04.50 257 7 Reed, Emily Pine Plains 3.68m 12-01.00 237 8 Quinn, Heather Pine Plains 3.65m 11-11.75 231 9 O'Connor, Melissa Arlington 3.13m 10-03.25 130 Event 51 Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Run Outdoor Pentathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Diaz, Shayla Beacon 2:35.21 629 2 Davis, Arian Roosevelt 2:37.73 599 3 LaClaire, Veronica New Hyde Par 2:44.85 519 4 O'Connor, Melissa Arlington 2:46.23 504 5 Mucha, Caitlin Arlington 2:47.31 492 6 O'Shea, Christie John Jay 2:47.70 488 7 Reed, Emily Pine Plains 2:48.62 478 8 Witka, Paulina Catskill 2:52.19 441 9 Quinn, Heather Pine Plains 2:57.48 389
FEMALE DIVISION 1
1 Arlington 151
2 Middle Country 103
3 FD Roosevelt 27
4 Roy C Ketham 26
5 John Jaf (EF) 21
6 Poughkeepsie 8
7 Shenenedehowa 6
8 Mahopac 6
9 Kingston 2
FEMALE DIVISION 2
1 Beacon 95
2 Pine Plains 63
3 Our Lady of Lourdes 45
4 Pawling 36
5 Red Hook 23
6 Brewster 21
7 Spackenkill 12
8 Hudson 8
9 New Hyde Park 8
10 Catskill 1
DCTOCA 2006 INVITATIONAL - 5/12/2006 to 5/13/2006 ARLINGTON HIGH SCHOOL Results
BOYS
Event 2 Boys Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Schwendtner, Jim Shen 48-02.00 14.68m 10
2 McCartin, Ryan Newfield 46-02.00 14.07m 8
3 Pietrowski, Matt Beacon 45-04.00 13.81m 6
4 McGarrell, John Newfield 45-02.50 13.77m 4
5 Shepard, Sean Newfield 43-10.50 13.37m 2
6 Urban, P.J. Catskill 42-04.00 12.90m 1
7 Freaney, Julio Pine Plains 41-00.00 12.49m
8 Seils, Drew Roosevelt 39-10.00 12.14m
9 Plumer, Todd Beacon 39-08.00 12.09m
10 Trumble, Zack Arlington 39-02.00 11.93m
11 Yetto, Bill Shen 38-11.50 11.87m
12 Modaffari, Nick Shen 38-10.00 11.83m
13 Perryman, Trevor Newfield 38-00.00 11.58m
14 Weiss, Sean Ichabod 36-11.00 11.25m
15 Viscome, Greg Pawling 35-04.00 10.76m
16 Roe, Dan Roosevelt 35-03.50 10.75m
17 raugh, paul Red Hook 34-10.00 10.61m
18 King, Jared Roosevelt 34-02.00 10.41m
19 Brillis, Peter Pine Plains 31-02.00 9.49m
20 Orza, Dan Arlington 30-09.50 9.38m
21 Trocino, Alex Roosevelt 30-04.00 9.24m
22 Robinson, Derek Roosevelt 30-00.50 9.15m
23 McNamara, Justin Newfield 29-09.50 9.08m
24 Nuccio, Madison Pine Plains 28-07.00 8.71m
25 D'Arcy, Dan Newfield 27-07.50 8.42m
26 Cieplansky, Kevin Pine Plains 26-06.00 8.07m
27 Schwendtner, George Shen 4-05.50 1.35m
-- Hudson, Matthew Arlington FOUL
Event 4 Boys Discus Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Seils, Drew Roosevelt 141-02 43.02m 10
2 nielsen, adam Red Hook 129-03 39.39m 8
3 Plumer, Todd Beacon 128-06 39.16m 6
4 Hudson, Matthew Arlington 120-01 36.60m 4
5 Viscome, Greg Pawling 116-08 35.56m 2
6 McGarrell, John Newfield 115-11 35.33m 1
7 Martin, Patrick Spackenkill 112-11 34.41m
8 Spera, Paul Lourdes 112-07 34.31m
9 Urban, P.J. Catskill 106-07 32.48m
10 bozyaj, bill Red Hook 103-01 31.41m
11 Trumble, Zack Arlington 97-03 29.64m
12 McNamara, Justin Newfield 95-11 29.23m
13 Callahan, Matt Brewster 92-05.50 28.18m
14 Rotondo, Nico Pawling 91-10 27.99m
15 Orza, Dan Arlington 90-03 27.50m
16 Trocino, Alex Roosevelt 90-00 27.43m
17 Valk, Jeff Catskill 89-11 27.40m
18 Nugent, Ray Spackenkill 86-06 26.36m
19 Roe, Dan Roosevelt 85-04 26.00m
20 Perryman, Trevor Newfield 85-00 25.90m
21 Freaney, Julio Pine Plains 84-03 25.67m
22 Elsasser, Ryan Lourdes 79-09 24.30m
23 Hecht, Max Spackenkill 79-02.50 24.14m
24 Shah, Regis Spackenkill 78-08 23.97m
25 Spens, Joe Spackenkill 78-04 23.87m
26 Tarczali, Mark Pawling 75-10.50 23.12m
27 D'Arcy, Dan Newfield 70-01 21.36m
28 Nuccio, Madison Pine Plains 66-07 20.29m
-- McCartin, Ryan Newfield FOUL
Event 6 Boys Javelin Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Seils, Drew Roosevelt 144-01 43.91m 10
2 Tompkins, Craig Beacon 142-05 43.40m 8
3 Mueller, Matthew Arlington 125-08 38.30m 6
4 Ugarte, Nick Arlington 125-06 38.25m 4
5 Orza, Dan Arlington 119-04 36.37m 2
6 Hotaling, Kyle John Jay 118-07 36.14m 1
7 Reer, Mike Lourdes 117-07 35.83m
8 Callahan, Matt Brewster 111-05 33.95m
9 Pizzorusso, Matt Brewster 107-03 32.68m
10 Viscome, Greg Pawling 103-11 31.67m
11 Freaney, Julio Pine Plains 99-08 30.37m
12 bozyaj, bill Red Hook 98-03 29.94m
13 nielsen, adam Red Hook 98-02 29.92m
14 Potter, Nate Pine Plains 95-02 29.00m
15 Tarczali, Mark Pawling 91-06 27.88m
16 Rotondo, Nico Pawling 84-04 25.70m
17 Rosenfeld, Brice Brewster 81-04 24.79m
18 Roe, Dan Roosevelt 79-06 24.23m
Event 8 Boys Hammer Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Loughney, Ryan Tri-Valley 198-07 60.52m 10
2 Schwendtner, Jim Shen 161-05 49.19m 8
3 Grey, Chris Tri-Valley 157-00 47.85m 6
4 Cook, Alex Roosevelt 155-03 47.32m 4
5 Schwendtner, George Shen 153-06.50 46.79m 2
6 Plumer, Todd Beacon 142-01 43.30m 1
7 Modaffari, Nick Shen 134-08 41.04m
8 Grey, Garrett Tri-Valley 128-11 39.29m
9 Smith, Billy Kingston 128-01 39.03m
10 Seils, Drew Roosevelt 121-10 37.13m
11 Yetto, Bill Shen 106-11 32.58m
12 Albrecht, Kyle Arlington 103-10 31.64m
13 Stokes, Joe Kingston 98-10 30.12m
14 Montagno, Neil Beacon 96-05 29.38m
15 Viscome, Greg Pawling 85-05 26.03m
16 Nuccio, Madison Pine Plains 84-07 25.78m
17 Robinson, Derek Roosevelt 83-04 25.40m
18 Freaney, Julio Pine Plains 82-04 25.09m
19 Roe, Dan Roosevelt 78-07 23.95m
20 King, Jared Roosevelt 75-01.50 22.89m
21 Trocino, Alex Roosevelt 72-11 22.22m
22 Cieplansky, Kevin Pine Plains 65-10 20.06m
23 Brillis, Peter Pine Plains 51-01 15.57m
-- Whittaker, Chris Kingston FOUL
Event 10 Boys Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 VanKeuren, Shane Pine Plains 12-00.00 3.65m 10
2 Risole, Frank John Jay 11-06.00 3.50m 8
3 Swiderski, David Arlington J11-06.00 3.50m 6
4 Herb, Michael Arlington 11-00.00 3.35m 4
5 Pietrowski, Matt Beacon J11-00.00 3.35m 2
6 Kimble, Ben Arlington J11-00.00 3.35m 1
7 Piazza, Dan Pawling 10-00.00 3.04m
7 Donnellan, Michael Arlington 10-00.00 3.04m
7 Baur, Marcel Arlington 10-00.00 3.04m
7 Nuemeyer, Mike Newfield 10-00.00 3.04m
11 Scandura, Thomas Ichabod 9-06.00 2.89m
11 Rosenblum, Ben Arlington 9-06.00 2.89m
11 Pulashaj, Besnik Pine Plains 9-06.00 2.89m
-- Thompson, Cameron Roosevelt NH
-- Catanzaro, Peter Newfield NH
-- Miranda, Steve Catskill NH
Event 12 Boys High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 scott, mike Red Hook 5-10.00 1.77m 10
2 Slate, Dan Arlington 5-08.00 1.72m 8
3 McIlhenny, Zack Catskill J5-08.00 1.72m 6
4 James, Dan Arlington 5-05.00 1.65m 4
5 Knack, Thomas Ichabod J5-05.00 1.65m 2
6 Perryman, Anthony Newfield J5-05.00 1.65m 1
7 McCook, Kendell Beacon 5-02.00 1.57m
7 Johnson, Will Arlington 5-02.00 1.57m
7 McBride, Jake Beacon 5-02.00 1.57m
-- Risole, Frank John Jay NH
-- Hollar, Jordan Arlington NH
Event 14 Boys Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Schmidt, Max Beacon 20-07.25 6.28m 10
2 Joyce, Ryan John Jay 20-07.00 6.27m 8
3 Paluszek, John Newfield 19-08.75 6.01m 6
4 DePutron, Shane Pine Plains 18-11.50 5.77m 4
5 moore, john Red Hook 18-06.25 5.64m 2
6 Heath, Damond Catskill 18-02.50 5.54m 1
7 Knack, Thomas Ichabod 18-01.50 5.52m
8 Figures, Daniel Beacon 17-11.00 5.46m
9 Perryman, Anthony Newfield J17-11.00 5.46m
10 Carlson, Matt Arlington 17-08.00 5.38m
10 Bowlin, Peter Ichabod 17-08.00 5.38m
12 Jiminez, Dan Lourdes 17-07.50 5.37m
13 Henry, Enyn Arlington 17-04.50 5.29m
14 Henry, Elon Arlington 17-03.50 5.27m
15 Bowlin, Nicholas Ichabod 17-02.00 5.23m
16 Higgins, Grant Spackenkill 16-01.50 4.91m
16 Grey, Theo Beacon 16-01.50 4.91m
18 Evans, Malcom Pawling 15-10.50 4.83m
19 Gall, Matt Pawling 15-09.50 4.81m
20 Pulashaj, Besnik Pine Plains 15-08.00 4.77m
21 Baum, Nate Lourdes 15-07.00 4.74m
22 Nocket, Paul Lourdes 15-06.50 4.73m
23 Turchioe, Chris John Jay 15-03.50 4.66m
23 Morales, Chris Beacon 15-03.50 4.66m
25 Haass, David Roosevelt 14-09.00 4.49m
26 Cowell, Jason Ketcham 14-04.50 4.38m
27 LaBarbera, Frank Pawling 13-08.50 4.17m
28 Clacken, Dan Beacon 13-02.50 4.02m
Event 16 Boys Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Schmidt, Max Beacon 41-05.50 12.63m 10
2 Joseph, Akeem Newfield 39-08.50 12.10m 8
3 Carlson, Matt Arlington 39-02.50 11.95m 6
4 Bowlin, Peter Ichabod 38-07.50 11.77m 4
5 Turchioe, Chris John Jay 38-04.50 11.69m 2
6 nielsen, adam Red Hook 37-09.00 11.50m 1
7 James, Dan Arlington 37-06.50 11.44m
8 Tempest, Dan Arlington 37-02.00 11.32m
9 Bowlin, Nicholas Ichabod 36-02.00 11.02m
10 Baur, Marcel Arlington 35-06.00 10.82m
11 Morales, Chris Beacon 34-08.50 10.57m
12 Reed, Eric Pine Plains 28-08.00 8.73m
Event 18 Boys 100 Meter Dash
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Robinson, Xavier Poughkeepsie 11.55Q 1
2 Paolucci, Chris Newfield 11.57Q 3
3 Lewis, Miles Newfield 11.78Q 2
4 Rosenblum, Ben Arlington 11.68Q 1
5 Figures, Steven Beacon 11.75Q 3
6 Slate, Dan Arlington 11.81Q 2
7 Wagner, John Pawling 11.80q 1
8 Brown, Jamel Poughkeepsie 11.84q 2
9 Jackson, Jesse Roosevelt 11.93 1
10 Velasquez, Tomas Catskill 11.99 3
10 Clifford, Mike John Jay 11.99 1
12 Ferro, Christopher Mahopac 12.11 2
13 Joseph, Akeem Newfield 12.24 3
14 Belizaire, Marcus Newfield 12.30 2
15 Francis, Craig Roosevelt 12.32 2
16 Codrington, Dennis Spackenkill 12.35 3
17 Lipscomb, C.J. Spackenkill 12.42 2
18 Evans, Malcom Pawling 12.48 3
19 Sora, Jon Pawling 12.69 2
20 Nolan, Mike Newfield 13.34 1
21 Horan, Eugene Newfield 13.98 3
Event 18 Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Paolucci, Chris Newfield 11.71 10
2 Robinson, Xavier Poughkeepsie 11.76 8
3 Figures, Steven Beacon 11.77 6
4 Rosenblum, Ben Arlington 12.02 4
5 Slate, Dan Arlington 12.07 2
6 Lewis, Miles Newfield 12.20 1
7 Wagner, John Pawling 12.26
8 Brown, Jamel Poughkeepsie 12.38
21 Horan, Eugene Newfield
Event 20 Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Odell, Kyle Pine Plains 59.19 3 10
1 Howard, Andrew Arlington 59.99 3 8
2 Morales, Mike Beacon 1:00.67 3 6
2 Ellis, Gregg Newfield 1:02.51 3 4
3 Raeburn, Jason Beacon 1:00.70 3 2
3 Kimble, Ben Arlington 1:03.71 3 1
4 Palumbo, Dan Pawling 1:01.74 2
4 Smith, Evan Newfield 1:08.73 1
5 Taylor, Ryan Ichabod 1:02.30 2
6 Bowlin, Peter Ichabod 1:02.61 3
7 Niessl, Chris Brewster 1:03.07 3
8 Miranda, Steve Catskill 1:03.59 2
9 craft, steve Red Hook 1:05.26 1
10 Austin, Casey Pine Plains 1:06.26 1
11 Tompkins, Craig Beacon 1:06.82 2
12 Cavalcanti, Felipe Ichabod 1:07.56 2
13 groth, andy Red Hook 1:07.93 2
14 VanKeuren, Shane Pine Plains 1:12.44 2
Event 22 Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Odell, Kyle Pine Plains 16.22Q 2
2 VanKeuren, Shane Pine Plains 16.24Q 1
3 Ferro, Christopher Mahopac 16.25Q 1
4 Clifford, Mike John Jay 16.68Q 2
5 Cavalcanti, Felipe Ichabod 16.79q 2
6 Howard, Andrew Arlington 17.04q 1
7 Ellis, Gregg Newfield 17.49q 1
8 Palumbo, Dan Pawling 17.64q 2
9 Wagner, John Pawling 18.56 1
Event 22 Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Odell, Kyle Pine Plains 15.90 10 15.893
1 VanKeuren, Shane Pine Plains J15.90 8 15.898
3 Clifford, Mike John Jay 16.45 6
4 Palumbo, Dan Pawling 16.46 4
5 Cavalcanti, Felipe Ichabod 16.48 2
6 Howard, Andrew Arlington 16.63 1
7 Ellis, Gregg Newfield 17.43
Event 26 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Daly, Thomas Mahopac 1:56.62 10
2 McCoach, Cody Arlington 1:58.38 8
3 Hormann, Andrew Newfield 2:01.92 6
4 Flynn, Kevin Spackenkill 2:02.50 4
5 Stabe, Rafael Pawling 2:02.59 2
6 Ceriello, Brendan Arlington 2:02.86 1
7 ellis, ian Red Hook 2:04.70
8 Pirraglia, Dan Brewster 2:04.87
9 Renahan, Dan Newfield 2:06.28
10 byrne, jon Red Hook 2:07.41
11 Ross, Jeff Pawling 2:07.53
12 Kerrigan, Mike Brewster 2:09.15
13 McIlhenny, Zack Catskill 2:12.71
14 Callan, Ian Pawling 2:14.43
15 Gillette, Ryan Brewster 2:14.92
Event 28 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Del Bene, Colby Pawling 9:28.41 10
2 Cartica, Dan Arlington 9:36.27 8
3 Elmankhly, Zach Arlington 9:53.01 6
4 DeStefano, Frank Newfield 10:11.79 4
5 Debronsky, Brian Beacon 10:16.24 2
6 Vallo, John Beacon 10:39.63 1
7 Kelly, Brendan Brewster 10:50.25
8 Jennings, Alex Ichabod 10:55.84
9 Fedorov, Oleksiy Brewster 11:16.20
10 Arena, Nick Brewster 11:17.87
11 Kerrigan, Mike Brewster 11:24.23
12 schmidt, klaus Red Hook 11:35.25
13 Suryanarayanan, Neeraj Brewster 11:40.25
-- McGrath, Reid Pawling DNF
-- Brocks, Mike Roosevelt DNF
Event 30 Boys 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brocks, Mike Roosevelt 6:17.80 10
2 Turcio, Matt Arlington 6:23.41 8
3 McGrath, Reid Pawling 6:33.34 6
4 Jamil, Ali Arlington 6:37.10 4
5 Fulton, Brian Pawling 6:45.61 2
6 Renahan, Dan Newfield 6:49.89 1
7 Brogan, Tom Pawling 6:51.56
8 Fedorov, Oleksiy Brewster 6:52.52
9 McIlhenny, Zack Catskill 7:02.24
10 Black, Dan Brewster 7:03.26
11 Bernier, Andrew Ketcham 7:05.05
12 DeStefano, Nick Newfield 7:06.83
13 Marcinkowski, Gregg Ketcham 7:16.00
14 Messineo, Richard Ichabod 7:21.10
15 groth, andy Red Hook 7:24.12
16 Hotaling, Bruce John Jay 7:26.36
17 Auffant, Jacob Catskill 7:32.47
18 Ruggiero, Scott Pine Plains 7:35.17
19 oldknow, sean Red Hook 7:36.90
20 Freyer, Brandon Brewster 7:43.17
21 Reed, Eric Pine Plains 7:52.78
Event 32 Boys 800 Meter Run JV
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Congemi, Chris Lourdes 2:07.30
2 Waheed, Daniel Ichabod 2:07.34
3 Dixon, Mike Newfield 2:08.41
4 Lotocky, Nyk Arlington 2:09.77
5 Arena, Nick Brewster 2:09.81
6 Fyffe, Justin Arlington 2:10.65
7 Dulitz, Kyle Pawling 2:11.27
8 Smith, Ian John Jay 2:13.77
9 Zunich, Dan Lourdes 2:14.13
10 McCormick, Brian Arlington 2:15.00
11 Eastman, Kyle Arlington 2:15.07
12 Butterworth, Joe Arlington 2:15.53
13 Aaron, George Ichabod 2:15.71
14 Fitzsimmons, Zak Arlington 2:15.90
15 Gomba, Ryan John Jay 2:17.43
16 Sallah, Kevin Lourdes 2:18.08
17 Doyle, Greg Arlington 2:18.24
18 Barry, Mike Arlington 2:18.64
19 Bonanno, Chris Pawling 2:18.68
20 Boston, John Lourdes 2:18.86
21 Quinn, Tom Arlington 2:21.00
22 Virgilio, Paul Arlington 2:21.26
23 Wise, Alexander Arlington 2:21.60
24 Gildersleeve, Ryan Ichabod 2:21.77
25 Seuffert, Kevin Pine Plains 2:22.51
26 Amato, Billy Pine Plains 2:22.85
27 Grimmett, Maxie Poughkeepsie 2:23.38
28 Hurlburt, Tommy Spackenkill 2:24.29
29 Ahern, Brad Newfield 2:24.30
30 Kellerman, Austin Lourdes 2:24.40
31 Kattoor, Kurien Arlington 2:25.88
32 Hosier, Rich Pine Plains 2:26.44
33 Callahan, John Paul Lourdes 2:28.16
34 Moreau, Rob Arlington 2:28.87
35 Shah, Regis Spackenkill 2:28.99
36 Day, Chris Arlington 2:29.30
37 Chanowsky, Thomas John Jay 2:29.57
38 Bulson, Ben Lourdes 2:29.73
39 Lynch, Charles Arlington 2:29.83
40 Fan, Jing Spackenkill 2:30.81
41 Wexler, Ryan Spackenkill 2:30.96
42 DeLavernge, Chris Pawling 2:31.46
43 Barr, Trevor Pine Plains 2:31.65
44 Abramshe, Nick Lourdes 2:31.89
45 Martini, Brett Pawling 2:32.75
46 Wang, Alfie Spackenkill 2:33.08
47 Abraham, Curtis Poughkeepsie 2:33.43
48 Harrington, Andrew Lourdes 2:36.06
49 Ventra, Parker Newfield 2:39.22
50 Koch, Chris Lourdes 2:40.92
51 Doyle, Keith Arlington 2:40.93
52 O'Connor, Evan Lourdes 2:44.16
53 Webb, Dan Arlington 2:44.43
54 Tomkowid, Mike Lourdes 2:46.50
Event 34 Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Newfield 'A' 45.98 2 10
1) Paolucci, Chris 2) Paluszek, John
3) Lewis, Miles 4) Joseph, Akeem
2 John Jay (Ef) 'A' 46.39 2 8
3 Ichabod Crane 'A' 46.49 2 6
4 Poughkeepsie 'A' 47.07 2 4
5 Pawling 'A' 47.47 2 2
6 Catskill 'A' 47.52 2 1
7 Arlington 'A' 48.03 2
8 FD Roosevelt 'A' 48.46 1
9 Our Lady of Lourdes 'A' 49.81 1
10 Beacon 'A' 50.39 1
Event 36 Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Newfield 'A' 1:34.13 2 10
1) Paolucci, Chris 2) Hormann, Andrew
3) Lewis, Miles 4) Paluszek, John
2 Ichabod Crane 'A' 1:36.90 2 8
3 Arlington 'A' 1:37.57 1 6
4 Poughkeepsie 'A' 1:38.28 2 4
5 Our Lady of Lourdes 'A' 1:38.58 1 2
6 Pawling 'A' 1:38.86 2 1
7 Beacon 'A' 1:40.07 2
8 Pine Plains 'A' 1:40.66 1
Event 38 Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Arlington 'A' 3:39.48 2 10
1) Baur, Marcel 2) Henry, Enyn
3) Reilly, Mike 4) Tempest, Dan
2 Ichabod Crane 'A' 3:42.10 2 8
3 Beacon 'A' 3:42.53 2 6
4 Catskill 'A' 3:42.67 1 4
5 John Jay (Ef) 'A' 3:42.84 2 2
6 Newfield 'A' 3:43.84 2 1
7 Pawling 'A' 3:48.77 2
8 Roy C Ketcham 'A' 4:03.92 1
9 Pine Plains 'A' 4:05.44 2
10 Our Lady of Lourdes 'A' 4:07.29 1
Event 40 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Arlington 'A' 8:21.56 10
1) Cartica, Dan 2) Ceriello, Brendan
3) Elmankhly, Zach 4) McCoach, Cody
2 Pawling 'A' 8:34.14 8
3 Red Hook 'A' 8:49.22 6
4 Our Lady of Lourdes 'A' 8:50.01 4
5 Roy C Ketcham 'A' 9:31.55 2
6 Beacon 'A' 9:41.40 1
7 Catskill 'A' 9:49.11
8 Pine Plains 'A' 10:11.30
Event 42 Boys 4x1600 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Pawling 'A' 18:53.40 10
1) Ross, Jeff 2) Del Bene, Colby
3) Fulton, Brian 4) Stabe, Rafael
2 Arlington 'A' 19:12.78 8
3 Red Hook 'A' 19:20.52 6
4 Ichabod Crane 'A' 20:25.33 4
5 Catskill 'A' 20:31.78 2
6 Our Lady of Lourdes 'A' 21:05.43 1
7 John Jay (Ef) 'A' 21:48.78
8 Spackenkill 'A' 23:28.13
Event 44 Boys 3x110 Meter Shuttle Hurdle
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Pine Plains 'A' 49.18 10
1) VanKeuren, Shane 2) DePutron, Shane
3) Odell, Kyle 4)
2 Ichabod Crane 'A' 52.80 8
3 Arlington 'A' 55.24 6
Event 46 Boys 4x100 Meter Relay JV
================================================================
School Finals
================================================================
1 Newfield 'A' 48.12
1) Belizaire, Marcus 2) Joseph, Akeem
3) Nuemeyer, Mike 4) Bacchus, Omar
2 Arlington 'A' 49.29
3 Pawling 'A' 49.79
4 Our Lady of Lourdes 'A' 50.94
5 Arlington 'B' 55.55
Event 48 Boys 4x400 Meter Relay JV
================================================================
School Finals
================================================================
1 Arlington 'B' 3:55.35
1) Matula, Garrett 2) Mandras, Paul
3) Froese, Brian 4) Hollar, Jordan
2 Arlington 'C' 4:00.88
3 Arlington 'A' 4:05.61
4 Our Lady of Lourdes 'A' 4:11.16
5 Pawling 'A' 4:19.64
Event 50 Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Heath, Damond Catskill 51.75 3 10
1 Reilly, Mike Arlington 53.45 2 8
2 Waruch, Chris Brewster 52.19 3 6
2 Baur, Marcel Arlington 53.59 3 4
3 Dorney, Tom Lourdes 52.75 3 2
4 Phillips, Matthew Ichabod 53.49 3 1
5 Grey, Theo Beacon 53.80 3
6 Tangredi, Chris Pawling 54.30 3
7 Schmidt, Max Beacon 54.40 2
8 Marvin, Bill Brewster 55.02 2
9 Bulson, Jason Lourdes 55.31 1
10 Bowlin, Nicholas Ichabod 55.60 2
11 Herles, Tom Lourdes 55.69 2
12 Baum, Nate Lourdes 56.92 1
13 Potter, Nate Pine Plains 57.33 1
14 Wilsey, Jeff Spackenkill 58.49 1
Event 52 Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 kowalsky, chris Red Hook 2893 10
2 DeChance, Jerry Ichabod 2745 8
3 Ruscillo, Rob Pine Plains 2146 6
4 Reilly, Sean Arlington 2113 4
5 Jolly, Justin Arlington 1982 2
6 Atkins, Jeremy Ketcham 1900 1
7 Zimoulis, Kevin Ketcham 1847
8 Gans, Alex Ichabod 1817
9 Sciotto, Tom Newfield 1637
10 Kerrigan, Tom Brewster 1604
Event 52 Outdoor Pentathlon: #1 Boys 110 Meter Hurdles Outdoor Pentathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 kowalsky, chris Red Hook 16.78 1 647
2 DeChance, Jerry Ichabod 18.22 2 503
3 Jolly, Justin Arlington 19.92 1 356
4 Ruscillo, Rob Pine Plains 20.07 3 344
5 Reilly, Sean Arlington 20.98 2 276
6 Atkins, Jeremy Ketcham 21.04 1 272
7 Zimoulis, Kevin Ketcham 22.32 1 189
8 Gans, Alex Ichabod 22.33 2 189
9 Kerrigan, Tom Brewster 22.83 3 160
10 Sciotto, Tom Newfield 24.35 2 88
Event 52 Outdoor Pentathlon: #2 Boys Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 kowalsky, chris Red Hook 12.77m 41-10.75 653
2 Atkins, Jeremy Ketcham 12.09m 39-08.00 612
3 Ruscillo, Rob Pine Plains 10.41m 34-02.00 510
4 DeChance, Jerry Ichabod 10.31m 33-10.00 504
5 Gans, Alex Ichabod 9.58m 31-05.25 460
6 Reilly, Sean Arlington 9.20m 30-02.25 438
7 Jolly, Justin Arlington 8.51m 27-11.00 397
8 Kerrigan, Tom Brewster 8.10m 26-07.00 372
9 Sciotto, Tom Newfield 7.90m 25-11.00 360
10 Zimoulis, Kevin Ketcham 7.71m 25-03.50 349
Event 52 Outdoor Pentathlon: #3 Boys High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 kowalsky, chris Red Hook 1.74m 5-08.50 577
2 DeChance, Jerry Ichabod 1.68m 5-06.00 528
3 Reilly, Sean Arlington 1.65m 5-05.00 504
4 Zimoulis, Kevin Ketcham 1.47m 4-09.75 367
5 Jolly, Justin Arlington 1.44m 4-08.75 345
5 Gans, Alex Ichabod 1.44m 4-08.75 345
5 Atkins, Jeremy Ketcham 1.44m 4-08.75 345
8 Ruscillo, Rob Pine Plains 1.38m 4-06.25 303
9 Kerrigan, Tom Brewster 1.35m 4-05.00 283
10 Sciotto, Tom Newfield 1.32m 4-04.00 263
Event 52 Outdoor Pentathlon: #4 Boys Long Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 kowalsky, chris Red Hook 5.78m 18-11.75 540
2 DeChance, Jerry Ichabod 5.58m 18-03.75 498
3 Gans, Alex Ichabod 5.14m 16-10.50 409
4 Jolly, Justin Arlington 5.06m 16-07.25 394
5 Zimoulis, Kevin Ketcham 5.00m 16-05.00 382
6 Ruscillo, Rob Pine Plains 4.97m 16-03.75 377
7 Reilly, Sean Arlington 4.68m 15-04.25 323
8 Atkins, Jeremy Ketcham 4.64m 15-02.75 315
9 Sciotto, Tom Newfield 4.45m 14-07.25 281
10 Kerrigan, Tom Brewster 4.33m 14-02.50 261
Event 52 Outdoor Pentathlon: #5 Boys 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 DeChance, Jerry Ichabod 4:35.00 712
2 Sciotto, Tom Newfield 4:45.68 645
3 Ruscillo, Rob Pine Plains 4:51.09 612
4 Reilly, Sean Arlington 4:57.85 572
5 Zimoulis, Kevin Ketcham 5:00.02 560
6 Kerrigan, Tom Brewster 5:05.56 528
7 Jolly, Justin Arlington 5:12.51 490
8 kowalsky, chris Red Hook 5:15.16 476
9 Gans, Alex Ichabod 5:27.11 414
10 Atkins, Jeremy Ketcham 5:39.10 356
MALE DIVISION 1
1 Arlington 146
2 Newfield 73
3 John Jay (EF) 35
4 FD Roosevelt 34
5 Shenenedehowa 20
6 Poughkeepsie 16
7 Mahopac 10
8 Roy C Ketcham 3
MALE DIVISION 2
1 Beacon 69
2 Pine Plains 58
3 Ichabod Crane 53
4 Pawling 49
5 Red Hook 43
6 Catskill 25
7 Tri-Valley 16
8 Our Lady of Lourdes 13
9 Brewster 8
10 Spackenkill 4